مصطفی صالحی از معترضان دی ماه ۹۶ اعدام شد

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که مصطفی صالحی، یکی از بازادشتی‌های اعتراضات دیماه ۹۶ سحرگاه چهارشبه ۱۵ خرداد اعدام شده است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران یک روز پیش از این اعدام در گزارشی از انتقال آقای صالحی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داده و گفته بود که بررسی‌های هرانا در تماس با نزدیکان این زندانی حاکی از آن است که آقای صالحی که در زندان دستگرد اصفهان محبوس است، طی ۲۴ ساعت اخیر با خانواده خود تماسی نداشته است. هرانا نوشت که این وضعیت و تداوم بی‌خبری از او بر نگرانی‌ها از سرنوشت این شهروند افزوده است.

صالحی به اتهام قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران دادگاهی شده است اما او در جریان دادگاه این اتهام را رد کرد. دادگاه برای صالحی حکم “قصاص” صادر کرد.

خبرگزاری ایرنا نوشته است حکم قصاص دادگاه به تقاضای اولیای دم اجرا شده است.

خبرگزاری ایرنا همچنین نوشت که دادگاه صالحی در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان علنی برگزار شده است. اما رسانه‌های ایران از جزئیات اتهامات صالحی و همچنین درباره اینکه او وکیل داشته است ننوشته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ صدور و اجرای احکام اعدام‌ در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

نهادهای حقوق بشر ایرانی و بین‌المللی بارها به احکام اعدام اعتراض کرده و گفته‌اند که این احکام در شرایطی ناعادلانه و بدون آن که متهمان از وکیل مدافع برخوار باشند صادر می‌شود.

خبرگزاری فارس از خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران در مطلبی ضمن تائید اجرای حکم اعدام صالحی نوشته است که او از عوامل اصلی اعتراضات دیماه سال ۹۶ در کهریزسنگ نجف‌آباد بوده است.

خبرگزاری هرانا نیز در گزارش خود تائید کرده که مصطفی صالحی  در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در شهر کهریزسنگ نجف آباد در استان اصفهان بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده و در اواخر سال ۹۷ در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان به ریاست قاضی مرادعلی نجف پور محاکمه شده است. 

پیش‌تر خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه نیز در گزارشی با اعلام اینکه پاسدار سجاد شاه سنایی در جریان اعتراضات دیماه ۹۶، زمانی که به همراه دیگر ماموران در تلاش برای باز کردن محور اصفهان-نجف‌آباد بود، با شلیک گلوله اسلحه شکاری کشته شد، از صدور حکم برای آقای صالحی در این پرونده خبر داد. با این حال پس از آن قوه قضائیه دیگر در این خصوص اطلاع رسانی نکرده است.

اگرچه ابعاد اعتراضات دیماه ۹۶ از جمله تعداد واقعی معترضانی که کشته شدند و شمار کسانی‌ که در این اعتراضات دستگیر شدند هنوز مشخص نشده با این حال طبق برآورد نهادهای حقوق بشری و فعالان سیاسی در سراسر ایران دستکم ۲۵ تن کشته و حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در یکی از مصاحبه‌های خود اعتراف کرد که اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داده است. برخی از مقامات سابق جمهوری اسلامی حتی گفته‌اند که دامنه این اعتراضات به ۱۶۰ شهر ایران کشیده شد.

در همین زمینه:

عفو بین‌الملل: ارسلان خودکام در معرض اعدام قرار دارد

عفو بین‌الملل در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، خواستار جلوگیری از اعدام یک زندانی کرد شد. دادسرای نظامی ارومیه، ارسلان خودکام را به اتهام “جاسوسی برای حزب دمکرات کردستان” در محاکمه‌ای نیم‌ساعته به مرگ محکوم کرده است.  

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *