واکنش‌های داخلی و جهانی به تمدید مذاکرات اتمی

رسانه‌های ایرانی، آزادی ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از درآمدهای ایران را برجسته کرده‌اند. نخست وزیر اسرائیل خبر تمدید مذاکرات را بهتر از “توافق بد” خواند. جان کری در کنفرانس خبری گفت هدف دستیابی به توافق سیاسی در ۴ ماه است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران در واکنش به خبر تمدید مذاکرات اتمی، روی دریافت ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار درآمدهای نفتی ایران و تعلیق تحریم‌های خدمات بیمه و حمل و نقل تاکید کرده‌اند.

این رسانه‌ها هم‌چنین از حضور حسن روحانی در یک برنامه زنده تلویزیونی در شامگاه دوشنبه (سوم آذر) خبر داده‌اند. روحانی قرار است با مردم به طور مستقیم در باره مذاکرات هسته‌ای صحبت کند. رئوس این صحبت‌ها روشن نیست، اما ممکن است روحانی در صدد باشد مشکلات اقتصادی و سیاست‌های “ریاضتی” یا “مقاومتی” را به اطلاع مردم برساند.

بودجه سال ۱۳۹۴ ایران بر اساس سه حالت مبتنی بر ادامه تحریم‌ها، گشایش‌های اقتصادی و بهای نفت و ارز تنظیم شده است. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرده که “بودجه شرایط بد” نیز در دستور کار قرار دارد.

اخبار خبرگزاری‌های رسمی ایران در مورد تمدید مذاکرات خویشتن‌دارانه و محتاطانه است، اما پایگاه اصولگرا و غیررسمی “رجا نیوز” در یادداشتی نوشته است که حاصل گفت‌وگوهای وین یک عکس یادگاری بود و دیگر هیچ.

در این یادداشت آمده که پس از تعطیلی دو ساله صنعت کشور، تحریمی برداشته نمی‌شود، بلکه ایران با از دست دادن بسیاری از برگ‌های برنده راهبردی خود، ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های نفت خود را دریافت می‌کند که حتی به اندازه مبلغ یارانه پرداختی به مردم نیز نیست.

واکنش‌های خارجی

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود که غروب دوشنبه آغاز شد، تاکید کرد که ایران به توافق موقت ژنو پایبند بوده است. جان کری افزود که ایران برنامه غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا را متوقف کرده و دیگر ذخیره اورانیوم ۲۰درصدی ندارد.

کری در این نشست مطبوعاتی گفت که با وجود بدبینی بسیاری به توافق موقت ژنو، هم ایران به تعهدات خود عمل کرد و هم طرف مقابل: «اما تحریم‌ها به قوت خود ماندند.» وزیر خارجه آمریکا این را هم گفت که دولت آمریکا به حمایت کنگره در ادامه مذاکرات نیاز دارد.

کری افزود که یک توافق معتبر لازم است تمام راه های دستیابی ایران به توان ساخت سلاح اتمی را ببندد و شفافیت برنامه ایران را تضمین کند و در عین حال، تحریم‌ها علیه ایران را بردارد.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان نیز پس از پایان نشست وین گفت که توافق جامع به دلیل اختلاف‌نظرها ممکن نشد، اما «هیچیک از طرفین مذاکره از نشست با سرخوردگی بیرون نرفت.» اشتاین مایر افزود که هنوز شانس دستیابی به توافق جامع از میان نرفته است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به شبکه تلویزیونی “روسیا ۲۴” گفت با وجود عدم دستیابی به توافق جامع، پیشرفت‌”سازنده” و قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات اتمی حاصل شد. لاوروف ابراز امیدواری کرد که توافق نهایی طی سه الی چهار ماه آینده امضا شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با استقبال از تمدید مذاکرات گفت: «ایران در پی معامله وحشتناکی بود که تحریم‌های بین‌المللی را بر می‌داشت، اما امکان غنی کردن اورانیوم لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را باقی می‌گذاشت.» نتانیاهو به نتیجه نرسیدن نشست وین را بهتر از یک “توافق بد” خواند.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email