شورای امنیت آنتونیو گوتیرش را به طور رسمی نامزد دبیرکلی سازمان ملل کرد

antonio-guterres

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۱۵ مهر به‌طور رسمی آنتونیو گوتیرش، نخست‌وزیر سابق پرتغال، را نامزد دبیرکلی این سازمان کرد و به مجمع عمومی پیشنهاد داد که این سمت را برای یک دوره پنج ساله در اختیار او بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای گوتیرش که در لیسبون، پایتخت پرتغال، به‌سرمی‌برد در واکنش به این رخداد اظهار داشت: «من برای توصیف حس و حالم این دو واژه را مناسب می‌دانم: قدردانی و فروتنی؛ فروتنی با توجه به چالش‌های بزرگی که پیش روی ماست و پیچیدگی طاقت‌فرسای جهان مدرن. اما در عین حال برای خدمت به آسیب‌پذیرترین قربانیان جنگ‌ها و تروریسم، نقض حقوق، فقر و بی‌عدالتی در این جهان، لازم است که فروتن باشیم».

انتظار می‌رود که مجمع عمومی سازمان ملل متحد هفته آینده با رای خود آنتونیو گوتیرش ۶۷ ساله را جانشین بان گی مون کند که دو دوره عهده‌دار سمت دبیرکلی این سازمان بود.

آقای بان که هنگام اعلام خبر رسمی نامزدی آقای گوتیرش به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد در رم بود، از او به عنوان یک «انتخاب عالی» نام برد.

آنتونیو گوتیرش از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ نخست وزیر پرتغال بود و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ نیز مقام کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان را داشت.

دوره دبیرکلی آقای گوتیرش در سازمان ملل متحد از روز اول ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز می‌شود. نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد وی را «قوی‌ترین» کاندیدای تصدی این سمت دانسته و گفته است که «بینش و صلاحیت اخلاقی» او باعث شد در راس گزینه‌های شورای امنیت قرار گیرد.

نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز وی را «یک رهبر واقعی» نامیده که می‌تواند ملت‌ها و جوامع را دور هم بیاورد.

گزارش‌ها عنوان می‌کرد که ۱۰ نفر برای سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد نامزد بودند که در نهایت آنتونیو گوتیرش توانست شورای امنیت سازمان ملل متحد را با خود همراه کند.

رادیو فردا

اين قسمت در حال حاضر بسته است.