پشتیبانی و اعلام همبستگی چهار سازمان جمهوری خواه با اعتصاب و تحصن معلمان ایران

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان پس از اعتصاب جمعی از بازاریان در حمایت از اعتصابات فراگیر کامیونداران، در اعتراض به گرانی و رکود و تورم و مشکلات حاد صنفی در یک فراخوان سراسری اعلام کرده است که معلمان سراسر کشور در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر با تحصن دردفاتر مدارس دست به اعتصاب خواهند زد.

بیش از یک میلیون آموزگاری که وظیفه تعلیم و تربیت ده ها ملیون دانش آموز را در ایران به عهده دارند، از طریق همین دانش آموزان به‌طور روزمره شاهد و ناظر این هستند که نه تنها از مشکلات معیشتی کم نشده بلکه روز به روز بیشتر می شود. آموزگاران دهه ها است که از کمبودها و تنگناهای مالی و وعده های سرخرمن مسئولان رنج می برند. آن‌ها به خاطر نوع کار خود بیش از هرگروه اجتماعی دیگری در جریان فقر و فلاکتی هستند که دراثر معوقات مزدی و مزایای بیمه‌ای کارگران طلبکار از کارفرمایان ایجاد شده است. اغلب معلمان ایرانی همچنین نسبت به عدم استقلال نظام آموزشی در ایران، مقابله جمهوری اسلامی با پذیرش سازمان های نمایندگی مستقل معلمان، حاکمیت گرایش های ایدئولوژیک بر محتواهای درسی، پادگانی تلقی کردن مدارس از سوی حکومت، بی توجهی به ارزش تربیت نیروی انسانی ممتاز و عدم رعایت شان و کرامت معلمان اعتراض داشته و خواهان آزادی معلمان زندانی هستند.

پیوستن معلمان به موج اعتصابات سراسری، نشاندهنده‌ی آن است که ناتوانی حکومت در اداره جامعه و مهار تهدیدات فزاینده، مردم را نسبت به آینده کشور بیمناک کرده است. اعتصاب بمثابه یک روش مبازراتی خشونت پرهیز ظرفیت بالایی در کاربست موثر نافرمانی مدنی و زمین‌گیر کردن دستگاه سرکوب دارد.

جمهوری اسلامی و سران مستاصل آن در بن بستی که خود ایجاد نموده اند، دست و پا می‌زنند و به‌جای پاسخ به فریاد اعتراض مردم و مذاکره با آن‌ها جهت پیدا کردن راهکار ملی برای تغییر، کماکان به شیوه مالوف و همیشگی خود در سرکوب و ارعاب و بازداشت معترضان و اعتصاب کنندگان دل بسته‌اند. در حالی که با نزدیک شدن موعد اجرای تحریم های نفتی و بانکی به مراتب درماندگی حکومت در مواجهه با ابرچالش ها و مشکلات فزاینده معیشتی بیشتر شده و تامین نیازهای شکم های گرسنه و مردمی که در گذران زندگی روزمره وامانده اند، سخت تر و چه بسا ناممکن می شود. عقب انداختن تسلیم در برابرخواست مردم، کوره خشم و نفرت عمومی اقشار مختلف جامعه را مشتعل تر ساخته و فرجام تیره ای را در برابر سرکوبگران و مقاومت کنندگان در برابر تغییرات مثبت سیاسی قرار می دهد.

ما چهار سازمان جمهوری خواه، دمکرات و ملی حمایت خود از اعتصاب معلمان را اعلام می کنیم و به جمهوری اسلامی هشدار می دهیم که از برخورد امنیتی اجتناب ورزد و هر چه سریع‌تر معلمان زندانی و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی و به‌خصوص کامیون داران اعتصابی بازداشتی اخیر را بدون قید و شرط آزاد کند. تداوم و گسترش فضای پلیسی، بحران را شدید تر ساخته و حکومت در میان مدت امکان مهار اعتراضات را ندارد و دیر یا زود محکوم به عقب نشینی است.

هیات سیاسی اجرائی:
اتحاد جمهوریخواهان ایران
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

۲۲ مهر ۱۳۹۷ برابر ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸

اين قسمت در حال حاضر بسته است.