گمان‌زنی درباره محتوای گزارش جدید آژانس: افزایش سرعت غنی‌سازی در ایران

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت اتمی ایران امروز نهم شهریور برای شورای حکام فرستاده خواهد شد و بر اساس برخی گزارش‌ها، در آن آمده که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را با تجهیزاتی جدید افزایش داده است.طبق این گزارش‌ها انتظار می‌رود که این گزارش به همکاری‌نکردن ایران در تحقیقات مربوط به اتهام تولید سلاح اتمی توسط این کشور و امتناع مقام‌های جمهوری اسلامی در صدور اجازه بازدید از سایت نظامی پارچین بپردازد.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران ۱۰۶۴ سانتریفیوژ در سایت اتمی فردو دارد و با تولید ۱۹۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد، مواد لازم برای ساخت حداقل یک کلاهک اتمی را خواهد داشت.

غرب و اسرائیل بر اساس گزارش پیشین آژانس که از اهداف نظامی برنامه اتمی ایران خبر داده بود و در پی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اتمی، تحریم‌های سنگین مالی و همچنین در حوزه خرید و فروش نفت از تابستان امسال اعمال کردند.

اکنون این گزارش در حالی قرار است منتشر شود که امروز دبیرکل سازمان ملل که برای اجلاس جنبش عدم‌تعهد به ایران آمده، از ایران خواست به نگرانی‌های بین‌المللی درباره مناقشه اتمی خود پاسخ دهد و با آژانس انرژی اتمی همکاری کند.

همچنین رهبر ایران در مراسم افتتاحیه اجلاس سخنرانی کرد و بار دیگر با «گناه» دانستن استفاده از سلاح اتمی، بر حق ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی تاکید کرد و اتهام‌های غرب علیه ایران را «دروغ» نامید.

از طرف دیگر به نوشته برخی خبرگزاری‌ها، در گزارش جدید آژانس به محسن فخری‌زاده، یکی از دست اندرکاران برنامه اتمی ایران پرداخته خواهد شد که بازرسان غربی او را مسئول برنامه ساخت سلاح اتمی در ایران می‌دانند.

بنا به گزارش وال استریت ژورنال، او یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است که پیش‌تر توسط شورای امنیت و اتحادیه اروپا در فهرست تحریم قرار گرفته و تحقیقات خود را در مورد ساخت و ساز کلاهک هسته‌ای انجام می‌دهد.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد بر این باور است که آقای فخری‌زاده یک مرکز تحقیقاتی در حومه شمال شهر تهران دارد و در آن به مطالعات و تحقیقات پیرامون توسعه سلاح‌های هسته‌ای می‌پردازد.

روز گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تشکیل «گروه ویژه ایران» برای نظارت و تحقیق بر برنامه هسته‌ای اتمی ایران خبر داد که متشکل از ۲۰ کار‌شناس تسلیحاتی، تحلیلگر اطلاعاتی و دیگر متخصصان است.

هم‌زمان با حضور سران چندین کشور در ایران برای اجلاس جنبش عدم‌تعهد، وزیر خارجه ایران از موافقت محمود احمدی‌نژاد با بازدید دبیر کل سازمان ملل و مقامات حاضر در اجلاس از تاسیسات اتمی ایران خبر داده است.

این اجازه در حالی صادر شده که مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه سوم شهریور در وین بدون نتیجه پایان یافت و هرمان ناکارتس، رئیس هیئت مذاکره‌کننده آژانس، گفت که اختلافات بین ایران و آژانس همچنان پابرجا است.

پیش از این هم گفته شده بود یکی از اهداف اصلی ایران از برگزاری این نشست، جلب نظر این کشور‌ها برای به رسمیت شناختن حق ایران مبنی بر غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم‌های غرب علیه ایران است.

غنی‌سازی اورانیوم، فرآیندی که هم کاربرد غیرنظامی دارد و هم برای ساخت سلاح هسته‌ای کاربرد دارد، ازجمله اختلافات مهم میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در این زمینه علی‌اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بار‌ها گفته است که بازرسان تاکنون دو بار سایت پارچین بازدید کرده‌اند و ثابت شده است هیچ مواد هسته‌ای در آن وجود ندارد و این مسئله از اتهامات بی‌پایه و اساس است.

مردمک    پنج شنبه 30 اوت 2012 – 09 شهریور 1391

Print Friendly, PDF & Email