اعتراض‌های گسترده در آمریکا در مخالفت با نژادپرستی

انتشار تصاویر جان دادن آقای فلوید در روز دوشنبه با تظاهرات گسترده در شهرهای آمریکا در اعتراض به “خشونت پلیس علیه سیاه پوستان” همراه بوده است.

در دست کم ۳۰ شهر آمریکا از جمله واشنگتن، لس آنجلس، نیویورک، شیکاگو و آتلانتا، اعتراضاتی برگزار شد.

این در حالی است که مقررات منع تردد در شهرهای مختلف آمریکا نتوانسته جلوی اعتراضات خشونت آمیز را بگیرد و ۵۰۰۰ سرباز گارد ملی در واشنگتن و ۱۵ ایالت مستقر شده اند.

درک شووین که به خاطر مرگ جورج فلوید به قتل غیر عمد متهم شده، در بازداشت است و قرار است دوشنبه تفهیم اتهام شود.

یکی از وکلای خانواده فلوید، درک شووین، مامور پلیس را به قتل عمد متهم کرده است.

به گفته بنجامین کرامپ، آقای شووین حین بازداشت به مدت ۹ دقیقه زانویش را روی گردن آقای فلوید فشار داده، در حالی که او برای نجات جانش التماس می کرد.

انتشار تصاویر جان دادن آقای فلوید در روز دوشنبه با تظاهرات گسترده در شهرهای آمریکا در اعتراض به “خشونت پلیس علیه سیاه پوستان” همراه بوده است.

در این تصاویر جورج فلوید دیده می شود که روی زمین خوابانده شده و درک شویین زانویش را روی گردن او گذاشته تا بی حرکت بماند. آقای فلوید در این فیلم بارها فریاد می زند که “نمی تواند نفس بکشد.”

علت بازداشت آقای فلوید شکایت یک مغازه دار درباره دریافت یک ۲۰ دلاری تقلبی از او عنوان شده است.

بنجامین کرامپ که با شبکه سی بی اس مصاحبه می کرد، گفت: “بر این باوریم که عمدی در کار بوده است … تقریبا به مدت نه دقیقه زانویش را روی گردن مردی فشار می داد که برای این که بتواند نفس بکشد، التماس می کرد.”

دادستان شهر مینیاپولیس، آقای شووین را به قتل غیر عمد متهم کرده است. او دوشنبه در دادگاه تفهیم اتهام خواهد شد.

آقای کرامپ ادامه داد:‌ “مامور پلیس سه دقیقه پس از بیهوش شدن آقای فلوید همچنان زانویش را روی گردن او فشار می داد. ما نمی فهمیم چطور این اقدام قتل عمد حساب نشده است؟‌ ما نمی فهمیم که چطور ماموران دیگر حاضر در محل بازداشت نشده اند؟”

سه مامور دیگری که در محل بازداشت آقای فلوید حضور داشتند، از پلیس مینیاپولیس اخراج شده اند ولی برخلاف درک شووین در بازداشت نیستند.

مرگ آقای فلوید خاطره موارد مشابه مانند کشته شدن مایکل براون در شهر فرگاسن و اریک گارنر را زنده کرده و منجر به اعتراض های گسترده علیه خشونت پلیس در مینیاپولیس و دیگر شهرهای آمریکا شده است.

تهدید ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تهدید کرد که برای فرونشاندن اعتراضات گسترده در این کشور به ارتش متوسل خواهد شد. در همین حال جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آقای ترامپ را متهم کرده برای اینکه بتواند جلوی کلیسا برای عکس ژست بگیرد، پلیس ضدشورش به مردم آمریکا گلوله لاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

نیروهای امنیتی برای اینکه آقای ترامپ پیاده به کلیسای سنت جان برود که چند متری با کاخ سفید فاصله دارد، با گاز اشک‌آور معترضانی را که بدون خشونت تجمع کرده بودند دور کرده بودند. اسقف این کلیسا اقدام آقای ترامپ را “تقبیح” کرده است.

دقایقی پیش از آن، آقای ترامپ در سخنانی که از تلویزیون پخش می‌شد گفته بود اگر شهرها و ایالت‌ها خود نتوانند اعتراض‌ها را کنترل و از شهروندان دفاع کنند، ارتش را مستقر و “مشکل را بسرعت برای آنها حل می‌کند”.

اشاره آقای ترامپ به “قانون نافرمانی” مصوب سال ۱۸۰۷ بود که به رئیس جمهور آمریکا اختیار می‌دهد در مواقعی مثل شورش، قیام یا هرج و مرج برای برقراری نظم از ارتش استفاده کند. آخرین بار این قانون در ۱۹۹۲ و پس از ناآرامی‌ و شورش گسترده در لوس‌آنجلس اعمال شد. در آن زمان انتشار فیلم کتک خوردن مردی سیاهپوست به نام رادنی کینگ از چند پلیس سفیدپوست باعث اعتراض شده بود.

ساعاتی بعد آقای ترامپ در توئیتر نوشت: “واشنگتن دی سی دیشب هیچ مشکلی نداشت. خیلی‌ها دستگیر شدند. همه کارشان را عالی انجام دادند. قوه غالب. تسلط. مینیاپولیس هم عالی بود (ممنون پرزیدنت ترامپ).”

او در توئیتی دیگر از فرماندار نیویورک انتقاد کرد: “دیروز روز بدی برای برادران کومو بود. نیویورک به دست غارتگران، اوباش، چپ‌های افراطی و دیگر انواع آدم‌های پست و آشغال افتاد. فرماندار پیشنهاد کمک من برای استفاده از گارد ملی مسلط را رد کرد. نیویورک ریز ریز شد.”

