انتقاد چند نماینده مجلس از آتش زدن پرچم آمریکا

رئیس فراکسیون زنان مجلس به آتش‌کشیدن پرچم آمریکا در صحن علنی را حرکتی “خارج از عرف” خواند و از آن انتقاد کرد. نایب رئیس مجلس نیز این اقدام را که در واکنش به خروج آمریکا از برجام انجام شد “رفتاری بد” توصیف کرد.

نمایندگان تندروی مجلس برای آتش زدن پرچم آمریکا مقابل جایگاه هیئت رئیسه جمع شدند

پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اقدام شماری از نمایندگان که پرچم ایالات متحده را به آتش کشیدند گفت پاسخ “بدعهدی و بی‌اخلاقی” رئیس جمهور آمریکا را باید با زبان دیپلماسی داد.

شماری از نمایندگان اصولگرای مجلس در نشست علنی صبح چهارشنبه در اقدامی غیرمعمول و به عنوان اعتراض به تصمیم رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، پرچم این کشور و کاغذی را به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آتش زدند.

خبرگزاری ایلنا روز جمعه (۲۱ اردیبهشت/ ۱۱ مه) به نقل از خانم سلحشوری نوشت: «برای تمامی ملت‌ها، پرچم نماد هویت کشورهاست و آتش‌زدن پرچم به معنای ضدیت با نماد ملی مردم آن کشور. در تمام این سال‌ها جایی نشنیده و ندیده‌ام که مردم آمریکا، پرچم ایران را آتش بزنند؛ چرا که اختلافات میان دو کشور ایران و آمریکا در سطح حکومت‌ و دولت‌هاست، نه ملت‌ها.»

اقدام علیه نماد ملی مردم آمریکا

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با اشاره به این که مطابق یک نظرسنجی دو سوم مردم آمریکا مخالف خروج این کشور از برجام هستند افزود در چنین شرایطی “رفتارهای تند” علیه نماد ملی آنها می‌تواند این شبهه را ایجاد کند که “مردم ایران با ملت آمریکا در تضاد هستند”.

رئیس جمهور آمریکا بارها از برجام به شدت انتقاد کرده و خواستار اصلاح آن شده است. او اعتقاد دارد توافق هسته‌ای مانع ادامه برنامه‌های موشکی مناقشه‌برانگیز ایران نشده، جلوی اقدام‌های “بی‌ثبات‌کننده” این کشور در منطقه را نگرفته و محدودیت زمانی مناسب را برای فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لحاظ نکرده است.

بیشتر بخوانید: تاکید سه کشور اروپایی بر پایبندی به برجام “حتی بدون آمریکا”

با امتناع ایران از مذاکره مجدد بر سر برجام و هر گونه گفت‌وگو درباره برنامه‌های موشکی و حضور منطقه‌ای این کشور، دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه فرمان اجرایی خروج ایالات متحده از برجام را امضا کرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس ضمن محکوم کردن مخالفت‌های سابقه‌دار ترامپ با برجام به ایلنا گفت: «جالب آن‌که در ایران هم امروز همان کسانی پرچم آتش می‌زنند که از همان روز تصویب برجام، آهنگ مخالفت سر دادند و پرچم را آتش زدند.»

عملی‌کردن تهدید خامنه‌ای

اصولگرایان افراطی که خود را “ولایتمدار” معرفی می‌کنند ظاهرا این اقدام را به پیروی از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای انجام داده‌اند که حدود دو سال پیش گفته بود: «اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم.»

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای شرط ادامه برجام را “تضمین قطعی اروپا” اعلام کرد

آتش‌زدن پرچم آمریکا با انتقاد شمار دیگری از نمایندگان نیز روبرو شده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا علی مطهری، نایب رئیس مجلس نیز این اقدام را “غیرعاقلانه و نادرست” ارزیابی کرده و گفته است که با این کار “در حقیقت مردم آمریکا را در برابر خودمان قرار می‌دهیم”.

فاطمه سعیدی، نماینده اصلاح‌طب تهران نیز در یک پیام توئیتری با تاکید بر ضرورت احترام به همه ملت‌ها، نوشته که آتش زدن برجام و پرچم آمریکا را “عملی در راستای تامین منافع ملی” نمی‌داند.

فاطمه سعیدی@saeidiftm

آتش زدن و پرچم توسط عده‌ای از را عملی در راستای تامین منافع ملی نمی‌دانم. یک کشور نماد یک ملت است و وظیفه ماست به همه ملت‌ها احترام بگذاریم.  

اقدام اصولگرایان افراطی در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ با انتقاد چند عضو دیگر فراکسیون امید مجلس روبرو شده و در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب منفی گسترده‌ای داشته است.

به جز آمریکا، پنج کشور دیگر طرف توافق هسته‌ای با ایران (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) اعلام کرده‌اند که همچنان به این توافق و برجام پایبند هستند.

بیشتر بخوانید: پیام کاربران ایرانی توییتر: «پرچم را آتش نزن»

رئیس جمهور، حسن روحانی دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام تاکید کرد از این پس این توافقی میان ایران و پنج قدرت جهانی خواهد بود. او گفته “ظرف چند هفته آینده” با این کشورها مذاکراتی انجام می‌شود و در صورت به نتیجه رسیدن “برجام پایدار خواهد ماند”.

رهبر جمهوری اسلامی گفته است به شرطی که سه کشور اروپایی برای پایبندی به تعهداتشان “تضمین عملی” بدهند با ادامه برجام بدون آمریکا موافقت می‌کند.

دویچه وله

***

نماینده اصلاح طلب تهران: آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس قابل دفاع نیست/ پرچم متعلق به کل ملت آمریکا است

محمود صادقی: به هر حال این پرچم متعلق به کل ملت آمریکا است و تنها به دولت فعلی آن تعلق ندارد و همان طور که همه اقشار ملت ما از آتش زدن پرچم‌مان ناراحت می‌شوند حتما این آتش زدن برای مردم آنها هم آثار خود را دارد.

یک عضو فراکسیون امید مجلس درباره آتش زدن پرچم آمریکا در صحن‌علنی مجلس گفت: فکر می‌کنم نمایندگان اصولگرا از این نظر که موضع خود را اعلام می‌کردند قابل احترام هستند اما از این زاویه که به دلیل احساسات پرچم آمریکا را در صحن مجلس آتش زدند، قابل دفاع نیستند

محمود صادقی، نماینده تهران در گفت‌و‌گو با «اعتمادآنلاین» درباره واکنش نمایندگان اصولگرا و مخالف با برجام نسبت به خبر خروج آمریکا از برجام و آتش زدن آن به همراه پرچم این کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: همان‌طور که برخی از تحلیلگران مطرح کردند ما در این بازه مسائل مختلف، دو طیف سیاسی اصلی داریم و دو نگاه متفاوت از جمله درباره برجام وجود دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس عنوان کرد: به هر حال اصولگرایان در این خصوص دیدگاه متفاوتی داشتند و دارند و تاکید می‌کنم این اختلاف دیدگاه‌ها اول نشانگر وجود دموکراسی است و ثانیا خود یک حسن است.

رئیس فراکسیون شفافیت مجلس درباره محاسن این اختلاف‌نظرها تاکید کرد: در آمریکا حزب جمهوری‌خواه و دموکرات دیدگاه‌های کاملا متضاد دارند و از این تفاوت دیدگاه در مسیر تقویت دموکراسی و مردم‌سالاری و دست یافتن به منافع ملی بهره‌برداری می‌کنند؛ این نشان می‌دهد که خوشبختانه در ایران هم این فرصت وجود دارد.

صادقی در ادامه گفت: دولت هم باید از این سیاست استقبال کند. در مجلس هم من شخصا معتقد هستم که باید از این اختلاف دیدگاه‌ها استقبال کرد و آن‌ها را به رسمیت شناخت اما در عین حال این اختلاف‌ها نباید جایی که پای منافع ملی در میان است به تضییع این منافع منجر شود ضمن اینکه رفتارها نباید از محدوده قانون، رفتار و عرف خارج شود.

نماینده تهران با توجه به آتش زدن پرچم آمریکا در صحن علنی مجلس بیان کرد: فکر می‌کنم نمایندگان اصولگرا از این نظر که موضع خود را اعلام می‌کردند قابل احترام هستند اما از این زاویه که به دلیل احساسات پرچم آمریکا را در صحن مجلس آتش زدند، قابل دفاع نیست.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید براین موضوع که به هر حال این آتش‌زدن‌ها در عرف بین‌المللی باعث سوءاستفاده مخالفان نظام می‌شود؛ افزود: با نمونه این اقدامات، نمایندگان به عنوان افرادی که نزاکت بین‌المللی را متوجه نیستند، معرفی می‌شوند. علاوه بر این بهانه به دست ترامپ و امثال ترامپ می‌دهد. همچنین افرادی را که با سیاست‌های ترامپ مخالف هستند تحریک می‌کند و احساسات ضدایرانی را در آن‌ها تقویت می‌کند.

نماینده تهران در ادامه تاکید کرد: به هر حال این پرچم متعلق به کل ملت آمریکا است و تنها به دولت فعلی آن تعلق ندارد و همان طور که همه اقشار ملت ما از آتش زدن پرچم‌مان ناراحت می‌شوند حتما این آتش زدن برای مردم آنها هم آثار خود را دارد.

صادقی درباره واکنش نمایندگان بعد از این اتفاق گفت: من بعد از این اتفاق ملاحظه می‌کردم که تعداد قابل توجهی از نمایندگان اصولگرا در صحن علنی مجلس این عمل را تقبیح و اعتراض می‌کردند.

سایت عصر ایران

اين قسمت در حال حاضر بسته است.