جو بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

بی‌بی‌‌سی برآورد می‌کند که آقای بایدن با پیروزی در ایالت سرنوشت‌ساز پنسیلوانیا به حد نصاب لازم ۲۷۰ رای الکترال رسیده و به کاخ سفید راه می‌یابد.

تنها کمی پیش از آن که سرنوشت آرای پنسیلوانیا روشن شود دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی و نامزد جمهوری‌خواه، مدعی شد که در انتخابات پیروز شده است.

ادعای پیروزی آقای ترامپ نادرست و در حالی بود که با توجه به ادامه شمارش آرا هنوز امکان برآورد مطمئن از پیروز انتخابات وجود نداشت.

بنا به آنچه ستاد آقای ترامپ گفته او قصد ندارد شکست در انتخابات را بپذیرد. او در جریان کارزار انتخاباتی هم چند بار از گفتن اینکه در صورت شکست انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را می‌پذیرد طفره رفت.

برآورد بی‌بی‌سی از پیروزی جو بایدن بر مبنای نتایج ایالت‌هایی است که شمارش آرا در آنها پایان یافته و همچنین نتایج مور انتظار در ایالت‌هایی نظیر ویسکانسین که شمارش آرا در آنها ادامه دارد.

با اضافه کردن برآورد پیروزی جو بایدن در پنسیلوانیا او به ۲۷۳ رای الکترال می‌رسد.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شاهد بالاترین نرخ مشارکت از سال ۱۹۰۰ بوده است.

جو بایدن توانسته بیش از ۷۴ میلیون رای بیاورد که بالاترین تعداد آرای یک نامزد ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا است. دونالد ترامپ هم بیش از ۷۰ میلیون رای آورده که دومین رکورد آرا است.

واکنش‌ها چیست؟

جو بایدن از پیروزی در انتخابات ابراز خرسندی کرده و با خطاب قرار دادن همه مردم آمریکا گفته: “آمریکا، اینکه مرا به رهبری کشور بزرگمان انتخاب کردید مایه افتخارم است.”

آقای بایدن وعده داده که “رئیس جمهور همه آمریکایی‌ها” باشد، فارغ از اینکه به او رای داده‌اند یا نه.

او خواهان آن شده که “عصبانیت و بحث‌های تند” کنار گذاشته شود تا آمریکا “متحد شود. و مرهمی یابد.”

جشن هواداران بایدن
توضیح تصویر،هواداران بایدن با شنیدن خبر پیروزی او با ریختن به خیابان‌های اطراف کاخ سفید جشن گرفته‌اند

در مقابل دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفته “این انتخابات هنوز تمام نشده است”.

آقای ترامپ گفته آقای بایدن “برای خود را برنده جا زدن عجله دارد”. او از رسانه‌ها برای اعلام پیروز انتخابات، پیش از رسمیت یافتن نتایج، انتقاد کرده و رسانه‌ها را به جانبداری از جو بایدن متهم کرده است.

نتیجه ایالت‌های مختلف هنوز به طور رسمی تایید و نهایی نشده است، اما روال انتخابات آمریکا در دوره‌های گذشته همین بوده که با اعلام آرا، هر موقع رسانه‌ها بتوانند با اطمینان برنده‌ای اعلام کنند، پیروز انتخابات اعلام می‌شود.

دونالد ترامپ بدون ارائه شواهدی جو بایدن و ستاد او را متهم کرده که به دنبال شمردن آرایی بوده‌اند که به طور غیرقانونی اخذ شده‌اند.

آقای ترامپ گفته نتایج را در دادگاه به چالش خواهد کشید.

ستاد آقای ترامپ دعاوی حقوقی متعددی را با ادعای تقلب در انتخابات مطرح کرده، که تاکنون چند مورد از آنها در دادگاه‌های مختلف رد شده‌اند.

با وجود اینکه دونالد ترامپ حاضر به پذیرش شکست خود در انتخابات نشده است، چند نفر از رهبران جهان پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفته‌اند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، همسایه شمالی آمریکا، به جو بایدن و کامالا هریس تبریک گفته و به همکاری با آنها ابراز امیدواری کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم به آقای بایدن تبریک گفته‌اند.

پدرو سانچز و جوزپه کونته، نخست‌وزیران اسپانیا و ایتالیا هم به آقای بایدن تبریک گفته‌اند.

میکل مارتین، نخست‌وزیر جمهوری ایرلند هم با تبریک به آقای بایدن او را “دوست واقعی ایرلند” خوانده است.

آقای بایدن تبار ایرلندی دارد و به بریتانیا هشدار داده که در صورت به خطر انداختن توافق صلح ایرلند شمالی به واسطه برگزیت، آمریکا با بریتانیا توافقنامه تجاری جدیدی نخواهد داشت.

در بریتانیا، نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، به آقای بایدن تبریک گفته و پیروزی کامالا هریس به همراه او را “تاریخ‌ساز” خوانده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم کمی پس از خانم استورجن پیروزی آقای بایدن و خانم هریس را تبریک گفت و برای همکاری در اولویت‌های مشترک چون تغییر اقلیم ابراز امیدواری کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، در واکنشی نه چندان گرم در توییتر انگلیسی خود نوشته: “وضعیت آمریکا و آنچه خود آنها درباره انتخاباتشان می‌گویند وضعی تماشایی است! این نمونه‌ای از چهره‌ی کریه لیبرال‌دموکراسی در آمریکا است. قطع نظر از نتیجه، یک مطلب کاملا روشن است و آن انحطاطِ سیاسی و مدنی و اخلاقیِ رژیمِ آمریکا است.”

حالا چه می‌شود؟

معمولا در انتخابات آمریکا وقتی برنده و بازنده مشخص می‌شوند نامزدی که آرای لازم را به دست نیاورده شکست خود را می‌پذیرد و راه برای ریاست جمهوری نامزد پیروز هموار می‌شود.

اما آقای ترامپ گفته حاضر به پذیرفتن این نتایج نیست و دعاوی حقوقی متعددی را پیش خواهد برد.

اگر وکلای آقای ترامپ نتیجه را در ایالتی به چالش بکشند، دادگاه در سطح ایالتی در این باره قضاوت خواهند کرد و ممکن است رای به بازشماری آرا بدهند.

رای دادگاه‌های ایالتی هر چه باشد دو طرف می‌توانند آن را در دیوان عالی آمریکا به چالش بکشند.

ترکیب کنونی قضات دیوان عالی آمریکا به محافظه‌کاران گرایش دارد.

جو بایدن کیست؟

جوزف رابینت بایدن جونیور، که چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ۷۸ ساله می‌شود، مسن‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود.

آقای بایدن پیش از این دو بار دیگر برای ریاست‌جمهوری خیز برداشته بود، اما انگار قاعده “تا سه نشه، بازی نشه” درباره او صادق بود.

بایدن و اوباما
توضیح تصویر،آقای بایدن در کارزار انتخاباتی خود را میراث‌دار آقای اوباما معرفی می‌کرد

بار قبلی که آقای بایدن برای رسیدن به ریاست جمهوری تلاش کرده بود در انتخابات داخلی حزب دموکرات از باراک اوباما، سناتور جوان و کم‌سابقه‌تر شکست خورد.

اما پس از آن که آقای اوباما به عنوان یکی از جوانترین روسای جمهور تاریخ آمریکا وارد کاخ سفید شد، جو بایدن هم به عنوان معاون رئیس جمهور همراهش بود.

پیش از آن او از سال ۱۹۷۲ به بعد شش بار به عنوان سناتور از ایالت دلاور انتخاب شده بود.

آقای بایدن پیش از ورود به سیاست حقوق خوانده بود و وکالت می‌کرد.

درباره جو بایدن بیشتر بخوانید: جو بایدن، مردی از طبقه متوسط که به کاخ سفید می‌رود

******

جو بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

چهار شبکه خبری آمریکا اعلام کردند که جو بایدن، برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است. این خبر پس از آن اعلام شد که بایدن ۲۰ رای ایالت مهم پنسیلوانیا را به دست آورد. بایدن درحال حاضر دست‌کم ۲۷۳ رای الکترال دارد.

شبکه‌های خبری CNN ،NBC ،CBS و ABC آمریکا مقارن ظهر روز شنبه به وقت آمریکا، اعلام کردند که جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با کسب دست‌کم ۲۷۳ رای الکترال، برنده این انتخابات شده است. نامزد برنده باید دست‌کم ۲۷۰ رای از مجموع ۵۳۸ رای الکترال را به دست بیاورد.

جو بایدن در پی پیروزی خود مردم کشورش را فراخواند به ایجاد شکاف درون جامعه خاتمه دهند و به طور مشترک به وظایفی که در پیش رو هست بپردازند.

بایدن افزود، خود را متواضعانه مفتخر می‌داند از اینکه مردم آمریکا به او و معاونش خانم هریس اعتماد کردند. او گفت به‌رغم تمام موانع تاکنون بی‌سابقه، مردم آمریکا با مشارکتی بی‌نظیر انتخاب کردند و این امر یک بار دیگر ثابت کرد که دموکراسی در قلب آمریکایی‌ها همچنان می‌تپد.

