مدیرعامل هما: قطعات هواپیما را ۳۰ درصد گران‌تر می‌خریم

مردمک  ۱۳۹۱/۰۴/۱۹

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) با انتقاد از تحریم‌های انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) تاکید کرد این موضوع برای صنعت هواپیمایی ایران خسارت‌هایی دارد و این کشور مجبور است به‌طور میانگین بعضی از قطعات هواپیما را ۳۰ درصد گران‌تر از قیمت واقعی بخرد.

فرهاد پرورش روز یکشنبه، ۱۸ تیرماه به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که هزینه‌های تحمیل شده اضافه برای خرید بعضی از قطعات هواپیما بر اثر تحریم میان ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت در نوسان است.

مدیرعامل هما درباره تاثیرات دیگر تحریم‌های غرب بر صنعت هواپیمایی ایران ادامه داد: با توجه به اینکه هواپیماهای ایران مجبورند به دلیل سوختگیری در یک نقطه میانی یک نشست و برخواست اضافه داشته باشند این موضوع باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود و هزینه اضافه را برای صنعت هواپیمایی ایران به دنبال دارد.

به گفته او مقامات هواپیمایی این هزینه اضافه را به مسافران تحمیل نکرده و بلیت‌های پروازها نسبت به دو سال گذشته که پروازهای ایران به طور مستقیم در رفت و برگشت بود هیچ تغییری نداشته است.

آقای پرورش با انتقاد از عدم ارائه سوخت به شرکت‌ هواپیمایی ایران تاکید کرد که جلوگیری از ارائه سوخت به هواپیماها در هیچ یک از کنوانسیون‌های بین‌المللی قید نشده است.

به گفته او بر اساس مراودات بین‌المللی وقتی دو کشور با یکدیگر پیمان هوایی می‌بندند هر دو متعهد می‌شوند که امکانات لازم را برای انجام پرواز ایمن برای شرکت‌های هواپیمایی و همچنین مسافران آن فراهم کنند.

مدیر عامل هما می‌گوید بعد از قطعنامه ۱۹۲۹ که در آن ممنوعیتی برای ارائه سوخت به هواپیما‌های ایران در نظر گرفته نشده، غرب و بعضی از کشورهای غیر اروپایی تحت فشار یاتا، فروش سوخت را قطع کرده‌اند و درنتیجه آن فرایند کاری هوایی برای ایران دشوار شده است.

مدیر عامل هما همچنین می‌گوید تهدیدهای یاتا باعث شده است که اگر یک کمپانی‌ برای تهیه قطعات هواپیما هم به ایران کمک کند برای این کمپانی مقررات تنبیهی تحریم در نظر گرفته شود.

آقای پرورش این تمهید را باعث فشار بر مردم ایران و مغایر با فاکتورهای حقوق بشری ارزیابی کرد.

او در عین حال گفت که صنعت هواپیمایی ایران با اعمال این تحریم‌ها در  ۳۰ سال گذشته آشنا بوده و مشکلات باعث شده است که برای بسیاری از مشکلات راهکارهای داخلی پیدا شود.

در سی سال گذشته و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، صنعت هوایی ایران با تحریم کشورهای عرضه کننده قطعات مواجه شده است.

در این مدت به دلیل فرسودگی قطعات و استفاده از هواپیماهای دسته دوم که عمدتا از روسیه خریداری می‌شود چندین سقوط مرگبار در ایران رقم خورده و این کشور در ردیف کشورهای پرحادثه هوایی قرار دارد.

اگرچه هنوز تحریم هوایی ایران در قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران قرار نگرفته است، اما در فضای متاثر از تشدید تحریم‌ها از خرداد ماه سال گذشته که قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت علیه ایران صادر شد، شرکت‌های هواپیمایی ایران در اروپا با مشکلاتی روبه‌رو شدند.

از جمله این‌که هواپیماهای خطوط هواپیمایی ایران در فرودگاه‌های شهرهای اروپایی دچار مشکل کمبود سوخت شدند.

اواسط مهرماه سال گذشته هم انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) اعلام کرد‌ که تمام خدمات تسویه حساب‌های شرکت‌های هواپیمایی را با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از پنجم اکتبر (۱۳ مهر) به حالت تعلیق درآورده است.

بر این اساس اعلام شد که هواپیماهای ایران در حال حاضر ایران قادر نیستند در  ۱۲ نقطه اروپا سوخت دریافت کنند.

کریس گوتر، سخنگوی یاتا، گفت که این تعلیق خدمات به هواپیمایی جمهوری اسلامی به خاطر تحریم‌های جدیدی است که بخش «اداره کنترل دارایی‌های افراد خارجی» وزارت خزانه‌داری آمریکا اعمال کرده است.

در واکنش به این تصمیم یاتا، مدیرعامل هما این اقدام را «خلاف مقررات بین‌المللی و اساس‌نامه یاتا» دانست و گفت که ایران به‌طور رسمی درخواست کرده این تصمیم اجرا نشود.

پیش از این، وزارت خزانه‌داری آمریکا مهرماه سال گذشته شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی را به خاطر «نقض تحریم‌های بین‌المللی» تحریم کرد.

اين قسمت در حال حاضر بسته است.