در آمریکا مقامات دهها شهر از جمله بیش از ده شهر بزرگ مشغول بررسی خسارت‌های هفتمین شب ناآرامی سراسری هستند.

بنا به گزارش‌ها چهار پلیس در سنت لوئیس با گلوله زخمی شده‌اند و یک پلیس در لاس وگاس. گزارش شده دو نفر هم در شیکاگو کشته شده‌اند.

اعتراضاتی که پس از کشته شدن جورج فلوید و به ویژه پس از انتشار ویدیو نحوه مرگ او آغاز شد طی ۶ روز گذشته دست کم در ۷۵ شهر آمریکا گسترش یافته است.

جورج فلوید ۴۶ ساله دوشنبه هفته پیش جان باخت. در ویدئویی که از بازداشت او وجود دارد، جورج فلوید در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفید پوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: “نمی‌توانم نفس بکشم.”

گزارش شده در میزوری چهار پلیس هدف گلوله قرار گرفته و مجروح شده‌اند. در شیکاگو نیز دو نفر از شهروندان کشته شدند.

در همین حال در بیش از ده شهر بزرگ آمریکا دوشنبه شب مقررات منع رفت و آمد اعمال شده است. منع رفت و آمد در واشنگتن دو روز دیگر تمدید شده است.

در نیویورک عده‌ای وارد ساختمان فروشگاه معروف میسیز شده‌اند، فروشگاه نایکی غارت و ویترین و شیشه‌های فروشگاه و بانک‌های زیادی خرد شده است. پلیس عده‌ای را دستگیر کرده است. منع رفت و آمد از ساعت هشت شب به وقت بین‌المللی (گرینیچ) آغاز می‌شود و پنج صبح به وقت محلی به پایان می‌رسد.

ترامپ چه گفت؟

ترامپ در “باغ گل رز” در کاخ سفید، جایی که صدای معترضان به گوش می‌رسید و پلیس با گاز اشک آور و گلوله لاستیکی با معترضان برخورد می کرد. سخنان کوتاهی ارائه داد.

او گفت مرگ وحشیانه جورج فلوید برای مردم آمریکا ناخوشایند بود و آنها به خاطرش طغیان کردند اما نباید گذاشت که خاطره جورج فلوید با این ناآرامی‌ها مخدوش شود.

او صحنه‌های خشونت و غارت در پایتخت آمریکا را یک “شرمساری تمام عیار” توصیف کرد. آقای ترامپ وعده داد که بنیه‌های دفاعی شهرها را تقویت می‌کند.

او گفت: “من هزاران هزار نیروی سرتاپا مسلح نظامی و انتظامی را اعزام می‌کنم تا با اغتشاش و غارت، تخریب گسترده و حمله به دیگران مقابله کنند”.

آقای ترامپ پس از سخنرانی درباره ناآرامی های نژادی روزهای گذشته در آمریکا، با پای پیاده از کاخ سفید به کلیسای مجاور پارک مقابل کاخ سفید رفت.

اما پیاده رفتن دونالد ترامپ به مقابل کلیسای تاریخی نزدیک کاخ سفید و سوگند یاد کردن او در حالی که انجیل به دست گرفته بود، انتقادهای فراوانی به دنبال داشته است.

خبر این پیاده‌روی آقای ترامپ در حالی منتشر می‌شود که او چند بار زمانی که اعتراضات در نزدیکی کاخ سفید جریان داشت به یک پناهگاه امن کاخ سفید منتقل شده بود.

اعتراضات که از شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا آغاز شد جرقه جدیدی به خشم بخش بزرگی از جامعه آمریکایی منجر شده که ناشی به خشونت پلیس علیه سیاهپوستان این کشور ارزیابی شده و بسیاری آن را به نژادپرستی نهفته در زیرپوست آمریکا نسبت می‌دهند.

این اعتراضات ادامه خشم عمومی به موارد مشابهی چون کشته شدن مایکل براون در فرگوسن یا اریک گارنر در نیویورک است که منجر به ظهور جنبش “زندگی سیاهان مهم است” شد.

در همین حال، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که گفته شد یکشنبه شب به علت بالا گرفتن اعتراضات در خارج از کاخ سفید، به تشخیص محافظانش به پناهگاه منتقل شده بوده، از “برخورد ضعیف” فرمانداران ایالت ها با تظاهرکنندگان انتقاد کرده است.

آقای ترامپ دوشنبه در سخنانی دیگر و در جلسه ویدیویی با فرمانداران نحوه برخورد فرمانداران و شهرداران با تظاهرکنندگان را زیرسوال برد و از آنها خواسته با به کارگیری گارد ملی با قاطعیت بیشتری برخورد کنند.

آقای ترامپ گفته: “شما اشتباه می‌کنید و خود را مانند احمق‌ها نشان می دهید… روز خوبی برای کشورمان نیست.”

بیشتر از ۱۶ هزار سرباز گارد ملی برای کمک به برقراری نظم در ۲۴ ایالت و پایتخت آمریکا مستقر شده‌اند و دست کم ۴۰۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

آقای ترامپ گروه‌های افراطی چپ‌گرا و آنارشیست‌ها را مسبب ناآرامی‌ها عنوان کرده و از قرار گرفتن گروه ضدفاشیستی آنتی فا در فهرست سازمان‌های تروریستی خبر داده است.

آقای ترامپ در سخنانش به فرمانداران هشدار داد که ناآرامی های اخیر به جایگاه بین المللی آمریکا آسیب زده است.

بی بی سی


دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.