جان بولتون جانشین مک‌مستر، مشاور ارشد امنیت ملی آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی اعلام کرد که به جای هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا جان بولتون سفیر سابق این کشور در سازمان ملل متحد به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا  انجام وظیفه خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا،جان بولتون سفیر سابق این کشور در سازمان ملل متحد را به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا تعیین می‌کند.

بعد از رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا اکنون نوبت به مک‌مستر مشاور امنیتی رسیده است تا پست خود را به سیاستمدار دیگری واگذار کند.

این ژنرال سه ستاره ۵۵ ساله یکی از کسانی بوده است که کم‌تر با رئیس جمهور ترامپ مخالفت کرده و سیاست‌های او را همیشه تائید کرده است. حال به جای او نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد مسئولیت مشاور امنیت ملی آمریکا را به عهده می‌گیرد.

جان بولتون ۶۹ ساله یکی از سیاستمداران طرفدار حمله آمریکا به عراق در دوره جورج بوش (پسر) بوده است. زمانی که جورج بوش او را به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل انتخاب کرده بود بیش از ۱۰۰ سیاستمدار با امضای نامه‌ای علیه این انتخاب اعتراض کردند. او یکی از سیاستمدارانی بوده که از اقدام نظامی علیه ایران هم حمایت کرده است.

بولتون مواضع تندی علیه جمهوری اسلامی ایران دارد و بارها خواستار تغییر حکومت ایران شده است. اکنون او در پست مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، در تصمیم‌های ترامپ نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

ترامپ اخیرا به جای تیلرسون، وزیر خارجه خود مایک پمپئو، رئیس سازمان سیا را انتخاب کرد. رئیس سیا هم مواضع شدیدی علیه حکومت ایران و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی دارد.

بیشتر بخوانید: ترامپ وزیر خارجه‌اش، رکس تیلرسون را برکنار کرد

درباره کناره‌گیری مک‌ماستر قبلا هم حدس و گمان‌هایی رواج داشته است. به نظر می‌آید که ترامپ قصد دارد در اطراف خود افرادی گرد آورد که با مقاصد و نظرات او همخوان باشند.

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکاهربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا

خبر برکناری مک‌مستر را هم ترامپ شخصا در توییت خود اعلام کرد. جان بولتون کار خود را ۹ آوریل آغاز می‌کند. ترامپ گفته است که مک‌مستر بعد از این هم به عنوان دوست باقی خواهد ماند. مک‌مستر اما خبر داده است که در تابستان از ارتش نیز کناره‌گیری خواهد کرد.

کاخ سفید می‌گوید جابه جایی مشاور امنیت ملی آمریکا تصمیم مشترکی بوده است. ترامپ در توییت خود ضمن ستایش از فعالیت‌های مک‌مستر در جنگ علیه داعش و نقش او در مناقشه کره شمالی خاطرنشان می‌کند که مک‌مستر بیش از ۳۰ سال به کشورش خدمت کرده است.

***

جان بولتون؛ میخ تابوت برجام؟

با انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیتی رئیس جمهور ایالات متحده، نگرانی‌ها پیرامون آینده برجام شدت یافته است. بولتون از مخالفان سرسخت توافق ‌هسته‌ای با ایران و طرفدار سرنگونی جمهوری اسلامی است.

رئیس جمهور ایالات متحده در پیامی توئیتری اعلام کرد که  جان بولتون را به عنوان جانشین مک‌مستر، مشاور امنیتی خود برگزیده است.

با وجود اینکه دونالد ترامپ در این پیام از ژنرال سه ستاره به خاطر خدماتش قدردانی کرد و او را “دوست” خود نامید، بسیاری از کارشناسان بر این نظرند که ترامپ از او ناراضی بوده، زیرا در بسیاری از موارد خواسته‌هایشان با هم همخوانی نداشته و به‌ویژه در رابطه با ایران اختلاف نظر شدید داشته‌اند.

در حالی که ترامپ اعلام کرده بود که در ماه مه از تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران خودداری خواهد کرد، مک‌مستر خواهان پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای با ایران بود و بدین ترتیب در این زمینه با رکس تیلرسون، وزیر پیشین ‌امور خارجه آمریکا، هم‌نظر بود.

ترامپ اکنون با تعویض این دو سیاستمدار موانع داخلی بر سر راه خروج از برجام را برداشته است.

جان بولتون کیست؟

این سیاستمدار و دیپلمات ۶۹ ساله فرزند زنی خانه‌دار و یک کارمند آتش‌نشانی است که در محله‌ای کارگری در بالتیمور آمریکا رشد کرد و سپس موفق به تحصیل دانشگاهی در رشته ‌هنر و دریافت مدرک دکترا در رشته حقوق شد.

بولتون فعالیت سیاسی خود را در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان آغاز کرد و در زمان جورج دبلیو بوش پله‌های ترقی را در وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه طی‌ کرد و به مقام معاونت وزیر امور خارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی نیز رسید.

جان بولتون نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل، در گفت‌وگو با جورج دبلیو بوش (رئیس جمهور) و خانم کاندالیزا رایس (وزیر امور خارجه) − عکس: سپتامبر ۲۰۰۵

او در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بود و در سال‌های اخیر در کنار شغل‌های گوناگون، به عنوان تحلیلگر شبکه فاکس نیوز آمریکا نیز فعالیت می‌کرد.

بولتون یکی از طرفداران برخورد غیردوستانه با کره شمالی است. او معتقد است که برای جلوگیری از بلندپروازی‌های کره شمالی، باید این کشور را بمباران کرد.

مخالف سرسخت جمهوری اسلامی

جان بولتون برای ایرانی‌ها هم چهره آشنایی است. او مواضع بسیار تندی علیه جمهوری اسلامی دارد و بارها خواستار حمله نظامی به ایران نیز شده، زیرا به گفته او حکومت ایران پیوسته باعث بروز کشمکش‌های تازه در منطقه می‌شود.

بولتون می‌گوید که رژیم ایران نه تنها یک تهدید تروریستی بلکه یک تهدید هسته‌ای نیز به‌شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: ترامپ به بن‌‌سلمان: خواهید دید چه تصمیمی درباره برجام می‌گیرم

او به حسن روحانی به عنوان یک رئییس جمهور میانه‌رو “هیچ اعتمادی” ندارد و “تنها راه جلوگیری از اقدامات خرابکارانه” حکومت ایران را تغییر آن می‌داند.

این سیاستمدار و دیپلمات محافظه‌کار از سال ۲۰۱۰ تاکنون در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق شرکت می‌کند. او در آخرین گردهمایی این سازمان که ژوئیه ۲۰۱۷ (تیر ۱۳۹۶) در پاریس برگزار شد، تاکید کرد که باید تلاش برای تغییر رژیم ایران را ادامه داد.

به گزارش سازمان یاد شده، بولتون در سخنرانی خود خطاب به مجاهدین گفته است: «پیروزی نزدیک شما را در تهران جشن می‌گیریم!”

البته مشاور جدید ترامپ در آخرین مصاحبه‌اش با شبکه فاکس نیوز اظهار داشت که موضع‌گیری‌هایش در زمینه‌های گوناگون مربوط به گذشته بوده و در آینده به عنوان مشاور رئیس جمهور باید اطمینان حاصل کند که دونالد ترامپ برای تامین امنیت ملی از تمامی گزینه‌ها برخوردار است.

دویچه وله

اين قسمت در حال حاضر بسته است.