“فشار بر دانشجویان بازداشتی برای اخذ اعترافات تلویزیونی”

نزدیک به یک ماه از دستگیری علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی دانشگاه شریف و از مدال‌آوران المپیادهای علمی، می‌گذرد. خانواده علی یونسی با زیر سوال بردن هر گونه اتهامی برای دستگیری این جوان ۲۰ ساله نسبت به وضعیت و احتمال شکنجه او ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شده‌اند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در نروژ روز جمعه ۱۹ اردیبهشت در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی نسبت به احتمال فشار شدید بر این دو دانشجو و شکنجه آن‌ها برای گرفتن اعترافات تلویزیونی ابراز نگرانی شدید کرد. سازمان حقوق بشر ایران پیش‌تر نیز با صدور بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه نسبت به “وقوع یک فاجعه حقوق بشری” هشدار داده بود.

امیری مقدم می‌گوید بر اساس تجربه ۱۵ ساله سازمان حقوق بشر ایران که روزانه موارد نقض حقوق بشر در ایران را بررسی می‌کند، آن‌چه که درباره علی یونسی و امیرحسین مرادی اتفاق افتاده نمونه روندی “سیستماتیک در سیستم قضایی ایران” است. او می‌گوید: «این یک روند سیستماتیک است که افراد را بدون هیچ مدرک کتبی قضایی دستگیر می‌کنند. حتی آن‌ها را از توی خیابان بدون اطلاع قبلی می‌برند و بعد برایشان پرونده‌سازی می‌کنند و در طول آن‌چه در این مدت از زمان دستگیری تا مشخص شدن اتهام می‌گذرد، وکیل حضور ندارد. و معمولا اولین چیزی که از فرد دستگیرشده شنیده می‌شود از طریق اعترافات اجباری و دروغین علیه خود و اعتراف تلویزیونی است.»

دو نگرانی اصلی درباره این پرونده

امیری مقدم می‌گوید که در حال حاضر در ارتباط با این پرونده دو نگرانی عمده وجود دارد: «اول این‌که ما شدیدا نگران آن هستیم که این دو نفر تحت فشار شدید برای اعترافات تلویزیونی علیه خود قرار داشته باشند و دیگر این‌که نگران شروع موج جدیدی از بازداشت‌ها با هدف ارعاب دانشجویان و جامعه برای کنترل بحران‌های احتمالی پس از شیوع ویروس کرونا هستیم.»

او در توضیح به اعتراضات آبانماه سال گذشته و اعتراضات به سرنگونی هواپیمای مسافربری شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین اشاره میکند. به گفته او دانشجویان به رغم‌ سرکوب‌ها در این دو حرکت نقش فعالی داشتند.

او با “دروغ” خواندن اتهامات مطرح شده از سوی سخنگوی قوه قضاییه ایران علیه این دانشجویان، هدف جمهوری اسلامی از دستگیری این دو دانشجو و وارد کردن اتهامات سنگین به آن‌ها را “گرفتن زهرچشم” از دانشجویان برای پیشگیری از حرکت‌های اعتراضی یا حمایت دانشجویان از چنین حرکت‌هایی می‌خواند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، روز ۱۶ اردیبهشت در نشست هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره دانشجویانی که اخیرا دستگیر شده‌اند اتهام آن‌ها را ارتباط با سازمان مجاهدین خلق عنوان کرد. او مدعی شد که این افراد به دنبال “اقدامات خرابکارانه در کشور” بودهاند.

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، در واکنش، با انتشار ویدیویی در توییتر اظهارات سخنگوی قوه قضاییه ایران را “اتهاماتی مسخره” خواند. او گفت که “معلوم نیست چه بلایی سر برادرم آورده‌اند.” او در این ویدیو گفت: «شما هیچ مدرکی برای هیچ جرمی از علی ندارید وگرنه تا حالا صد بار جار زده بودید. شما دارید از گذشته دور خانواده استفاده می‌کنید تا حقایق را کتمان کنید.»

علی یونسی در دوره دبیرستان، مدال نقره و طلای المپیاد نجوم کشور و مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم چین را به دست آورده است. او هم‌اکنون دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. یونسی روز ۲۲ فروردین همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت شد.

امیرحسین مرادی نیز که هم‌زمان با یونسی دستگیر شده است، در دانشگاه شریف فیزیک می‌خواند، و برنده مدال نقره المپیاد نجوم ایران در سال ۱۳۹۶ است.

دویچه وله

****

خانواده علی یونسی قوه قضاییه ایران را به ‘داستان‌سازی و کتمان حقایق’ متهم کرد

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، یکی از دو دانشجویی که به تازگی در ایران بازداشت شده‌اند، اتهامات سخنگوی قوه قضاییه علیه برادرش را “مسخره” خواند و قوه قضائیه ایران را به “داستان‌سازی” و “کتمان حقایق” متهم کرد.

