۹ فعال کارگری از متهمان پرونده هفت‌تپه و روز کارگر مجموعا به ۴۵ سال زندان محکوم شدند

دادگاه تجدیدنظر استان تهران هر یک از هفت متهم پرونده اعتراضات هفت‌تپه و دو بازداشت‌شده روز جهانی کارگر را به پنج سال حبس قطعی محکوم کرد. هفته گذشته نیز یک متهم دیگر پرونده هفت‌تپه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

دادگاه تجدیدنظر استان تهران احکام هفت تن از متهمان پرونده اعتراضات هفت‌تپه و دو تن از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر را صادر و آنان را در مجموع به ۴۵ سال زندان محکوم کرد.

بر اساس احکام صادرشده از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران، اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری و عسل محمدی، هفت تن از متهمان پرونده اعتراضات شرکت نیشکر هفت‌تپه را هر یک به پنج سال حبس قطعی محکوم کرد.

در همین حال عاطفه رنگریز و مرضیه امیری، دو تن از بازداشت‌شدگان تجمع روز جهانی کارگر نیز هر یک به پنج سال حبس قطعی محکوم شده‌اند.

به گزارش هرانا، این احکام که از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر صادر شده، امروز شنبه ۲۳ آذر (۱۴ دسامبر) به وکلای مدافع این ۹ فعال مدنی و کارگری ابلاغ شده است.

در این میان، سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن اعلام این خبر، صدور “احکام ظالمانه” را “قویا” محکوم کرده و خواستار لغو آنها و منع تعقیب قضایی برای “تمامی فعالین کارگری و دانشجویی و معلمان دربند” شده است.

هفته گذشته نیز علی نجاتی، یکی دیگر از متهمان پرونده هفت‌تپه، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه و به اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام” به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیش‌تر شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، شهریورماه گذشته سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری و عسل محمدی را هر یک به خاطر اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” به هفت سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “عضویت در گروه گام” [نشریه اینترنتی “گام”] به هفت سال حبس تعزیری، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال و شش ماه حبس تعزیری و به خاطر اتهام “نشر اکاذیب” به دو سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

این دادگاه همچنین اسماعیل بخشی را به خاطر اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” به هفت سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری، به خاطر اتهام “نشر اکاذیب” به دو سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال و شش ماه حبس تعزیری و به خاطر اتهام “اخلال در نظم عمومی” به یک سال و شش ماه حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

محمد خنیفر، متهم دیگر پرونده هفت‌تپه نیز به خاطر اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” به پنج سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

همین شعبه دادگاه به ریاست قاضی مقیسه در شهریورماه گذشته، عاطفه رنگریز را به ۱۱ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و مرضیه امیری را به ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

عاطفه رنگریز و مرضیه امیری به همراه ده‌ها تن دیگر از شرکت کنندگان در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس بازداشت شده بودند. خانم‌ها امیری و رنگریز هر دو در روز چهارم آبان‌ماه گذشته هر یک با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده بودند.

اکثر متهمان پرونده هفت‌تپه نیز که در ماه‌های آذر و دی سال گذشته (۱۳۹۷) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روانه زندان شده بودند، تازه در آبان‌ماه امسال با سپردن وثیقه‌های سنگین، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.

در همین زمینه:

دویچه وله فارسی

******

توضیحات سپیده قلیان درباره حکم ۵ سال زندان خود

 

پاره‌ای توضیحات درباره آنچه در این شنبه سیاه گذشت:

امروز صبح پیروی پیامک چهارشنبه به دادگاه انقلاب مراجعه کردم. ابتدا گفتند رای صادر نشده. در نهایت با پیگیری و پافشاری وکیلم حکم به ما ابلاغ شد.

در دادنامه کوتاهی که سرنوشت و آینده ما را تعیین می‌کرد نوشته بود عضویت در گروه های ضد نظام فعالیت تبلیغاتی و نشر تکاذیب برای سپیده قلیان، محمد خنیفر، امیر امیرقلی، اسماعیل بخشی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری و عسل محمدی محرز شده و جملگی مصداق اجتماع و تبانی بوده و تمام ما به صورت کیلویی به ۵ سال حبس قابل اجرا محکوم شدیم.

بعلاوه اتهام توهین به رهبری نیز برای آقای بخشی تایید شده که با توجه به تجمیع اتهامات همان ۵ سال برای ایشان قابل اجرا است.

ضمن اینکه عاطفه رنگریز و مرضیه امیری با توجه به اینکه فعالیت شان در همین راستا تشخیص داده شده(!) به اتهام اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس قابل اجرا محکوم شده اند. که نمی‌دانم با توجه به بازداشت در روز کارگر و بازپرسی و روند به اصطلاح قضایی متفاوت چنین حکمی چه جایگاه حقوقی می تواند داشته باشد؟!

وقتی از منشی شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب جزئیات احکام را مطالبه کردم با توهین و تشر به من گفتند که نمی گوییم حکم شما چند سال است که بازی رسانه‌ای انجام ندهید و فقط میزان قابل اجرای آن را به شما می گوییم. در واقع مزه شیرین عدالت برای ما تایید نظر به جای تجدید نظر بوده است.

آن هم در شرایطی که تمام مسئولان به ما قول برگزاری دادگاه با حضور خودمان و وکیل را داده بودند و حتی صحبت از برگزاری دادگاه علنی بود تا حداقل بتوانیم صدای حق خواهی کارگران باشیم.

با توجه به روند غیر شفاف من هیچ مشروعیتی برای این احکام قائل نیستم و از ابتدا می‌دانستم که آزادی موقت ما چیزی جز کارناوال نمایشی برای مسولان نبوده است.

در روزهای آینده اعتراضهای خود را به هر طریقی که برایمان مقدور باشد ادامه خواهیم داد.

عجالتا به شما یادآور می‌شوم که آبان ماه نشان داده که نسلهای بعد با زبان دیگری با شما سخن خواهند گفت.

منبع: اینستاگرام سپیده قلیان

اين قسمت در حال حاضر بسته است.