گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی فریبرز رئیس‌دانا اقتصاددان و فعال سیاسی چپ، و عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران

فریبرز رئیس دانا اقتصاد دادن، نویسنده و استاد دانشگاه صبح دوشنبه ۲۶ اسفند ماه بر اثر ابتلای احتمالی به کرونا درگذشت.

فریبرز رئیس‌دانا اقتصاددان، استاد دانشگاه و از اعضای قدیمیکانون نویسندگان ایران، یکی از روشنفکران پرشور و محبوب زمانه‌ی خود بود. او در بیان عقاید و باورهای خود صادق بود. شجاعت و صراحت او در نقد وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور زبانزد همه بود. حضور دائمی در میان تجمعات و اعتراضات جامعه‌ داشت. او سخت به عقاید سوسیالیستی خود پایبند بود و خود را حامی کارگران و زحمتکشان کشور می دانست. از این موضع نیز، همواره در مباحثات مشارکت می‌کرد. در عین حال از نزدیکی با نیروهای اجتماعی دیگر ابائی نداشت و رابطه‌ی دوستانه‌ای با نیرهای ملی و دمکرات داشت.

فریبرز رئیس‌دانا به دلیل صراحت لهجه در بیان حقایق و افشای فساد اقتصادی در کشور از ادامه‌ی کار در دانشگاه‌ها منع، بارها احضار و بازجویی شد و به خاطر مصاحبه در مورد طرح هدفمندی یارانه‌ها و پیش‌بینی عواقب مخرب آن بر گذران زندگی اقشار فقیر جامعه، بازداشت و به یک سال زندان محکوم شد.

فریبرز رئیس دانا تالیفات متعددی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ادبی دارد. صدها مقاله از او در نشریات مختلف انتشار یافته، علاوه بر رشته‌ی تخصصی او در اقتصاد، پژوهش در حوزههای دیگر از جمله ادبیات از ویژگی‌های کارنامه‌ی قلمی او بود.

درگذشت فریبرز رئیس‌دانا ضایعه‌ای بزرگ برای کانون نویسندگان ایران، جامعه‌ی فرهنگی و ادبی مستقل، جامعه‌ی مدنی و جنبش کارگری و چپ ایران است.

اتحاد جمهوریخواهان ایران درگذشت فریبرز رئیس‌دانا را را به خانواده‌ی او، به کانون نویسندگان ایران، به یاران او در جنبش چپ، فعالان مدنی و کارگری و به مردم ایران تسلیت می‌گوید و یاد گرانقدر او را به گرمی پاس می‌دارد.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران

۲۷ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۷ مارس ۲۰۲۰

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.