حامیان دولت با پیروزی در دور دوم انتخابات اکثریت نسبی مجلس را به دست آوردند

با اعلام نتایج شمارش آرای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمام حوزه‌های انتخابیه ایران، تکلیف ۲۸۹ کرسی مجلس روشن شده است. بنا بر این نتایج نامزدهای مورد حمایت اصلاح طلبان و طرفداران دولت، “لیست امید” اکثریت نسبی در مجلس را به دست آورده‌اند.

محمدرضا عارف، سرلیست فهرست امید گفته است که در مجلس دهم “فراکسیون امید” تشکیل خواهد شد.

در دور دوم انتخابات برای تعیین ۶۸ کرسی رای گیری شد. حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور ایران اعلام کرده است که نرخ مشارکت در مرحله دوم ۵۹ درصد بوده است.

iran_election2016b

بنا به نتایج رسمی که ایسنا به نقل از وزارت کشور منتشر کرده است در دور دوم ۴۰ کرسی مجلس به “لیست امید” رسیده است. بنا به این نتایج رسمی ۱۷ کرسی هم به نامزدهایی رسیده که مورد حمایت “ائتلاف اصولگرایان” بودند.

۱۰ نفر از کسانی که در دور دوم به مجلس راه یافته‌اند در هیچ یک از دو لیست “امید” یا “ائتلاف اصولگرایان” نبوده‌اند. یکی از نمایندگان منتخب مرحله دوم هم در لیست امید بوده و هم در ائتلاف اصولگرایان.

این نتایج باید به تایید شورای نگهبان برسد.

مجموع ۲۸۹ کرسی اعلام شده

  • فهرست امید: ۱۲۳ کرسی، ۴۲ درصد
  • ائتلاف اصولگرایان: ۸۰ کرسی ۲۷ درصد
  • خارج از دو لیست (مستقل): ۸۴ کرسی ۲۹ درصد
  • در هر دو لیست: ۲ کرسی، شش دهم درصد

با در نظر گرفتن نتایج دور دوم (بدون احتساب مینو خالقی از اصفهان) ۱٧ زن به مجلس راه یافته‌اند، که رکوردی بی سابقه در مجلس شورای اسلامی است.

در میان ۲۲۱ کرسی که تکلیفشان در دور اول انتخابات روشن شد، نامزدهای پیروز “لیست امید” بیشتر از نامزدهای “ائتلاف اصولگرایان” بودند. اگر نتایج دور دوم تایید شود اکثریت نسبی مجلس شورای اسلامی (حدود ۴۱ درصد) به نامزدهای “لیست امید” می‌رسد، البته آنها اکثریت مطلق (نصفه به اضافه یک) مجلس را ندارند.

حدود ۲۷ درصد کرسی‌ها هم به نامزدهای لیست “ائتلاف اصولگرایان” رسیده که با محوریت غلامعلی حداد عادل تشکیل شده بود.

به این ترتیب در مجلس دهم نقش تعیین کننده‌ای به نمایندگان منتخبی می‌رسد که در هیچ یک از دو لیست ائتلاف اصولگرایان و یا امید نبوده‌اند، آنها حدود یک سوم کرسی‌ها را گرفته‌اند. البته نبودن این افراد در لیست امید یا اصولگرایان به معنی آن نیست که آنها به اصلاح طلبان یا اصولگرایان گرایش نداشته باشند.

بی بی سی

 

 

 

اين قسمت در حال حاضر بسته است.