هشدار به روحانی: گرفتار دام جنگ لفظی با آمریکا نشوید

روزنامه جمهوری اسلامی به روحانی توصیه کرد روش اعتدالی را حفظ کند و رجزخوانی مقامات آمریکایی را با سخنان تند پاسخ ندهد. این روزنامه می‌گوید تمجیدکنندگان داخلی سخنان تند روحانی همان تخریب‌کنندگان برجام هستند.

«آقای رئیس جمهور این یک دام است» عنوان سرمقاله روز شنبه، ششم مرداد ماه روزنامه جمهوری اسلامی است که مدیر مسئول این روزنامه، مسیح مهاجری نوشته است.

مهاجری در ابتدای یادداشت خود نوشت: «رجزخوانی‌های ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه او علیه جمهوری اسلامی ایران، این روزها رئیس‌جمهور روحانی را هم به جنب و جوش آورده و به مصاف لفاظی دولتمردان افراطی آمریکا برده است.»

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید پاسخ دادن به “رجزخوانی‌های” دونالد ترامپ و پومپئو در شأن رئیس جمهوری ایران نیست و این کار را باید افرادی در سطح پائین‌تر انجام دهند. او همچنین توصیه کرده که این پاسخ باید “با تکیه بر منطق و واقعیت‌ها و با رعایت موازین” و بدون خارج شدن از چارچوب اعتدال داده شود.

مسیح مهاجری در توضیح توصیه خود با اشاره به دولتمردان آمریکا نوشته است: «آنها حرفه‌ای عمل می‌کنند و هدفشان این است که مسئولین نظام جمهوری اسلامی را به عکس‌العمل وادار نمایند و با ادامه دادن این رجزخوانی‌ها بهانه‌های لازم را برای تحقق اهدافشان به دست بیاورند.»

دور جدید مناقشه لفظی میان تهران و واشنگتن پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تهدید به قطع صادرات نفت ایران آغاز شد که حسن روحانی در سفر چهار هفته پیش خود به سوئیس به آن واکنش نشان داد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در جمع ایرانیان مقیم سوئیس با بیان اینکه “آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلو صادرات نفت ایران را بگیرند” گفته بود: «آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»

استقبال فرماندهان سپاه از سخنان تند روحانی

این اظهارات در داخل ایران بیش از همه با استقبال اصولگرایان تندرو و فرماندهان سپاه پاسداران روبرو شد. محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه چند روز بعد ضمن ستایش از روحانی که به زعم او “در حال پیش گرفتن رویکرد و نگاه انقلابی در صحنه نبرد امروز با دشمن به ویژه آمریکای مکار و جنایتکار” است “تنگه هرمز برای همه و یا برای هیچ‌کس” را گزینه احتمالی ایران برای مقابله با تحریم‌ها توصیف کرد.

چنین تمجیدهایی از سوی شماری دیگر از فرماندهان ارشد سپاه، ازجمله قاسم سلیمانی فرمانده واحد برون مرزی سپاه نیز تکرار شده که اغلب با تهدید آمریکا و متحدان منطقه‌ایش همراه بوده است.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی به روحانی گوشزد کرده که مردم به خاطر روش اعتدالی به او رأی داده‌اند و انتظار دارند اعتدال را در گفتار و رفتار رعایت کند. او افزود: «به همین دلیل است که مردم ایران، شما را به خاطر به سرانجام رساندن برجام تحسین می‌کنند و از ترامپ که برخلاف منطق و با تکیه بر تفکر افراطی، آمریکا را از برجام خارج کرد متنفرند.»

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز جمعه (۵ مرداد/ ۲۷ ژوئیه) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تاکید کرد که با توجه به بسته بودن راه دیپلماسی بین ایران و آمریکا مقامات دو کشور از طریق سخنرانی‌ها با یکدیگر سخن می‌گویند و “در این نوع گفت‌وگوها تنها چیزی که وجود ندارد، ملاحظات دیپلماتیک است”.

تمجید تخریب‌کنندگان برجام

یک روز پیش از این سخنان که تلاشی برای تعدیل مناقشه‌های لفظی ارزیابی می‌شود، سردار سلیمانی بار دیگر به تهدید نظامی آمریکا پرداخت و از ناامن شدن دریای سرخ برای نظامیان آمریکایی سخن گفت.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره تلویحی به اصولگرایان تندرو و فرماندهان سپاه خطاب به روحانی نوشت: «اینکه وقتی به مصاف لفاظی‌های ترامپ می‌روید همان کسانی که برای تخریب برجام هر کاری از دستشان بر می‌آمد کردند حالا از شما تمجید می‌کنند، روشن‌ترین نشانه این است که شما نباید گرفتار این دام شوید.»

مسیح مهاجری در خاتمه یادداشت خود به رئیس دولت دوازدهم توصیه کرد “بهانه‌ای برای ماجراجوئی به دستش”  ندهد و به این نکته توجه کند که “مردم، احساساتی شدن و سخنان تند گفتن را نشانه انقلابی بودن نمی‌دانند، عاقلانه عمل کردن را که حلال مشکلات است علامت انقلابی بودن می‌دانند”.

در همین زمینه:

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email