توافق لوزان، دیپلماسی واقعگرا به جای ماجراجویی بی سرانجام!

etehade-jomhourikhahanتوافق لوزان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و گروه کشورهای پنج به علاوه یک، گام تعیین کننده ای در جهت پایان دادن به مناقشه اتمی بیش از یک دهه اخیر  بر سر برنامه اتمی ایران است. مذاکرات فشرده و طولانی یک سال و نیم گذشته بین دولت روحانی و شش قدرت مهم جهان برای رفع اختلافات و پایان دادن به تحریم ها و تهدیدهای نظامی، با این توافق به مرحله ای رسیده است که می توان امیدوار بود طی ماه های آینده تا پایان مهلت تعیین شده در ماه ژوئن، ۱۱ تیر ماه سال جاری، توافق نهائی عملی شود و مناقشه بر سر پرونده هسته ای ایران برای همیشه بسته شده، سایه تهدید، تحریم و جنگ محو گردد و عصر جدیدی از مناسبات بین المللی با کشور مان آغاز گردد.

روشن است که رسیدن به توافق نهایی و تضمین اجرای آن از سوی طرفین در ماه های آینده با تنش هایی‌ از سوی راست ها و محافظه کاران افراطی در ایران و کنگره آمریکا مواجه خواهد شد. به همین دلیل لازم است که تمامی نیروهای ترقی‌ خواه و اصلاح طلب در ایران و خارج از ایران در حمایت از این توافق و در رفع تحریم ها دست به دست همدیگر داده و از مقامات ایرانی بخواهند که به وعده خود در گشایش فضای اجتماعی و آزادی همه زندانیان سیاسی و احترام به حقوق شهروندی نیز  عمل کنند.

توافق هسته ای نشان داد که دیپلماسی و مذاکره تنها راه حل اختلافات، حفظ منافع کشور و تامین امنیت آن است. موفقیت لوزان حاصل فاصله گرفتن  دیپلماسی کشور ما از شعارپردازی های خودفریبانه «سیاست خارجی تهاجمی»، است که شاخصه آن بی توجهی به مناسبات متقابل بین دولت ها و ملت ها، تاکید بر ادامه شعارهای «مرگ بر» علیه این یا آن کشور، بی اعتنائی به نهادهای بین المللی، «ورق پاره» خواندن قطعنامه های سازمان ملل، و «دشمن» تراشی های بی پایه و اساس در مناسبات بین المللی بوده است. این رویکرد وارونه که بعد از بی اعتنائی دولت وقت ایالات متحده آمریکا به تلاش های دولت اصلاح طلب آقای خاتمی برای حل بحران، بر سیاست خارجی کشور و در مذاکرات اتمی مسلط شد، هنوز هم از طرف محافل قدرتمند نظامی و امنیتی تبلیغ می شود.

اتحاد جمهوریخواهان ایران با استقبال از توافق لوزان، این موفقیت را به طرفین مذاکره در لوزان به خصوص آقایان جان کری و محمدجواد ظریف، که علیرغم مخالفت ها در هر دو کشور ایالات متحده آمریکا، ایران و نیز منطقه، با حوصله و صرف وقت، امکان چنین توافقی را فراهم نمودند، تبریک می گوید. ما امیدواریم که توافق نهائی برای همیشه به بحران اتمی خاتمه دهد. مناسبات مبتنی بر احترام و دوستی میان ملت ها و کشورها را جایگزین تحریم و تهدید سازد و کشور ما با فاصله گرفتن از سیاست خارجی تنش زا، نقش و جایگاه واقعی و شایسته خود را در تحولات منطقه و جهان بازیابد.

 

هیات سیاسی اجرائی

اتحاد جمهوریخواهان ایران

۱۴ فروردین ۱۳۹۴ – ۳ آوریل ۲۰۱۵

 

.

 

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.