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در نطق خود گفت، حال که کارزار انتخاباتی پایان یافته، زمان آن فرارسیده که خشم و درشت‌گویی‌ها را پشت سر گذاشته به عنوان یک ملت متحد پا به صحنه بگذاریم. زمان آن فرا رسیده که آمریکا متحد شود.

بایدن افزود: «ما ایالات متحده آمریکا هستیم. و اگر دست به دست یکدیگر بدهیم، چیزی نیست که نتوانیم به آن دست یابیم.»

دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده بود که او هنوز خود را شکست‌خورده احساس نمی‌کند. ترامپ در یک بیانیه رسمی کاخ سفید در روز جمعه اعلام کرد که دست به اقدامات حقوقی خواهد زد و به تأکید گفت: «من هرگز تسلیم نخواهم شد؛ و برای شما، برای ملت‌مان خواهم جنگید.»

خبرگزاری‌ها می‌گویند احتمال موفقیت دونالد ترامپ در پیگیری قضایی و کشاندن موضوع به دیوان عالی آمریکا اندک است. از سوی دیگر شماری از جمهوری‌خواهان از ترامپ به دلیل “حمله” او به سیستم انتخابات آمریکا، به عنوان یکی از ارکان اصلی دموکراسی این کشور انتقاد می‌کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن در ایالت نوادا نیز پیروز شده است. این خبرگزاری افزود که شمار آرای الکترال جو بایدن به ۲۹۰ رأی رسیده است. برای پیروزی دستیابی به ۲۷۰ رأی کافی است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که با پیروزی جو بایدن عصر جدیدی در امیدواری مردم آمریکا آغاز خواهد شد. او افزود بایدن به یک «پیروزی تاریخی» دست یافته است: «امروز آغاز روز امید برای آمریکاست.»

برخی واکنش‌های خارجی به پیروزی جو بایدن

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به جو بایدن تبریک گفت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفت. مرکل در یک پیام توییتری گفت: «من از صمیم قلب برای او خوشبختی و موفقیت آرزو دارم و نیز به کامالا هریس، به عنوان معاون منتخب ریاست‌جمهوری کشورش تبریک می‌گویم.»

مرکل تأکید کرد «اگر بخواهیم به چالش‌های بزرگ عصر خود غلبه کنیم، آنگاه جایگزینی برای دوستی فراآتلانتیک ما وجود ندارد.»

جو بایدن قرار است در شامگاه شنبه پس از ساعت ۲۰ به وقت واشنگتن سخنرانی کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد که پس از پیروزی جو بایدن، کاندیدای ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها مناسبات فراآتلانتیک بهبود یابد. او گفت: «ما از همکاری با دولت بعدی آمریکا خوشحال خواهیم بود.» او در یک توییت نوشت: «ما می‌خواهیم در همکاری‌های خود سرمایه‌گذاری کنیم، با هدف یک آغاز جدید فراآتلانتیک، برای یک تعامل جدید.»

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا پیروزی بایدن را به او تبریک گفتند.

سران بسیاری کشورها نیز پیروزی بایدن را به او تبریک گفتند.

سناتور جمهوری‌خواه میت رامنی پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفت. رامنی در گذشته دونالد ترامپ را به خاطر اتخاذ برخی تصمیم‌ها و اقدامات سرزنش کرده بود.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان ضمن تبریک به جو بایدن، ابراز امیدواری کرد که مناسبات دو کشور لبنان و آمریکا بار دیگر به تعادل گذشته خود بازگردد.

صدها نفر از طرفداران بایدن با خودروهای خود بوق‌زنان و شادی‌کنان به ستاد مرکزی انتخابات رفتند تا در کنار اعضای خانواده رئیس‌جمهوری منتخب در شهر خانوادگی او ویلمینگتون در ایالت دلاور این پیروزی را جشن بگیرند.

الکساندر فان در بِلِن، رئیس‌جمهوری اتریش ضمن ابراز تبریک به جو بایدن در توییتر گفت: «وظایف خطیر عصر ما، مانند غلبه بر بحران اقلیمی و یا پاندمی کرونا را جامعه بین‌الملل فقط به صورت مشترک می‌توان حل کرد.» او گفت: اروپا آماده است.

سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش نیز ضمن تبریک به جو بایدن در توییتر گفت: «نظامی از ارزش‌ها اروپا و ایالات متحده آمریکا را به یکدیگر پیوند می‌دهد و ما مشترکا بر این ارزش‌ها پایبندیم.»

دویچه وله

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.