رضا یونسی، برادر علی یونسی نیز در مصاحبه با بی بی سی فارسی، هرگونه فعالیت سیاسی به وسیله برادرش را رد کرد و او را فردی معرفی کرد که فقط به فکر تحصیلاتش بوده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، سه شنبه دو دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف را به ارتباط با گروه “مجاهدین خلق” و داشتن “اقلام انفجاری” در منزل متهم کرد .

آقای اسماعیلی به نام بازداشتی‌ها اشاره نکرده اما در روزهای گذشته بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف واکنش گسترده‌ای داشته است.

واکنش خانواده علی یونسی چه بود؟

آیدا یونسی، خواهرعلی یونسی در ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی ضمن متهم کردن قوه قضاییه ایران به پنهان‌کاری گفت که همیشه مهم‌ترین کار برای برادرش درس خواندن بوده اما حالا نمی‌داند که در این ۲۶ روز “چه بلایی” سر او آورده‌اند.

خانم یونسی گفت که حتی ماموران حین بازرسی خانه گفته بودند که هیچ نکته مشکوکی پیدا نشده و بازپرس پرونده هم بارها به خانواده گفته بوده که علی “مشکل چندانی ندارد.”

رضا یونسی، برادر علی یونسی، یکی از دو دانشجوی دانشگاه شریف که ماه گذشته بازداشت شدند، هرگونه فعالیت سیاسی به وسیله برادرش را رد کرده است.

آقای یونسی به بی بی سی فارسی گفت:‌ “هیچ فعالیت سیاسی نداشت … تمام فکرش به دنبال المپیاد و دانشگاه بود.”

“اینها اگر کوچک ترین خلافی از برادر من سراغ داشتند تا همین الان اعلام کرده بودند… الان بعد از سه هفته دارند یک داستانی می سازند، با توجه به سابقه خانواده من.”

رضا یونسی با رد سخنان سخنگوی قوی قضاییه گفت: “حدس من این است که اینها از گذشته پدر و مادر من سوءاستفاده می کنند که با سازمان مجاهدین خلق فعالیت داشتند ولی حالا سال هاست در ایران هستند و فعالیتی ندارد. “

برادر علی یونسی، دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف تهران، از نگرانی‌ها از وضعیت او می‌گوید
علی یونسی جمعه ۲۲ فروردین، بازداشت شد. خانواده او قوه قضاییه ایران را به ‘داستان‌سازی و کتمان حقایق’ متهم کرد.

سخنگوی قوه قضاییه چه گفت؟

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران درباره دو دانشجوی بازداشت‌شده گفت “این افراد به گروه‌های ضد انقلاب وصل شدند” و با “مجاهدین خلق” ارتباط داشتند.

آقای اسماعیلی همچنین این دو نفر را متهم کرد که در بازرسی از منازل آنها “اقلام انفجاری” کشف شده است.

او گفت بازداشت‌شدگان “به دنبال اقدامات خرابکارانه در کشور بودند و اقدامات ایذایی هم انجام داده بودند اما نتوانستند اقدام جدی انجام دهند”.

سخنگوی قوه قضاییه مدعی شد که “اقلام انفجاری کشف‌شده” قرار بوده در این “خرابکاری‌ها” مورد استفاده قرار بگیرد.

غلامحسین اسماعیلی همچنین گفت “خانواده یکی از دانشجویان هم از اعضای منافقین بودند”. مقامات ایران از این نام برای اشاره به سازمان مجاهدین خلق استفاده می‌کنند .

او گفت “سربازان گمنام امام زمان” این دانشجویان را بازداشت کردند. این لقب برای ارجاع به ماموران وزارت اطلاعات به کار می‌رود.

آقای اسماعیلی همچنین مدعی شد که “در بازداشت افراد به حرفه و شغل آنها توجه نداریم و به اتهامات و اعمال آنها نگاه می‌کنیم”.

بازداشت با خشونت

علی یونسی، دانشجوی بیست ساله دانشگاه صنعتی شریف، جمعه ۲۲ فروردین، بازداشت شد.

خانواده‌ آقای یونسی می‌گویند دوازده مامور لباس شخصی او را در حالی که به شدت مضروب شده بوده و از ناحیه سر زخمی بود، به خانه برده‌اند و پس از بازرسی خانه و ضبط کامپیوترها و موبایل‌ها او را بازداشت کرده‌اند.

آقای یونسی سال ۲۰۱۸، همراه با تیم ایران، مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم را به دست آورد.

خانواده علی یونسی بارها با ابراز نگرانی از وضعیت او در بازداشت گفته‌اند او وکیل ندارد و از زمان بازداشت تماسی نگرفته است.

امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف هم هم‌زمان با آقای یونسی بازداشت شد.

شورای صنفی دانشجویان ایران در واکنش به بازداشت این دو دانشجو گفته بود که “ماموران لباس شخصی” امیرحسین مرادی و علی یونسی دانشجوی را “بدون ارائه هیچگونه حکمی و با ضرب و شتم” بازداشت کرده‌اند.

بی بی سی

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.