ابراز نگرانی روسیه از خبر حمله هواپیماهای اسرائیل به سوریه

وزارت خارجه روسيه روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن، در بیانیه‌ای از گزارش‌های مربوط به حمله جنگنده‌های اسرائيلی در خاک سوريه، ابراز نگرانی شدید کرده و گفت در صورت تائید این خبر، اسرائیل منشور سازمان ملل را نقض کرده و این حمله غیرقابل قبول است.منابعی روز چهارشنبه به رویترز گفتند که جنگنده‌های اسرائیل یک کاروان از کامیون‌های ظاهرا حامل سلاح را که قصد عبور از سوریه به خاک لبنان داشتند را بمباران کرده است.سی‌ان‌ان نیز از قول یک منبع گزارش داد که این کامیون‌ها حامل قطعات موشک ساخت روسیه به لبنان بوده‌اند.

در همین حال ارتش سوريه روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های اسرائيلی به «يک مرکز تحقيقات علمی» در نزديکی دمشق حمله کرده‌اند.

به گفته ارتش سوريه، اين حمله دو کشته و پنج زخمی برجای گذاشته است.

سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «جنگنده‌های ارتش اسرائیل از شمال بلندی‌های جبل‌الشیخ (در مرز لبنان) با ارتفاعی پایین و دور از چشم رادار‌ها وارد سوریه شدند، به منطقه جمرایا رفته و مرکز پژوهشی را بمباران کردند.»

در همین حال یک خبرگزاری دولتی لبنان نیز خبر حمله در نواحی مرزی این کشور را «شایعه» خواند.

مقامات دولتی و نظامی اسرائیل تاکنون در مورد خبر این حمله ابراز نظری نکرده‌اند.

مقام‌های اسرائیلی پیشتر بارها تاکید کرده بودند در صورتی که جنگ‌افزارهایی از سوریه به ویژه جنگ‌افزارهای شیمیایی بخواهد در اختیار «گروه‌های تندرو» از جمله «حزب‌الله لبنان» قرار گیرد، اسرائیل مداخله نظامی خواهد کرد.

آخرین حمله هوایی اسرائیل به سوریه سال ۲۰۰۷ میلادی روی داد که در آن یک ساختمان که گفته می‌شد پایگاهی برای فعالیت‌های اتمی سوریه است منهدم شد.

رادیو فردا   پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱  – ۳۱ ژانویه ۲۰۱۳

Print Friendly, PDF & Email