کلانتری: زندگی به دریاچه ارومیه بر می گردد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، عیسی کلانتری در ارومیه افزود: تراز اکولوژیک این دریاچه 1274.1 متر است که کارشناسان عقیده دارند در صورت اجرای برنامه های احیاء این دریاچه در 10 سال آینده به این تراز می رسد.

وی در گفت وگو با خبرنگاران اضافه کرد: اکنون دریاچه ارومیه نزدیک به دو میلیارد مترمکعب آب دارد و در صورت احیاء با اضافه شدن 12 تا 12.5 میلیارد مترمکعب، این رقم به حدود 14.5 میلیارد مترمکعب می رسد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر همچنین غلظت نمک دریاچه ارومیه حدود 50 درصد است که با اجرای عملیات احیاء و نتایج آن، این سهم به 25 درصد می رسد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآوری کرد: مطمئن هستیم زندگی به دریاچه ارومیه بر می گردد و این امر نیازمند همکاری مردم، مسئولان و حمایت های دولت است.

کلانتری ادامه داد: پیش از این تصور می شد زمان احیای این دریاچه به حدود 13 سال برسد که این رقم با برآوردهای صورت گرفته و برنامه های احیا، سه سال کمتر می شود.

وی با انتقاد از عدم آغاز عملیات احیای دریاچه ارومیه در چندین سال گذشته گفت: در صورتی که این عملیات، در سالهای گذشته رخ می داد، هزینه های احیا نیز بسیار کمتر از زمان حال بود.

دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران است که در سالهای اخیر، با مشکلات ایجاد شده در وضع بسیار نامناسبی قرار دارد به طوری که دکتر روحانی رییس جمهوری کشورمان یکی از اولویت های کاری خود را احیای این دریاچه عنوان کرده است.

*** انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد و شخصیت علمی خاصی از این طرح حمایت نکرده چرا که این طرح خواسته برخی افراد دارای منفعت فردی است.

عیسی کلانتری همچنین در جلسه شورای منطقه ای حوضه آبخیز دریاچه ارومیه که با حضور استاندار آذربایجان غربی، معاون امور عمرانی استاندار و جمعی از مدیران استانی و کشوری در ارومیه برگزار شد افزود: عده ای به دنبال این هستند که هیچ کدام از برنامه های دولت درخصوص احیای دریاچه ارومیه به اجرا درنیاید و بسیاری از آنها نیز انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه را پیشنهاد می کنند که این امر پایه علمی ندارد.

وی با طرح این سوال که چرا باید افزون بر چهار میلیون نفر از مردم، هزینه سنگین عدم وجود برنامه ریزی مناسب در خصوص دریاچه ارومیه را پرداخت کنند اظهار کرد: ما مسئولان باید این امر را مورد توجه قرار دهیم و برنامه ریزی های مناسب را در این امر داشته باشیم.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه هر طرحی، کامل و بی ایراد و اشکال نیست ادامه داد: هر پروژه ای که در احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد و اجرایی شود، مشکلاتی را برای عده ای از شهروندان و مردم اطراف دریاچه ایجاد می کند ولی مطمئنا تبعات آن، بیشتر از تبعات خشکی کامل دریاچه ارومیه نیست.

کلانتری گفت: تصمیمات بزرگ در کنار منافع بسیار زیاد، یک سری آسیب هایی نیز دارد.

وی از تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه برای ارائه نظرات نهایی خود به هیات دولت در نیمه دوم خرداد ماه امسال خبر داد و افزود: هیات دولت در نیمه دوم خردادماه امسال با تشکیل جلسه، در خصوص راه حل های نهایی احیای دریاچه ارومیه تصمیم می گیرد و مصوبات ستاد احیای این دریاچه را مورد بررسی قرار می دهد.

وی از همراهی و مشارکت تمامی دستگاهها به ویژه دانشگاههای معتبر کشور برای تصمیم سازی در خصوص احیای دریاچه ارومیه قدردانی کرد و ادامه داد: همه پیشنهادات ارائه شده حول محور احیای دریاچه ارومیه است و دولت و شخص رییس جمهوری نیز اولویت خود را برای احیای این دریاچه قرار داده اند و بر آن، مصمم هستند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه به راه اندازی شورای فرهنگی اجتماعی در استانهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: این شورا با کمک نهادهای مردمی در خصوص پایش اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه، بررسی میزان انطباق سایر طرح های اجرایی استان با مصوبات ستاد، جلب مشارکت ذینفعان در راستای احیای دریاچه ارومیه و پیگیری مطالبات مردمی و خواسته های آنان از ستاد احیا، فعالیت می کند.

کلانتری به مشکل آب موجود در کشور پرداخت و اضافه کرد: می توان با توجه به برنامه ریزی های اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، نسخه بسیار خوبی را برای کل کشور تعریف کرد تا از مشکلات کم آبی در کشور در سالهای آینده کاست.

وی اضافه کرد: ما مطئمن هستیم با استفاده از تکنولوژی و سرمایه گذاری، با کاهش مصرف آب می توان افزایش محصول را در این حوضه در بخش کشاورزی شاهد باشیم تا مشکلی در این خصوص نیز نداشته باشیم.

