شورای حکام آژانس پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران را بست

iaea_board2015

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای عضو گروه ۱+۵ پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران را بست و قطعنامه‌های پیشین خود در مورد ایران را لغو کرد.

در جلسه شورای حکام که امروز سه شنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) پشت درهای بسته برگزار شد، اعضای حاضر گزارش آقای آمانو در مورد ابهامات پرونده ایران را بررسی کردند.

اعضای گروه ۱+۵ برای تهیه پیش نویس قطعنامه شورای حکام با ایران مشورت کرده بودند و مقامات دو طرف گفته‌اند که تصویب این قطعنامه زمینه را برای اجرای توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی فراهم می کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در نامه‌ای که در مورد “الزامات اجرای برجام (توافق جامع اتمی)” به حسن روحانی، رئیس جمهور نوشته بود، ایجاد تغییر در رآکتور آب سنگین اراک و تبادل ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران با اورانیوم طبیعی را که از جمله تعهدات ایران مطابق توافق جامع است، به بسته شدن پرونده ابهامات فعالیت‌های ایران در آژانس موکول کرده بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که تبادل ذخیره اورانیوم ایران با روسیه انجام می شود و کیک زردی که قرار است در ازای اروانیوم غنی شده در اختیار ایران قرار گیرد به این کشور منتقل شده است.

ولادیمیر ورونکف، نماینده دائم روسیه در آژانس پیشتر گفته بود که انتقال ذخیره اورانیوم ایران به روسیه هم تا پایان سال جاری میلادی (حدود دو هفته دیگر) به پایان خواهد رسید.

آقای آمانو در گزارش خود نوشته بود که ایران پیش از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌های محدود اما سازماندهی شده‌ای در مورد یک برنامه تسلیحات اتمی داشته که بعضی از این فعالیت‌ها تا سال ۲۰۰۹ هم ادامه یافته، اما نشانه قابل اعتنایی از ادامه یافتن آنها پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

به گفته آقای آمانو، ایران پیش از سال ۲۰۰۳ تأسیسات مناسب برای انجام فعالیت‌های مرتبط با یک برنامه تسلیحات اتمی را داشته و رشته فعالیت‌هایی مرتبط با یک دستگاه انفجاری اتمی به صورت سازماندهی شده انجام داده، اما “ارزیابی آژانس این است که این فعالیت‌ها از سطح مطالعات علمی، امکان سنجی و کسب توانایی‌های تکنولوژیک مشخص فراتر نرفته است”.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز جلسه امروز گفت که در مسیر حل و فصل پرونده اتمی ایران پیشرفت‌های مهمی به دست آمده است، “اما حالا وقت استراحت نیست. این پرونده تاریخ طولانی و پیچیده‌ای داشته است و باید بر سابقه بی‌اعتمادی میان ایران و جامعه جهانی غلبه کرد”.

او گفت که کارهای زیادی در پیش است و همه طرفهای توافق جامع اتمی باید به تعهدات خود عمل کنند.

 

مطالب مرتبط

اين قسمت در حال حاضر بسته است.