محکومیت دو شهروند بهایی به ۱۰ سال زندان

سوفیا مبینی و نگین تدریسی به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهاییت ” به نفری ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده‌اند. آنها سه سال قبل در مراسم دویستمین سال تولد “بهاءآلله” دستگیر شده و به قید وثیقه آزاد بودند.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، دو شهروند بهایی را که سه سال قبل در مراسم دویستمین سال تولد “بهاءآلله” دستگیر و با قید وثیقه آزاد شده بودند، به تحمل ۵ سال زندان تعزیزی محکوم کرده است. این دو با استناد به ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی و به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهاییت و ترویج تعلیمات” حکم گرفته‌اند.

خبرگزاری حقوق بشری “هرانا” به نقل از یک “منبع مطلع” می‌نویسد که حکم صادره را قاضی عموزاده، جانشین قاضی مقیسه صادر کرده است «… آنها پیش تر از سوی قاضی مقیسه به اتهام عضویت در گروه غیرقانونی بهایی با هدف برهم زدن امنیت کشور به ترتیب به ۱۰ سال و ۵ سال زندان محکوم شده بودند اما پس از اعتراض به حکم صادره، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر برای هر یک از این شهروندان حکم ۵ سال زندان صادر کرد.»

هرانا از جمله مصادیق اتهامات مطروحه علیه این شهروندان را “پرداخت شهریه کلاس زبان یک تبعه افغانستان، ارائه مشاوره روانشناسی رفتاری، جنسی و اقتصادی” عنوان کرده است.

پیروان دیانت بهایی از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران تحت فشار و ارعاب قرار دارند و از بسیاری حقوق شهروندی، از جمله حق تحصیل یا استخدام در ادارات دولتی محرومند. بسیاری از بهاییان شغل آزاد دارند اما به مغازه‌های آنها نیز هجوم برده می‌شوند و محل کسب آنها پلمب می‌شود.

بهاییان زیر فشار بازداشت‌های خودسرانه، آزار و اذیت و تخریب گورستان‌ها و خانه‌های خود زندگی می‌کنند. در آبان ۹۷ پیکر یک شهروند بهایی را از گور بیرون کشیده و در بیابان‌های اطراف دماوند انداختند. به تازگی در فرم مربوط به صدور کارت ملی جدید، گزینه “سایر ادیان” حذف شده و متقاضیان باید معتقد به یکی از چهار دین رسمی اسلام، مسیحی، یهودی و زرتشتی باشند.

برگرفته از: دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *