حسن نصرالله علیه حسن روحانی

 

فقط چند روز لازم بود تا معلوم شود سخنان اخیر سیدحسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان با چه هدفی بیان شده است. پریروز سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد ما می‌دانستیم که پول و موشک‌های حزب‌الله از ایران تأمین می‌شود و درواقع این حمایت ایران از سازمان‌هایی مانند حزب‌الله است که مانع بازگشت ایران به اقتصاد جهانی شده است. عکس‌العمل کاخ سفید هیچ تمرکزی بر آینده حزب‌الله نداشت و حتی تأکید نکرد که گفته‌های نصرالله منفی یا حتی خیلی بد است٬ هر چه بود بحث ایران بود و آینده ایران که نشان می‌دهد رهبر حزب‌الله از جنوب لبنان با همه تشکیلات مخوف خود٬ شمشیر را از نیام کشیده تا وارد یک دعوای ایرانی شود که اصالتاً ربطی به لبنان ندارد. دعوایی که اگر در ایران باخته شود آنگاه حزب‌الله و تشکیلات آن نیز خواهد باخت و دیگر نه از پول مفت و مجانی و حسابرسی نشده خبری خواهد بود و نه از موشک.

درواقع ٬ اظهارات اخیر حسن نصرالله در تأکید بر اینکه نگران آینده و تحریم حساب‌های بانکی حزب‌الله نیستیم و آب از آب تکان نخواهد خورد و موشک‌ها و پول از ایران می‌آید نه از جای دیگری٬ به منزله لگدزدن رهبر حزب‌الله لبنان به ستونی است که می‌خواهند سقف روی آن در آینده فرو بریزد٬ ولی اگر فرو ریخت این حسن روحانی و جریان اصلاحات در ایران است که قرار است در زیر آن دفن شود.

بی‌شک نصرالله معنا و عواقب ویرانگر چنین اظهارات خطرناکی را برای دستگاه دیپلماسی ایران می‌فهمد. اگر سیاستمدار باهوش و سرد و گرم چشیده‌ای مانند حسن نصرالله به خود جرات می‌دهد تا چنین خندق‌های خطرناکی را بی‌مهابا در اطراف ایران حفر کند و بلندبلند یارگیری خود را در دعواهای ایرانی اعلام کند می‌توان گفت که در درجه اول٬ با یک جاهایی در داخل ایران هماهنگ کرده است و در درجه دوم ٬ در ایران طوفان در راه است.

حیف از سوابق حزب‌الله

حزب‌الله لبنان حوالی سال‌های ۱۹۸۰ با حمایت بی‌دریغ ایران در جنوب لبنان ریشه گرفت و به‌تدریج تبدیل به جنبش مقاومت همه مردم لبنان در برابر اسراییل شد. در جنگ ۳۳ روزه حزب‌الله و اسراییل که به مقاومت یک تنه حزب‌الله در مقابل ارتش مجهز و مدرن اسراییل منجر شد٬ حزب‌الله تنها نیروی نظامی کشور لبنان بود که عملاً نقش ارتش رسمی را در مقابله با حملات اسراییل بازی کرد. در همه این دوران ایران و حزب‌الله نقش واحدی را در مقابل فشارهای طاقت‌فرسای ارتش اسراییل در جنوب لبنان بازی کردند. تا حدی که یک سفیر سابق آمریکا در سوریه گفته است که حزب‌الله عملاً ناو هواپیمابر ایران در شرق مدیترانه است که اسراییل را آرام نمی‌گذارد. در واقع می‌توان گفت که مقاومت حزب‌الله تا حدودی توانست معادلات اسراییل و نگاه امنیتی اسراییلی‌ها به‌کل منطقه لبنان را دچار تغییر اساسی کند٬ تا حدی که بدون جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان ٬ بی‌تردید اسراییلی‌ها بخش‌های مهمی از لبنان را به خاک جود ضمیمه می‌کردند و شاید فشار سیاسی امنیتی بسیار بیشتری بر ایران وارد می‌شد.

بااین‌حال٬ هر چه هست٬ خاورمیانه بارانداز دلاوران و چریک ها و مجاهدان خوش‌نامی است که به ابتذال بازی‌های سیاسی فرومی‌افتند و از لعن و نفرین مردم سر درمیاورند. شاید یکی از کثیف‌ترین این بازی‌ها کمک حزب‌الله لبنان به سرکوب خیابانی مردم در جریان جنبش سبز ایران پس از انتخابات سال ۸۸ بود. ظاهراً حزب‌الله با مشاوره‌هایی که از جناح‌های خاصی در ایران دریافت می‌کند نه تنها قصد ندارد پیام دو انتخابات اخیر ایران را دریابد٬ بلکه تصمیم گرفته است تا آینده خود را به آینده کسانی در ایران گره بزند که در انتخابات بازنده‌های بزرگ شدند.

