۹ میلیون بی‌سواد مطلق و ۱۱ میلیون کم‌سواد در ایران؛

۹ میلیون بی‌سواد مطلق و ۱۱ میلیون کم‌سواد در ایران؛ سیستان‌و‌بلوچستان در صدر جدول

رییس سازمان نهضت سوادآموزی ایران در تازه‌ترین آماری که ارائه کرده گفته که در کشور ۱۱ میلیون کم‌سواد و حدود ۹ میلیون بی‌سواد مطلق وجود دارد. بیشترین آمار بی‌سوادی در استان‌های مرزی کشور است.
علی باقرزاده‌ دیروز اعلام کرد که طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ در ایران هشت میلیون و ۸۰۰ هزار بی‌سواد مطلق وجود دارد.بی‌سواد‌ مطلق به کسانی اطلاق می‌شود که قادر به خواندن و نوشتن نیستند و این افراد برای سوادآموزی در سازمان نهضت سوادآموزی ثبت‌نام می‌کنند. نهضت سوادآموزی نهادی است که حدود چهار دهه پیش برای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در ایران تاسیس شد.رییس این سازمان به ایسنا گفته است که بین سال‌های۹۱ تا ۹۵ حدود یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر از آمار بی‌سوادان کاهش پیدا کرده است.به گفته رییس نهضت سوادآموزی روی هم در تمام گروه‌های سنی هشت میلیون و ۸۰۰ هزار بی‌سواد مطلق و ۱۱ میلیون کم‌سواد در کشور داریم.رییس سازمان نهضت سوادآموزی همچنین تاکید می‌کند که مبارزه با بی‌سوادی از اهداف استراتژیک و راهبردی است و تحصیل باید تا پایان سال دوازدهم اجباری شود.
بی‌سواد‌ترین استان‌های کشور کدامند‌
به گفته باقرزاده نرخ بی‌سوادی در ۱۳ استان افزایش پیدا کرده است. اگرچه رییس نهضت سوادآموزی به طور روشن به «استان‌های بی‌سواد» کشور اشاره‌ای نمی‌کند ولی کارشناسان آموزشی هشدار می‌دهند که در استان‌های مرزی کشور که اقوام مختلف زندگی می‌کنند درصد بی‌سوادی و ترک‌تحصیل بیشتر از نقاط دیگر است. در این ارتباط استان سیستان‌و‌بلوچستان در صدر بی‌سوادی قرار دارد و کردستان هم دومین «استان بی‌سواد» کشور است.گفتنی است‌ امروزه بی‌سوادی در بسیاری از کشورهای جهان ریشه‌کن شده است. در قیاس با ایران در برخی از کشورهای منطقه بی‌سوادی از بین رفته و تعداد باسوادان به صددرصد می‌رسد. طبق آمار رسمی سازمان جهانی یونسکو نرخ جمعیت باسواد در کشورهای منطقه از جمله در پنج کشور آسیای میانه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان به صددرصد رسیده است.
برابر با آمار یونسکو در میان کشورهای همسایه ایران مثلا افغانستان ۳۸ درصد جمعیت با سواد دارد. ظرف دو سال یعنی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ بیش از پنج درصد به جمعیت باسواد این کشور افزوده شده است.

ایران امروز

اين قسمت در حال حاضر بسته است.