دیوان لاهه رسیدگی به پرونده «نسل‌کشی» اسرائیل در غزه را آغاز کرد

نمایندگان آفریقای جنوبی، شاکی اصلی این پرونده، در دیوان لاهه به‌شدت اسرائیل را مورد انتقاد قرار دادند و برای اتهام «نسل‌کشی» علیه اسرائیل نمونه‌هایی برشمردند. در بیرون دادگاه تجمعات اعتراضی برگزار شد. پوشش اختصاصی زمانه را بخوانید.

رسیدگی به پرونده «نسل‌کشی» اسرائیل در غزه پنج‌شنبه ۲۱ دی / ۱۱ ژانویه در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه آغاز شد.

قضات دیوان بین‌المللی دادگستری دو روز به بحث حقوقی در مورد پرونده‌ای که از سوی آفریقای جنوبی ارائه شده و اسرائیل را متهم به «نسل‌کشی» می‌کند، خواهند پرداخت. اسرائیل اما ادعای «نسل‌کشی» را رد می‌کند.

وکلای آفریقای جنوبی از قضات خواسته‌اند تا دستورات مقدماتی الزام‌آور از جمله توقف فوری عملیات نظامی اسرائیل در غزه را صادر کنند. این در حالی است که وزارت دادگستری اسرائیل گفته است در این دادگاه تنها از اسرائیل خواسته خواهد شد که به ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه اجازه دهد و کمیته حقیقت‌یاب بی‌طرف تشکیل بدهد یا به آوارگان اجازه بازگشت به شمال غزه را بدهد.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

 مسئول تیم حقوقی آفریقای جنوبی جان دوگارد، گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل در امور حقوق بشر سرزمین‌های اشغالی فلسطین است. دیگر اعضای برجسته این تیم حقوقی عبارتند از ادیلا حسیم، وکیل ارشد، تمبکا نگکوکایتوبی، وکیل دادگستری از ژوهانسبورگ و مکس دو پلسی، وکیل بین‌المللی.

همچنین این تیم را وکلای آفریقایی دیگر تشیدیسو راموگال، سارا پادیفین و لِراتو زیکالالا و وکلای خارجی بلینی نی گرالی از ایرلند و ون لو از بریتانیا همراهی می‌کنند.

جوآن دونوگهو، رئیس این دادگاه عالی سازمان ملل دادرسی را با سخنانی آغاز کرد. او گفت آفریقای جنوبی استدلال می‌کند که اقدامات اسرائیل پس از حملات ۷ اکتبر حماس «نسل‌کشی است» و اسرائیل «نتوانسته از نسل‌کشی جلوگیری کند و مرتکب نسل‌کشی می‌شود». او گفت آفریقای جنوبی همچنین مدعی است که اسرائیل «سایر تعهدات اساسی به کنوانسیون نسل‌کشی (سازمان ملل)» را نقض می‌کند.

قبل از آغاز دادگاه، شمار زیادی از تظاهرکنندگان طرفدار فلسطین در خارج از آن تجمع کرده‌ بودند. آن‌ها با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین شعار سرمی‌دادند: «نسل‌کشی را متوقف کنید»، «همه ما فلسطینی هستیم» و «اسرائیل را تحریم کنید». آن‌ها معتقد بودند که اسرائیل تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی را زیر پا گذاشته است و مصونیت این کشور از مجازات باید متوقف شود. طرفداران فلسطین همچنین دولت‌های غربی را شریک وضعیت کنونی در غزه دانستند.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

در خارج از دادگاه همچنین صدها طرفدار اسرائیل نیز با اشاره به گروگان‌هایی که همچنان در دست حماس هستند، با بنرهایی با مضمون «آن‌ها را به خانه بیاورید» دست به تظاهرات زدند. آن‌ها پرچم‌های اسرائیل و هلند را در دست داشتند.

گروهی از وکلا در تظاهرات همبستگی با مردم فلسطین در خارج از دادگاه عالی کیپ تاون، پایتخت آفریقای جنوبی ـ تظاهرات برنامه‌ریزی شده سراسری در آفریقای جنوبی در حمایت از شکایت تاریخی «نسل‌کشی» علیه اسرائیل ـ ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ ـ عکس از خبرگزاری فرانسه

همزمان در کیپ ‌تاون، پایتخت آفریقای جنوبی و چند شهر دیگر این کشور نیز تظاهرات در حمایت از مردم فلسطین و شکایت علیه اسرائیل برگزار شد.

کنگره ملی آفریقا، حزب حاکم آفریقای جنوبی که شکایت را تنظیم کرده است، مدت‌هاست که سیاست‌های اسرائیل در غزه و کرانه باختری را با تاریخ خود و رژیم آپارتاید اقلیت سفیدپوست مقایسه می‌کند.

آفریقای جنوبی در شکایت از اسرائیل تنها نیست. ۱۵ گزارشگر ویژه سازمان ملل و ۲۱ عضو گروه‌های کاری سازمان ملل هشدار داده‌اند که آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نشان‌دهنده «نسل‌کشی» است.

همچنین کشورهای مختلف جهان از جمله ایران، ترکیه، مالزی، اردن، بلژیک، مالدیو، بنگلادش، نامیبیا، مالزی، پاکستان، اندونزی، بولیوی، ونزوئلا، نیکاراگوئه، برزیل و کلمبیا از شکایت آفریقای جنوبی حمایت کرده‌اند.

اگرچه اسرائیل معمولا دادگاه‌های سازمان ملل و بین‌المللی را غیرمنصفانه و مغرضانه می‌داند، اما یک تیم حقوقی قوی را برای دفاع از عملیات نظامی خود به این دادگاه اعزام کرده است.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

تمبکا نگکوکایتوبی، وکیل آفریقای جنوبی در دادگاه گفت:

رهبران سیاسی، فرماندهان نظامی اسرائیل و افرادی که دارای مناصب رسمی در این کشور هستند، به‌طور سیستماتیک و صریح قصد نسل‌کشی خود را اعلام کرده‌اند.

نگکوکایتوبی سپس به اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ اشاره کرد که نیروهای زمینی ارتش را برای ورود به غزه چنین ترغیب کرده بود: «به یاد بیاورند که عمالیق با شما چه کرده‌اند».

در تورات از عمالیق به‌عنوان اولین قومی یاد می‌شود که به دشمنی با اسرائیل برخاست.

وکیل آفریقای جنوبی گفت: «این به فرمان کتاب مقدس خدا به شائول (نخستین پادشاه «پادشاهی متحده اسرائیل») برای نابودی تلافی‌جویانه یک گروه کامل از مردم اشاره دارد.»

به‌گفته وکیل آفریقای جنوبی نتانیاهو در نامه‌ای به نیروهای مسلح اسرائیل در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۲۳ این موضوع را تکرار کرد. نگکوکایتوبی گفت استناد نتانیاهو برای توجیه کشتار غیرنظامیان در غزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپس نگکوکایتوبی ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود به نمایش گذشات که در آن سربازان اسرائیلی شعار سرمی‌دادند: «غزه باید پاک شود».

رونالد لامولا، وزیر دادگستری و نماینده آفریقای جنوبی نیز در این دادگاه گفت: «خشونت و ویرانی در فلسطین و اسرائیل ۷ اکتبر ۲۰۲۳ آغاز نشد. فلسطینی‌ها در ۷۶ سال گذشته ظلم و خشونت سیستماتیک را تجربه کرده‌اند.»

لامولا افزود: «اسرائیل جنایت‌ها و کشتار جمعی در فلسطین را از سال ۱۹۴۸ تشدید کرده است. ملت فلسطین از سال ۱۹۴۸ تاکنون از حق تعیین سرنوشت خود محروم شده‌اند.»

رونالد لامولا تأکید کرد که «حمله ۷ اکتبر هرگز جنایت‌های ضدبشری را توجیه نمی‌کند و ما باید مانع از کشتار جمعی شویم».

به‌گفته او کشتار اسرائیل همه مناطق غزه را ناامن کرده و فلسطینی‌ها در هیچ مکانی امنیت ندارند حتی مناطقی که تل‌آویو آن‌ها را امن می‌داند. همچنین جسدهای فلسطینی‌های کشته‌شده در گورهای جمعی دفن شده‌اند. اسرائیل دستور تخلیه اجباری بیمارستان‌ها را داده و آب و غذا و سوخت و نیازهای اولیه را قطع کرده است تا فلسطینی‌ها را وادار به خروج کند.

