فارسی | English | Deutsch

جایزه نوبل صلح به رئیس جمهوری کلمبیا رسید

juan-manuel-santos

اعضای هیأت انتخاب جایزه نوبل صلح جمعه ۷ اکتبر/ ۱۶ مهر در اسلو پایتخت نروژ، خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا را برنده نوبل صلح امسال اعلام کردند.

ادوارد اسنودن، گروه کلاه‌ سفید‌های سوریه، رائف بداوی، وبلاگ‌نویس سعودی و یک فعال حقوق بشری روس از دیگر گزینه‌های احتمالی دریافت این جایزه بودند. همچنین از محمد‌جواد ظریف و جان کری هم به دلیل اهتمام در مذاکرات هسته‌ای به عنوان دارندگان شانس دریافت این جایزه یاد می‌شد.

کلاه سفیدها یک گروه داوطلب امداد شهری در سوریه هستند که در توییتر خود دریافت جایزه صلح نوبل را به خوان مانوئل سانتوس تبریک گفته‌اند و برای مردم کلمبیا آرزوی دستیابی به صلح کرده‌اند.

کمیته نوبل هم گفته است که اهدای این جایزه به‌ دلیل تلاش‌های خوان مانوئل سانتوس برای تحقق صلح در کلمبیا و امضای توافقنامه صلح با گروه فارک صورت می‌گیرد. با این حال کمیته نوبل این جایزه را با گروه فارک تقسیم نکرده است.

سخنگوی کمیته اهدای جایزه صلح نوبل در پاسخ به این سوال که آیا اعطای جایزه به رئیس جمهوری کلمبیا که مردم آن قرارداد صلح را رد کرده‌اند، بی‌احترامی به دموکراسی در این کشور نیست، گفته است که نه، چون مردم کلمبیا شرایط و ویژگی‌های قرارداد صلح را رد کرده‌اند و نه خود صلح را: «اعطای این جایزه به سران این کشور آن‌ها را به ادامه تلاش‌ها برای برقرار کردن صلح تشویق خواهد کرد و مانع از بازگشت تنش به اوضاع سیاسی کشور می‌شود.»

رئیس جمهوری کلمبیا و رودریگو لوندونیو با نام مستعار «تیموشنکو»، رهبر سازمان چریکی چپگرا، فارک، ۲۷ سپتامبر / ۶ مهرماه پیمان صلح را امضا کردند.

چند روز بعد در روز یکشنبه دوم اکتبر / ۱۱ مهر مردم کلمبیا در یک همه‌پرسی به این توافقنامه نه گفتند و روند صلح متوقف شد اما خوان مانوئل سانتوس اعلام کرد که همه تلاش خود را خواهد کرد تا این صلح نهایی شود.

کمیته انتخاب نوبل صلح کار خوان مانوئل سانتوس را پس از رأی نیاوردن پیمان صلح کلمبیا در همه‌پرسی دشوار دانست.

اهدای جایزه نوبل صلح به خوان مانوئل سانتوس می‌تواند او را در پیشبرد روند صلح در کشورش یاری رساند و نظر مردم این کشور را به آن مثبت‌تر سازد.

رئیس جمهوری کلمبیا هم‌اکنون در حال مذاکره با اپوزیسیون و مخالفان پیمان صلح است.

درگیری‌های نظامی فارک و نیروهای دولتی کلمبیا از سال ۱۹۶۴ تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار کشته در بر داشته است. همچنین در این مدت بیش از پنج میلیون نفر آواره شده‌اند.

دولت خوان مانوئل سانتوس و فارک از نوامبر ۲۰۱۲ مذاکراتی را با هدف پایان دادن به تنش‌های موجود آغاز کردند.

هیأت انتخاب جایزه نوبل صلح می‌بایست در میان تعداد زیاد کاندیداهای امسال که یک رکورد محسوب می‌شد، برنده یا برندگان نوبل صلح ۲۰۱۶ را انتخاب کند. امسال ۳۷۶ کاندیدا وجود داشت که ۲۲۸ کاندیدا اشخاص منفرد و ۱۴۸ کاندیدا سازمان‌ها و نهادهای مختلف بودند.

بیشتر بخوانید:

 
دولت کلمبیا و چریک‌های فارک پیمان صلح را امضا کردند
 

 
دکلمبیایی‌ها به پیمان صلح با فارک نه گفتند
رادیو زمانه

اين قسمت در حال حاضر بسته است.