در خواست نوید افکاری ازمعترضان مرداد ۹۷ از مردم ایران

نوید افکاری از طرف قوه قضائیه به دو بار اعدام محکوم شده است

مادر نوید افکاری: جلوی اعدام پسرم را بگیرید

درخواست نوید افکاری از مردم ایران

دو دادگاه شیراز در محاکمه‌های جداگانه سه برادر و یک فرد دیگر را به اتهام مشارکت در اعتراض‌های مرداد ۹۷ محکوم کردند. سنگین‌ترین حکم علیه نوید افکاری صادر شده که هر دو دادگاه او را به اعدام محکوم کرده‌اند.

نوید افکاری سنگری، دو برادرش وحید و حبیب و جوان دیگری به نام سعید دشتکی به اتهام “مشارکت فعال” در حرکت‌های اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ در شیراز محاکمه و محکوم شدند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز گذشته (جمعه هفتم شهریور) به نقل از یک منبع مطلع که نامش فاش نشده خبر داد که متهم ردیف اول این پرونده در هر دو دادگاه انقلاب و کیفری شیراز به اعدام محکوم شده است.

گفته می‌شود یکی از احکام اعدام نوید افکاری، جوان ۲۷ ساله شیرازی با چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری، در دیوان عالی کشور تائید و در خواست اعاده دادرسی آن رد شده است.

حرکت‌های اعتراضی سال ۹۷ صبح نهم مرداد در واکنش به افزایش شدید بهای طلا و ارز و سقوط ارزش ریال و گرانی در اصفهان آغاز شد و خیلی سریع به چند شهر دیگر از جمله شیراز نیز گسترش یافت.

به گزارش هرانا دادگاه وحید افکاری را به ۵۴ سال و شش ماه زندان و برادرش حبیب را به ۲۷ سال و سه ماه زندان محکوم کرد. هر سه برادر همچنین به ۷۴ ضربه شلاق برای هر کدام محکوم شده‌اند.

سعید دشتکی نیز به اتهام‌های مختلف از جمله  “تبانی و اجتماع جهت ارتکاب جرم، جرح عمدی و توهین به ماموران حین انجام وظیفه” در مجموع به بیش از ۱۸ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

فهرست اتهام‌های نوید افکاری و برادرانش بسیار طولانی است و در میان آنها عناوینی نظیر تشکیل “دسته‌ای معاند نظام با مقاصد برهم زدن امنیت کشور”، “سرفت مقرون به آزار”، “نگهداری اموال مسروقه” و “توهین به رهبری” به چشم می‌خورد.

اتهام‌هایی با پایه ضعیف استدلالی

منبع آگاه هرانا می‌گوید عمده این اتهام‌ها پایه استدلالی ضعیفی دارند و به عنوان مثال تشکیل دسته معاند به همراهی سه برادر مربوط می‌شود و اتهام سرقت و نگهداری اموال مسروقه با گرفتن و نگهداری باتوم یک بسیجی ارتباط دارد.

مهم‌ترین اتهام نوید افکاری به قتل رساندن یک بسیجی است که دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز به خاطر آن او را “محارب و مفسد فی‌الارض” تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده‌اند.

هرانا به نقل از منبع مطلع خود نوشت: «نوید و وحید افکاری با هدف اخذ اقرارهای اجباری به شدت در محل آگاهی شیراز که بسیار بدنام است، شکنجه شده‌اند و حتی اظهارات شاهدین در مورد ضرب و شتم و شکنجه آنها در پرونده مورد اشاره قرار گرفته اما این اظهارات مورد توجه دادگاه قرار نگرفته است

مطابق اسنادی که خبرگزاری هرانا منتشر کرده در دادگاه ادعا شده که نوید افکاری در جریان بازجویی‌ها به قتل همکار بسیجی شرکت آب و فاضلاب کازرون که برای ماموریت در شیراز حضور داشته اعتراف کرده اما مشخص نیست این اعتراف‌ها چگونه گرفته شده است.

برای نوید، وحید و حبیب افکاری به خاطر اتهام‌های مختلف احکام گوناگونی صادر شده و هر سه نفر از جمله به اتهام “توهین به رهبری” هر کدام به دو سال زندان محکوم شده‌اند.

رویدادهای مرداد ۹۷ مانند اعتراض‌های دی ۹۶ وسیع‌ترین حرکت‌های اعتراضی در جمهوری اسلامی پیش از حوادث آبان ۹۸ بود. تا کنون شمار دقیق قربانیان، مجروحان و بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها مشخص نشده است و آمار حکومت درباره آن با برآوردهای نهادهای حقوق بشری اختلاف زیادی دارد.