حزب‌الله این نکته را نیز درک نکرده است در شرایطی که زنان طبقات فقیر ایرانی برای تأمین هزینه زندگی عادی خود به حراج تن‌فروشی و دلالی مواد مخدر و حتی کارتن‌خوابی رو آورده‌اند و کارگران بیکارند و مردم از زندگی خود ناراضی‌اند بر اساس ابتدایی‌ترین قوانین اخلاقی و شرعی٬ اختصاص بودجه و پول مردم ایران به شیعیان جنوب لبنان غیرمنطقی و غیرقابل توجیه است.

کمک‌هایی که از ایران فقیر شده به لبنان ارسال می‌شود بشدت در بین مردم حساسیت ایجاد کرده است. فقط سیاستمداران کشور بی در و پیکری مانند ایران ممکن است از حساب این مردم غارت‌شده کمک‌های چند صد میلیونی به کشور دیگری ارسال کنند. تا جایی که بارها از زبان مردم ایران شنیده می‌شود آنها راضی به ارسال حتی یک ریال از پول ایران به حزب‌الله نیستند.

ازآنجاکه ظاهراً حزب‌الله لبنان بر اساس گفته‌های اخیر حسن نصرالله قصد کرده است تا در جریانات داخلی ایران نقش بازی کند و به نفع یا علیه کسانی در ایران فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای انجام دهد ٬ می‌توان انتظار داشت که حزب‌الله احتمالاً به‌پایان همه نگاه‌های مثبت ایرانیان به جنوب لبنان دارد نزدیک می‌شود٬ در حالی که اسراییل در ایران نفرت زدایی می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر٬ اگر حزب‌الله قرار است با فتوای برخی خود را درگیر ماجراهایی مانند تنش‌های انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران کند می‌توان انتظار داشت که به‌زودی ایران شاهد دوقطبی نامیمون همه ایرانی‌ها علیه همه عرب‌ها شود. در آن صورت سید حسن نصرالله همان قضاوتی را از مردم ایران دریافت می‌کند که صدام حسین دریافت کرد.

حزب‌الله و جریان‌های نفوذ موساد در ایران

منابع امنیتی ایران همواره با سند و بی سند به حضور جاسوسانی از موساد در ایران اشاره داشته‌اند که کارمندان و دانشمندان هسته‌ای را ترور کرده‌اند. بنا بر برخی از شنیده‌ها انفجار سیلوی موشک‌های سپاه در سال ۹۰ در ملارد کرج نیز که به کشته شدن حسن تهرانی مقدم مدیر پروژه‌های موشکی ایران منجر شد نیز در اثر نفوذ یک چنین جریان‌های مشکوکی رخ داده است. حسن تهرانی مقدم دوستان بسیار نزدیک و بسیار رده بالایی در حماس و اطلاعات و امنیت سوریه داشته است که از قضا همگی ترور شده‌اند. بعید نیست یکی از مجاری که طی این چند سال موساد و اسراییل از طریق آن توانسته است در دستگاه‌های فوق‌العاده حساس ایران نفوذ کند ارتباطاتی است که ایران با حزب‌الله داشته است. خود حسن نصرالله دو سال پیش تأیید کرد که محمد شوربه معاون رهبر حزب‌الله و رهبر عملیات برون‌مرزی یا جانشین عماد مقنیه جاسوس موساد بوده و همه اطلاعات عملیات‌های حزب‌الله را از پیش برای موساد ارسال می‌کرده است. به غیر از محمد شوربه٬ جنوب لبنان طی سی سال اخیر شاهد مسابقه آدم‌فروشی و جاسوسی برای اسراییل در ازای دریافت پول بوده و هست.

بی‌تردید محمد شوربه به‌عنوان کسی که در جریان همه فعالیت‌های برون‌مرزی حزب‌الله قرار داشت ارتباطات تنگاتنگی با حساس‌ترین دوایر امنیتی و سطوح بالای صنایع موشکی در ایران داشته است. محمد شوربه دستگیر و محاکمه شد ٬ اما شاید او همان مجرای وارد شدن آدم‌های موساد به تشکیلات حساس و صنایع موشکی در ایران بوده باشد که به ترور فعالان و دانشمندان هسته‌ای ایران هم منجر شد.

امید است که اظهارات اخیر سید حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان در مورد اینکه همه کمک‌ها و موشک‌ها از ایران می‌آید خط‌وربطی گذرا بوده باشد که پس از جابجایی برخی از معاونت‌های وزارت خارجه به او داده شده است و نه بیش. وگرنه ٬ اگر حزب‌الله در آینده ایران تبدیل به ابزاری شود که برای بر هم زدن معادله‌های سیاسی داخلی ایران از آن استفاده شود شاید آن موقع دیگر لازم باشد همه تعاریف ملی از دوستان و دشمنان مردم ایران از نو نوشته شود.

 

Print Friendly, PDF & Email