وی به برخی انتقادهای صورت گرفته در این جلسه به ویژه از سوی استاندار آذربایجان غربی در خصوص انتقال آب زرینه رود به تبریز و اقدامات انجام شده برای احداث خط دوم این انتقال نیز پاسخ داد و اظهار کرد: خط دوم متوقف شده است و انتقالی نخواهیم داشت ولی در خصوص خط نخست، من صلاحیت اظهارنظر ندارم و باید مسئولان مرتبط در این خصوص پاسخگو باشند.

در این جلسه مدیران حوزه های مرتبط به بیان نظرات خود در خصوص احیای دریاچه ارومیه به ویژه موضوع انتقال آب از زرینه رود به تبریز پرداختند و آن را مورد انتقاد قرار دادند.

*** حق آبه دریاچه ارومیه نباید به سایر استانها اختصاص یابد

استاندار آذربایجان غربی نیز در این آیین گفت: آب دریاچه ارومیه از رودخانه های اقماری باید به داخل دریاچه ریخته شود و نباید آن را برای مصرف شهروندان دیگر استانها اختصاص داد.

قربانعلی سعادت افزود: همکاری مردم استان برای کاهش مصرف آب به ویژه در حوزه کشاورزی زمانی خواهد بود که حق دریاچه ارومیه از زرینه رود، به خوبی داده شود و آب آن از طریق خط لوله برای مصرف آب شرب دیگر شهرها منتقل نشود.

وی اضافه کرد: آب آشامیدنی برخی شهرهای استان آذربایجان شرقی از طریق دیگر راهها به ویژه رودخانه ارس قابل تامین است و می توان به جای انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه، این آب را برای شرب شهروندان استان آذربایجان شرقی استفاده کرد و آب زرینه رود را به دریاچه ریخت.

وی اظهار کرد: خواسته مردم آذربایجان غربی نیز در این خصوص، همین است و باید با اقدامات مناسب، برای آنها اعتمادسازی کرد تا بتوانیم در احیای دریاچه ارومیه، با همکاری مردم موفق باشیم.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از عدم تغییر حق آبه آذربایجان شرقی از رودخانه زرینه رود در 20 سال گذشته با وجود کاهش میزان آب این رودخانه ادامه داد: این امر موجب شده سهم دریاچه ارومیه کمتر و مشکلاتی برای این دریاچه ایجاد شود.

سعادت گفت: همه شهروندان در آذربایجان غربی به دنبال احیای دریاچه ارومیه هستند و این امر با پایش انجام شده به خوبی دیده شده است.

وی افزود: افزون بر 58 درصد مردم استان در پایش صورت گرفته، مهمترین خواسته خود را احیای دریاچه ارومیه دانسته اند.

*** احیای دریاچه ارومیه ، نزدیک به 10 میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز با انتقاد از برخی تصمیم ها در خصوص عدم احداث سد باراندوزچای به دلیل احیای دریاچه ارومیه گفت: این دریاچه با 70 میلیون مترمکعب باراندوزچای احیا نمی شود.

کیومرث دانشجو افزود: باراندوز چای ارومیه بهترین جایگزین برای سد شهرچای ارومیه در راستای تامین آب شرب شهر ارومیه است که در صورت بروز مشکل برای سد شهرچای، می تواند این خاصیت جایگزینی را به بهترین شکل ممکن ایفا کند.

وی اضافه کرد: به دلیل برخی تصمیم های نادرست، سد باراندوز احداث نمی شود و این امر می تواند در صورت بروز مشکل به معضلی برای ارومیه تبدیل شود.

وی اظهار کرد: سد نازلوی ارومیه نیز وضعیت مشابهی دارد و احداث آن، متوقف شده ولی ما ناگزیر به احداث این سد نیز هستیم تا بتوانیم به حقوق حقه خود در خصوص تامین آب در مرکز استان دست یابیم.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی با انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز با بهانه های مختلف ادامه داد: این سد متعلق به آذربایجان غربی است ولی منافع آن به آذربایجان شرقی می رسد و این امر، درست نیست.

دانشجو همچنین به مشکلات ایجاد شده برای آذربایجان غربی در خصوص حق آبه از رودخانه ارس گفت: این امر توسط مسئولان مرتبط، دچار بی توجهی شده و امیدواریم با رفع این بی توجهی ها، حق آذربایجان غربی در این خصوص ادا شود.

اسماعیل کریم زاده مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به توقف برخی اقدامات در پایاب سدهای استان با توجه به تصمیمات گرفته شده گفت: این امر در دیگر استانهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام نشده و نوعی تبعیض در این خصوص وجود دارد.

دریاچه ارومیه در حال حاضر در بدترین شرایط خود قرار دارد و نزدیک به دو میلیارد مترمکعب آب در خود دارد در حالی که برای رسیدن به تراز لازم، بیش از 10 میلیارد مترمکعب دیگر آب نیاز دارد و این امر نیازمند تلاش تمامی دست اندرکاران، مردم و مسئولان است.

تصمیمات ویژه ای در راستای احیای این دریاچه در نیمه دوم خردادماه امسال در دولت گرفته می شود که می تواند سرآغازی برای احیای این دریاچه باشد.

دریاچه ارومیه که قبلا یکی از بزرگترین دریاچه های آب شور جهان بود هم اکنون به گونه ای نگران کننده در حال خشک شدن است.

در دو دهه گذشته سطح دریاچه از پنج هزار کیلومترمربع به کمتر از دو هزار کیلومترمربع کاهش یافته است.

90 درصد وسعت آبی این دریاچه در حال حاضر خشک و به شسوره زار و نمکزار تبدیل شده است.

Print Friendly, PDF & Email