*******

مادر نوید افکاری: جلوی اعدام پسرم را بگیرید

برادران افکاری از راست حبیب (محکوم به ۲۷ سال زندان) ، نوید (دو بار اعدام) و وحید افکاری (محکوم به ۵۴ سال زندان)

مادر نوید، وحید و حبیب افکاری، سه محکوم اعتراضات مرداد ۹۷، در پیامی تصویری از مردم خواست به کمک او بشتابند تا جلوی احکام “ناحق و ناعادلانه” صادره علیه پسرانش گرفته شود. نوید یکی از پسران او به اعدام محکوم شده است.

بهیه نامجو، مادر نوید، وحید و حبیب افکاری، سه تن از محکومان اعتراضات مرداد ۹۷، در پیامی تصویری گفته است که ماموران لباس‌شخصی بدون حکم وارد خانه‌اش شده‌اند و فرزندان او را در شهریور ۹۷ نیمه‌شب دستگیر کرده‌اند.

خانم نامجو گفته است که بعد از مدتی داماد و شوهرش را نیز بازداشت کرده و سه ماه پس از آن هم سومین پسرش حبیب را دستگیر کرده‌اند.

مادر برادران افکاری در ادامه صحبت‌های خود روایت کرده است که به پسرش وحید آنقدر “شکنجه جسمی و روحی” وارد کرده‌اند که سه بار دست به خودکشی زده است. به گفته این مادر، پسرش وحید را به شدت شکنجه کردند تا علیه برادرش نوید اعتراف کند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مراحل مختلف پرونده نوید افکاری را منتشر کرده و نوشته است، نوید افکاری ۲۷ ساله از بازداشت‌شدگان اعتراضات مرداد ۹۷ در شیراز که دو بار به اعدام محکوم شده، طی نامه‌ای دستنویس مسئولان قضایی را در خصوص شکنجه‌هایی که برای اخذ اعترافات اجباری علیه او اعمال شده، آگاه کرده است.

نوید افکاری درباره این شکنجه‌ها گفته است: «روی صورتم پلاستیک می‌کشیدند و مرا تا مرز خفگی و مرگ پیش می‌بردند. دست‌ها و شکم و پاهایم را به وسیله باتوم و اجسام سخت به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند و مکررا با الفاظ توهین‌آمیز و رکیک اهانت می‌کردند. مرا محکم می‌بستند و در بینی‌ام الکل می‌ریختند».

نوید افکاری، کشتی‌گیر با چند عنوان قهرمانی کشوری و کارگر گچ‌کار، در یک فایل صوتی از زندان، عنوان کرده است که زیر شکنجه مجبور شده علیه خودش اعتراف کند. برادران افکاری به “تشکیل دسته معاند”، “سرقت و نگهداری اموال مسروقه” و “قتل یک کارمند حراست آب و فاضلاب” متهم شده‌اند.

دو دادگاه در شیراز طی محاکمه‌هایی جداگانه، نوید، وحید و حبیب افکاری را به اتهام مشارکت در اعتراضات مرداد ۹۷ به اعدام و زندان و شلاق محکوم کرده‌اند. به گزارش هرانا، دادگاه وحید افکاری را به ۵۴ سال و شش ماه زندان و برادرش حبیب را به ۲۷ سال و سه ماه زندان محکوم کرده است. هر سه برادر همچنین هر یک به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

مطابق اسنادی که خبرگزاری هرانا منتشر کرده، در دادگاه ادعا شده که نوید افکاری در جریان بازجویی‌ها به قتل همکار بسیجی شرکت آب و فاضلاب کازرون که برای ماموریت در شیراز حضور داشته اعتراف کرده، اما مشخص نیست این اعتراف‌ها چگونه گرفته شده است.

خانم بهیه نامجو در پیام استمداد خود همچنین می‌گوید: «یک جلسه دادگاه ناعادلانه و دروغین برگزار کردند که بچه‌های من نتوانستند از خودشان دفاع کنند. این همه به آنها اتهام بستند بدون این که مدرکی داشته باشند.»

مادر برادران افکاری در پایان پیام تصویری خود درخواست کرده است که برای رسیدگی به پرونده پسرانش یک دادگاه “راستین” برگزار شود. او تاکید می‌کند: «حال از مردم دنیا و ایران و هر کس که صدای من را می‌شنود برای حکم ناحقی که برای پسرانم دادند تقاضای کمک دارم.»

رویدادهای مرداد ۹۷ مانند اعتراض‌های دی ۹۶ وسیع‌ترین حرکت‌های اعتراضی در جمهوری اسلامی پیش از حوادث آبان ۹۸ بود. تا کنون شمار دقیق قربانیان، مجروحان و بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها مشخص نشده است و آمار حکومت درباره آن با برآوردهای نهادهای حقوق بشری اختلاف زیادی دارد.
دویچه وله

*******

مادر برادران افکاری: پسرانم شکنجه شدند علیه هم شهادت بدهند و یکی‌شان خودکشی کرد
بی بی سی

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.