لامولا افزود بیش از ۸۰ درصد از ساکنان غزه از گرسنگی رنج می‌برند. کمک‌های ارسال‌شده به غزه کافی نیست و اسرائیل همچنان مانع از ورود کمک‌ها می‌شود و کاروان‌های امدادرسانی را بمباران می‌کند.

ووسیموزی مادونسلا، یکی از رهبران هیئت آفریقای جنوبی نیز گفت: «اقدامات و نسل‌کشی دولت اسرائیل بخشی از تداوم اقدامات غیرقانونی علیه مردم فلسطین از سال ۱۹۴۸ است؛ زمانی که اسرائیل استقلال خود را اعلام کرد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه شب با صدور بیانیه‌ای ویدئویی از اقدامات کشورش دفاع کرد و تأکید کرد که این اقدامات هیچ ارتباطی با «نسل‌کشی» ندارد.

نتانیاهو گفت: «اسرائیل قصدی برای اشغال دائم غزه یا آواره کردن غیرنظامیان آن ندارد. اسرائیل با تروریست‌های حماس می‌جنگد نه با مردم فلسطین و ما این کار را با رعایت کامل قوانین بین‌المللی انجام می‌دهیم.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ارتش اسرائیل تمام تلاش خود را می‌کند تا تلفات غیرنظامیان را به حداقل برساند، در حالی که حماس تمام تلاش خود را می‌کند تا با استفاده از غیرنظامیان فلسطینی به‌عنوان سپر انسانی، تلفات را به حداکثر برساند.»

گروهی در غزه هر چقدر کار وحشتناکی کرده باشند، هر چقدر بزرگ باشد خطری که آنها برای شهروندان اسرائیل دارند، اسرائیل حق ندارد بدین گونه حمله کند و دست به نسل‌کشی بزند.ون لو، وکیل بریتانیایی

در جلسه افتتاحیه لاهه، آفریقای جنوبی از دادگاه خواست تا دستور موقت برای توقف فوری اقدامات نظامی اسرائیل را صادر کند. تصمیم‌گیری احتمالاً هفته‌ها طول خواهد کشید.

به‌گفته وزارت بهداشت غزه، حملات اسرائیل بیش از ۲۳ هزار و ۲۰۰ فلسطینی را در غزه کشته است. مقامات بهداشتی غزه می‌گویند حدود دو سوم کشته‌ها زنان و کودکان هستند.

ادیلا حسیم، وکیل آفریقای جنوبی گفت:

مادر، پدر، بچه، خواهر و برادر، پدربزرگ و مادربزرگ، خاله‌ها، عمه‌ها و پسرعموها اغلب با هم کشته می‌شوند. این کشتار چیزی جز نابودی زندگی فلسطینی‌ها نیست. عمداً تحمیل شده است. هیچ‌کس در امان نیست. حتی نوزادان تازه متولدشده.

حسیم افزود: «هیچ چیز نمی‌تواند این رنج را متوقف کند مگر دستوری از سوی این دادگاه. بدون اشاره به اقدامات موقت، جنایت‌ها با در نظر گرفتن این‌که اسرائیل قصد دارد حداقل یک سال حملات خود را دنبال کند، ادامه خواهد یافت.»

یافتن غذا، آب، دارو و حمام و کار برای فلسطینی‌های ساکن غزه به یک مبارزه روزمره تبدیل شده است. هفته گذشته، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل غزه را «غیرقابل سکونت» خواند و گفت:

مردم با بالاترین سطح ناامنی غذایی که تاکنون ثبت‌شده مواجه هستند.

بلینی نی گرالی، وکیل ایرلندی و مشاور تیم حقوقی آفریقای جنوبی نیز در سخنانی در نشست بعدازظهر دادگاه به حمله‌های اسرائیل به تأسیسات بهداشتی و کشتار پزشکان اشاره کرد و دو تصویر زیر را از بیمارستانی در شمال غزه نشان داد:

بگیرید و بکشید

هر کس تا پایان بماند، داستان را خواهد گفت. ما هر چه از دست‌مان برمی‌آمد انجام دادیم. ما را به خاطر داشته باشید

سپس ون لو به پشت تریبون رفت. او هم با اشاره به اظهارنظرها در راستای نسل‌کشی در غزه گفت که گفتار قصد نسل‌کشی در اسرائیل «عادی‌سازی» شده است.

این وکیل بریتانیایی افزود:

گروهی در غزه هر چقدر کار وحشتناکی کرده باشند، هر چقدر بزرگ باشد خطری که آنها برای شهروندان اسرائیل دارند، اسرائیل حق ندارد بدین گونه حمله کند و دست به نسل‌کشی بزند.

پس از حمله‌ی اسرائیل به بیمارستان وایت‌برد تخریب شد (تصویر دوم) و پزشکی هم که آن را نوشته بود، کشته شد.

با این حال، ایالات متحده به حمایت‌اش از اسرائیل ادامه می‌دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه در جریان بازدید از تل‌آویو پرونده دیوان بین‌المللی دادگستری را «بی‌ارزش» خواند و گفت این موضوع «به‌ویژه با توجه به این‌که کسانی که به اسرائیل حمله می‌کنند – حماس، حزب‌الله، حوثی‌ها، و همچنین حامی آن‌ها ایران – به نابودی اسرائیل و کشتار جمعی یهودیان ادامه می‌دهند، بسیار تلخ است».

دیوان بین‌المللی دادگستری که در فاصله چند کیلومتری شهر لاهه هلند قرار دارد، افراد را به‌دلیل جنایت‌ جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد و تاکنون کشوری را مسئول نسل‌کشی ندانسته است. تنها مورد نزدیک در سال ۲۰۰۷ بود که دادگاه لاهه صربستان را در قتل‌عام بیش از هشت هزار مسلمان در ژوئیه ۱۹۹۵ در منطقه سربرنیتسا متهم کرد که «تعهد به جلوگیری از نسل‌کشی» را نقض کرده است.

پرونده کنونی در مورد اسرائیل به کنوانسیون نسل‌کشی مربوط می‌شود که در سال ۱۹۴۸ پس از جنگ جهانی دوم و کشتار شش میلیون یهودی در هولوکاست تنظیم شد. اسرائیل و آفریقای جنوبی هر دو از امضاکنندگان آن هستند.

رادیو زمانه


وقتی قربانی هولوکاست به نسل‌کشی متهم می‌شود

جلسات رسیدگی به یک شکایت تاریخی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه، جمعه ۱۲ ژانویه وارد دومین روز خود شده است.

آفریقای جنوبی شکایت خود علیه اسرائیل را در ماه دسامبر به این مرجع عالی قضایی سازمان ملل تسلیم کرد و ادعا می‌کند که محاصره باریکه غزه توسط اسرائیل به منزله نسل‌کشی و نقض کنوانسیون پسا-هولوکاستی «پیشگیری از نسل‌کشی» ۱۹۴۸ است.

این کنوانسیون برای کشورهای عضو از جمله اسرائیل و آفریقای جنوبی، این حق عمومی را قائل شده تا برای جلوگیری و توقف جنایات نسل‌کشی بتوانند هرگونه شکایت خود را در این دیوان بین‌المللی مطرح کنند. جنایات نسل‌کشی به جرایمی اطلاق می‌شود که «به قصد نابودی کلی یا جزئی یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی انجام می‌شود».

در چند ماهی که از آغاز عملیات جنگی اسرائیل در نوار غزه می‌گذرد، این اولین باری است که اسرائیل در یک دعوای حقوقی چالش‌برانگیز در دادگاه از خود دفاع می‌کند. برای کشوری که به لحاظ ماهوی برای تامین امنیت بازماندگان بزرگترین نسل‌کشی تاریخ یا همان هولوکاست تاسیس شده است، این اتهام جنایی می‌تواند بسیار نمادین باشد.

از آنجایی که صدور حکم برای پرونده‌های دیوان بین‌المللی دادگستری عموما سال‌ها به درازا می‌انجامد، آفریقای جنوبی فعلا از دادگاه خواسته است تا با صدور دستور موقت و با هدف برای تسکین رنج‌های غیرنظامیان در نوار محاصره‌شده غزه، به طور موقت هم که شده آتش‌بس برقرار کند.

به گفته عالی‌ترین نهاد بهداشتی تحت مدیریت حماس، از هفتم اکتبر تا کنون بیش از ۲۳ هزار نفر در نوار غزه کشته شد‌ه‌اند.

قیاس با افترای خون

اسرائیل مصمم است که این پرونده را به چالش بکشد و آن را همچون «افترای خون» می‌داند. متحدان غربی اسرائیل یعنی بریتانیا و ایالات متحده نیز با انتقادهای شدید روبرو هستند.

دائره‌المعارف هولوکاست اصطلاح «افترای خون» را ادعای نادرستی توصیف می‌کند که بر طبق آن، «یهودیان از خون کودکان غیر یهودی و معمولاً مسیحی برای اهداف آیینی خود استفاده می‌کردند. نازی‌های آلمان از افترای خون برای شیطانی جلوه دادن یهودیان استفاده‌های زیادی کردند.»

در مقابل، سایر کشورها از جمله بولیوی، برزیل، کلمبیا، اردن، مالزی، مالدیو، ترکیه، ونزوئلا و همچنین سازمان کشورهای اسلامی با ۵۷ عضو نیز به طور رسمی از این اقدام آفریقای جنوبی حمایت کرده‌اند.

اما سوال اینجاست که پس اتحادیه اروپا در کدام سمت این دعوای حقوقی ایستاده‌ است؟

اتحادیه اروپا به عنوان یک نهاد اظهار نظر نمی‌کند

اتحادیه اروپا که تلاش‌هایش برای میانجیگری در جنگ اسرائیل و حماس با مواضع نامنسجم ۲۷ کشور عضوش مواجه شده است، عمدتاً در این مورد خاص سکوت کرده است.

سخنگوی کمیسیون اروپا این هفته بر حمایت اتحادیه از دیوان بین‌المللی دادگستری تاکید کرد، اما از پرونده نسل‌کشی علیه اسرائیل حمایت نکرد.

پیتر استانو، سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت: «در رابطه با این پرونده خاص، هر کشوری حق دارند پرونده‌ها یا شکایت‌های خود را [به دیوان] ارائه دهد. اتحادیه اروپا بخشی از این شکایت نیست. پس قرار نیست که ما اظهار نظر داشته باشم.»

این دم فروبستن به دنبال تلاش‌های اتحادیه اروپا برای رعایت خط بی‌طرفی در مناقشه از طریق تایید حق اسرائیل برای دفاع از خود و در عین حال درخواست برای حفاظت از جان غیرنظامیان در غزه و باز بودن مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه است.

اما اعضای اتحادیه اروپا تاکنون از صدور بیانیه دسته‌جمعی برای دعوت به آتش‌بس در نوار غزه خودداری کرده‌اند و به جای آن صرفا بر حصول «وقفه‌های بشردوستانه» برای اطمینان از رسیدن کمک‌های حیاتی به غیرنظامیان نیازمند تاکید شده است.

سرسخت‌ترین متحدان اروپایی از اسرائیل

اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از قطعنامه ماه دسامبر مجمع عمومی سازمان ملل که خواستار توقف خصومت‌ها بود، حمایت کردند. کشورهایی از جمله آلمان که به عنوان متحد سرسخت اسرائیل تلقی می‌شوند، اخیراً درخواست برخی از وزرای راست افراطی اسرائیل برای کوچ مجدد فلسطینیان به بیرون از نوار غزه را محکوم کرده‌اند.

هر چند که کشورهای آلمان، اتریش و جمهوری چک که همگی متحدان سرسخت اسرائیل محسوب می‌شوند، نسبت به پرونده اتهام نسل‌کشی در نوار غزه ابراز تردید کرده‌اند.

روبرت هابِک، معاون صدراعظم آلمان در سفرش به اسرائیل روز پنجشنبه در حالی که جلسه رسیدگی در لاهه برگزار می‌شد، گفت: «شما می‌توانید ارتش اسرائیل را به خاطر رفتار بسیار خشن در نوار غزه مورد انتقاد قرار دهید، اما این نسل‌کشی نیست.»

هابک افزود: «گروهی که علاقه دارد یا می‌خواهد مرتکب نسل‌کشی شود، حماس است، البته اگر از عهده آن بر می‌آمدند. دستور کار آن‌ها نابودی کشور اسرائیل است.»

در بیانیه مشترکی که روز پنجشنبه منتشر شد، صدراعظم اتریش و نخست وزیر جمهوری چک نیز تردیدهای مشابهی را ابراز کردند.

رهبران اتریش و چک در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «ما با هرگونه تلاش برای سیاسی کردن دیوان بین‌المللی دادگستری مخالفیم.»

مجارستان تنها کشوری است که صراحتاً پرونده دیوان بین‌المللی دادگستری آفریقای جنوبی را محکوم کرده است؛ بطوریکه پیتر سی‌یارتو، وزیر امور خارجه این کشور شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل را یک «حمله قضایی علیه اسرائیل» عنوان کرده و آن را محکوم کرد.

آقای سی‌یارتو در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت: «اتهام نسل‌کشی به کشوری که متحمل یک حمله تروریستی شده کاملا بی‌معنی است. ما معتقدیم که به نفع کل جهان است که عملیات ضد تروریستی کنونی با موفقیت انجام شود تا از تکرار چنین حمله تروریستی وحشیانه‌ای در هر نقطه از جهان جلوگیری شود.»

از بلژیک و ایرلند تا اسپانیا؛ حامیان پراکنده هستند

تا کنون صداهایی که از گوشه و کنار اتحادیه اروپا در تایید شکایت آفریقای جنوبی بلند می‌شود، اندک و پراکنده بوده است.

«پترا دو ‌سوتر»، معاون نخست وزیر بلژیک که دولتش به عنوان حامی‌ترین دولت فلسطینی در اروپا شناخته می‌شود، روز سه‌شنبه گفت که از دولت بلژیک می‌خواهد تا به طور رسمی از پرونده آفریقای جنوبی حمایت کند.

دولت بلژیک متشکل از ائتلاف پیچیده‌ای از هفت حزب، هنوز درخواست خانم «دو سوتر» را تایید نکرده است، اما برای بررسی جنایات جنگی احتمالی در درگیری بین اسرائیل و حماس، ‌مبلغی به ارزش ۵ میلیون یورو به «دیوان کیفری بین‌المللی» متعهد شده است.

«دیوان کیفری بین المللی / ICC» یکی دیگر از دادگاه‌های بین‌المللی مستقر در لاهه است که اغلب با «دیوان بین‌المللی دادگستری / ICJ» اشتباه گرفته می شود.

لئو وارادکار، رئیس دولت ایرلند که کشور او نیز به عنوان یکی دیگر از حامیان اروپایی از طرح تشکیل کشور فلسطینی است، علیرغم فشار قانونگذاران ایرلندی، هرگونه احتمال پیوستن ایرلند به این پرونده را رد کرده است.

آقای وارادکار در آخر این هفته در مصاحبه با رادیو RTÉ گفت: «من واقعاً فکر می‌کنم که درباره این موضوع [اتهام نسل‌کشی در نوار غره] باید خیلی مراقب باشیم.»

آقای وارادکار این تشکیک را مطرح کرد که «نیروهای حماس (در هفتم اکتبر) به اسرائیل ریختند ، ۱۴۰۰ نفر را کشتند (…) چونکه اسرائیلی بودند، یهودی بودند، یا صرفا بابت اینکه در اسرائیل زندگی می‌کردند. آیا این هم نسل‌‌کشی نبود؟»

اسپانیا هم که از منتقدان صریح جنگ اسرائیل در غزه است، علیرغم اینکه ۲۵۰ کارشناس حقوقی روز چهارشنبه طوماری را برای حمایت دولت اسپانیا از این پرونده ارائه کردند، از اظهار نظر خودداری کرده است.

فیلیپ دام، از مدیران دیده بان حقوق بشر در گفتگو با یورونیوز گفت که پرونده دیوان بین‌المللی دادگستری فرصتی برای اتحادیه اروپا است تا «دوباره پایبندی خود به عدالت و پاسخگویی» را در زمینه درگیری در غزه ثابت کند.

او گفت: «برای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن ضروری است که واقعاً صریح باشند و بگویند که از روندهای قضایی در سطح بین‌المللی حمایت می‌کنند.»

آقای دام افزود: «آنها باید خیلی سریع از این ابتکار [آفریقای جنوبی] در دادگاه حمایت کنند و اطمینان دهند که از هیچ تلاشی برای اجرایی شدن حکم موقت دادگاه توسط اسرائیل – که امیدواریم در چند هفته آینده انجام شود – دریغ نخواهند کرد.»


یورونیوز

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *