استبداد تحمل تشکل مستقل و معتبر فعال سراسری را ندارد

کیوان صمیمی: تندروهای حکومت با ایجاد مانع برای ارتباط انجمن‌های مدنی با نیازمندان، توهّمِ جلوگیری از وقوع جنبش اجتماعی را دارند،
ابوالفضل قدیانی: استبداد تحمل تشکل مستقل و معتبر فعال سراسری را ندارد

****

کیوان صمیمی: تندروهای حکومت با ایجاد مانع برای ارتباط انجمن‌های مدنی با نیازمندان، توهّمِ جلوگیری از وقوع جنبش اجتماعی را دارند،

بازداشت برخی از فعالان این تشکل، من را به‌یاد دهه‌ی ۶٠ انداخت. تندروهای خط امامی تا می‌توانستند جلوی اعزام ایثارگران غیرخودی به جبهه را می‌گرفتند و بسیاری از جمع‌های مردمی ولی منتقد به حکومت هم از جبهه اخراج شدند. افرادی نیز با اصرار بر ضرورت دفاع از میهن، خود را با نام مستعار معرفی می‌کردند و عزیزانی هم شهید شدند.

از همان زمان انحصارطلبی حکمفرما بود و از آن هم دردناک‌تر مشاهده‌ی دلِ شکسته‌ی پدر و مادرهایی بود که جسد فرزند دگراندیششان را نه‌تنها در گلزار شهدا دفن نکردند بلکه اجازه‌ی دفن در قبرستان عمومی را نیز نمی‌دادند.

شباهت‌ها با چهار دهه‌ی پیش، زیاد است. اکنون هم به‌رغم این‌که جمعیت امام‌علی سال‌هاست رویکردی غیرسیاسی و صرفاً خیریه‌ای دارد، تندروهای فعلی نیز مانند تندروهای پیشین، نگران رشد محبوبیت مردمیِ غیرخودی‌ها هستند. اکنون هم چنان‌چه انجمن‌ها و افراد شاخص ایثارگر و نیکوکار با انحصارطلبان هماهنگ نباشند، به‌بهانه‌های مختلف فشارها و محدودیت‌هایی برای آنان ایجاد می‌شود.

گیرم که از هزاران نیکوکار فعال، نفراتی هم در دیکته‌های فعالیت‌ خود چند اشتباه داشته‌اند و ۲۰ نگرفته و مثلاً نمره‌ی ۱۷ یا ۱۶ یا… و یا حتی ۱۲ و ۱۱ گرفته‌اند ولی جمعیت امام‌علی نه‌تنها سال‌هاست نمره‌ی قبولی را کسب کرده‌است بلکه میلیون‌ها نفر امتیازی بسیار بالا به آن می‌دهند.

خیریه‌ها امید را در جامعه افزایش می‌دهند اما شایسته است به تفاوت بین امید منفعل و امید فعال توجهی دقیق داشته‌باشند. چنان‌چه انجمن‌های نیکوکاری صرفاً به صندوق پرداخت هدایای نقدی و کالایی تبدیل شوند، به بازتولید امیدوارانی کمک کرده‌اند که همیشه چشم‌به‌راه دریافت کمک هستند و حتی به این شیوه‌ی تامین‌شدن، وابسته شده‌اند.
نهادها و افراد خیّر اما می‌توانند ازطریق ارتباط مستمر با فرودستان و کمک به توان‌آفرینی آنان، امید فعال و دستاورد ماندگار برای حذف‌شدگانی که از هر سو تحت فشار واقع‌شده‌اند تولید کنند.

جناح افراطیِ ساختار سیاسی هم که به‌شدت نگران شورش‌های کور به‌ویژه در این شرایط فوق بحرانی کشور است اگر دارای نگاه علمی و دوراندیشانه بود و فرقه‌ی خود را تافته‌ی جدابافته‌ای از بقیه‌ی دنیا تصور نمی‌کرد، با مطالعه‌ی تجربیات کشورهای متعدد درمی‌یافت که ارتباط طبقه‌ی متوسط شهری با تهیدستان، حاشیه‌نشینان را از شورش خشونت‌آمیز به جنبش خشونت‌پرهیز سوق می‌دهد
.
تندروهای حکومت با ایجاد مانع برای ارتباط انجمن‌های مدنی با نیازمندان، توهّمِ جلوگیری از وقوع جنبش اجتماعی را دارند، غافل از این‌که به‌دست خود باعث نارضایتی و فشار بیشتر بر رنج‌دیدگان شده و بیرون‌زدنِ ناگهانیِ حرکت‌های عکس‌العملی و خشن را موجب می‌شوند.

سایت زیتون

*******

ابوالفضل قدیانی: استبداد تحمل تشکل مستقل و معتبر فعال سراسری را ندارد

روز دوشنبه دوم تیرماه خبر دستگیری شرمین میمندی نژاد بنیانگذار جمعیت خیریه امام علی،مرتضی کی منش و کتایون افرازه دو تن از مسئولان این جمعیت و پلمپ دفتر جمعیت خیریه توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اعلام شد .

جمعیت خیریه ای که طی دو دهه فعالیت یک موضع سیاسی هم اتخاذ نکرد نهادی که تمام توان و انرژی خود را مصروف خدمت به بینوایان،درماندگان و مستضعفان می کرد و بار عظیمی را برای تخفیف درد و رنج مادی و معنوی مظلومان تهی دست به دوش می کشید .در این مسیر شریف و انسان نواز هزاران نفر جمعیت خیریه را همراهی می کردند و یاری می رساندند .هر جا زلزله و سیلی رخ می داد جمعیت در آنجا حاضر و کمک رسانی می کرد .در سیل سال گذشته بسیار فعال ظاهر شد .

از آنجا که نظام سرکوبگر استبداد دینی و رئیس آن علی خامنه ای تاب تحمل هیچگونه جمعیت، گروه و تشکل مستقل و معتبر فعال سراسری را ندارند جمعیت نیکوکار و غیر سیاسی امام علی را هم نتوانستند تحمل کنند .

مستبد امروز ایران و اصحاب استبداد در این روزها به شدت هراسان و مضطرب از حرکت اعتراضی مردم و اوج گرفتن جنبش مسالمت جو و خشونت پرهیز آزادی خواهانه، عدالت طلبانه، ضد ظلم و اختناق به سر می برند. جمعیت امام علی با تلاش وافر خود در کمک رسانی به محرومان سرمایه و اعتبار اجتماعی قابل توجهی بدست آورده است . علی خامنه ای و بازوان سرکوبگرش نگرانند که این سرمایه اجتماعی روزی به سرمایه سیاسی تبدیل شود و از این طریق خطری متوجه نظام سلطه گردد چرا که خودکامگان همواره در ترس و وحشت از دست دادن قدرت، روزگار می گذرانند لذا از ترس مرگ دست به خودکشی می زنند. این سرکوب ها و پرونده سازی ها ،این گسترش سیستماتیک فساد ،این احکام ظالمانه که توسط دادگاه های غیر قانونی وفرمایشی و قضات دست نشانده صادر می شود از جمله حکم اعدام سعید تمجیدی ،محمد رجبی و امیر حسین مرادی سه جوان مظلوم بی پناه از دستگیر شدگان خیزش مردمی آبان  ٩٨ که به فرمان مستبد امروز ایران علی خامنه ای به شیوه ای بیرحمانه و خونبار سرکوب و حداقل به (اعتراف حکومت )صدها نفر کشته شدند که البته آمار حقیقی بیش از اینهاست .

این ها و ده ها و صدها نظیر این ظلم ها و  بیدادها نوعی خودکشی است که نظام نامشروع ولایی آن را مدام تکرار می کند چرا؟ چون در میان مردم منفور و فاقد پایگاه است و نیز گرفتار تناقضات خود ویرانگری است که از آن گریز و گزیری ندارد . اقتضای حکومت های استبدادی ، ایدئولوژیک، مادام العمر  ضدعلم و توسعه ، ناکارامدی ،سوء مدیریت مزمن ، مخالفت با شایسته سالاری و روی آوردن به حامی پروری، پخش رانت و بکار گماردن افراد فاسد ،سالوس ومتملق است همچنان که به عیان شاهدیم لذا قادر به حل هیچ مشکلی از مشکلات عدیده ای که خود ساخته است نبوده و نخواهد بود.از یک سو نارضایتی،استیصال ،انزجار و خشم مردم روز افزون گردیده است ‌.

از سوی دیگر  خود کامهٔ ایران به هیج وجه نمی خواهد دست از این قدرت جهنمی بردارد لاجرم برای بقای سلطهٔ غاصبانه ی خود بر این ملت و کشور به معترضان و مخالفان و منتقدان هجوم می برد و سرکوب را شدت می بخشد و به منظور زهر چشم گرفتن و ایجاد رعب و وحشت در راستای استراتژی نصربالرعب تلاش مذبوحانه ای به کار می برد شاهد زنده ی آن همین سخنان محمد رضا حبیبی رئیس دادگستری اصفهان پیش از خطبه های نماز جمعه مبنی بر حکم اعدام ٨ نفر از دستگیر شدگان خیزش اعتراضی آبان ٩٨ که هراس از  جنبش اعتراضی مردم سر تا پای سخن وی را فراگرفته بود .

قطعا اعدام محکومان دادگاه های فرمایشی غیر قانونى و جنایتى است آشکار . این اقدامات و تهدیدات رسوا به داد نظام استبداد دینى و رئیس آن علی خامنه اى نخواهد رسید بلکه آنان را بیشتر در باتلاقى که افتاده‌اند فرو خواهد برد  و پرونده‌ای سیاه تر و قطور تر از قبل برایشان باقی خواهد گذاشت .آنچه آوردم همه تکرار مکرر است چون درد محرومان،تهیدستان،غارت شدگان و ستمدیدگان مکرر است.

باز تکرار می کنم علی خامنه‌ای و نظام جمهوری اسلامی به دلیل اصلاح ناپذیر بودن و تحمیل هزینه‌های کمرشکن به ملت ایران که بخش اعظم آن غیر قابل جبران است باید بروند .

مستبد امروز ایران اگر برای حفظ حکومت نا مشروع و غاصبانهٔ خود سماجت ورزد مردم با قیام خود او و نظام جمهوری اسلامی را کنار خواهند گذاشت و حکومت جمهوری دموکراتیک سکولار تشکیل خواهند داد اما کم هزینه ترین و مسالمت‌آمیز ترین روش تغییر حکومت کنار رفتن داوطلبانه علی خامنه ای و برگزاری رفراندوم تغییر نظام و جایگزین شدن نظام جمهوری دموکراتیک سکولار می باشد .به امید روزی که کشور و ملت ایران از شر مستبد و استبداد و اصحاب آن خلاص شوند.

ایران امروز

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *