سه تن از معترضان آبان ۹۸ مجموعا به ۴۰ سال زندان محکوم شدند

دادگاه انقلاب دزفول سه تن از معترضان آبان ۹۸ را از جمله به اتهام آتش زدن عکس خامنه‌ای مجموعا به ۴۰ سال زندان محکوم کرد. این افراد بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجدسلیمان به سر می‌برند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران روز شنبه ۲۰ دی (نهم ژانویه) با انتشار گزارشی خبر از حکم محکومیت سه تن از معترضان آبان ۹۸ داده است.

نام این افراد در گزارش یاد شده رعد حمدانی، قصی خسرجی و سجاد دبات اعلام شده است. این سه جوان که از ساکنان شوش بوده‌اند به اتهام آتش زدن عکس خامنه‌ای و همچنین به آتش کشیدن یک پمپ بنزین مجموعا به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

هرانا در گزارش خود اعلام کرده است که حکم مجازات این سه نفر از سوی دادگاه انقلاب اسلامی دزفول و بدون رعایت اصل تفکیک جرایم صادر شده است.

رعد حمدانی، ۲۳ ساله، به اتهام آتش کشیدن پمپ بنزین و عکس خامنه‌ای به ۲۰ سال حبس تعزیری و دو معترض دیگر، قصی خسرجی و سجاد دبات به اتهام مشارکت و همدستی هر یک به ده سال حبس محکوم شده‌اند. قصی خسرجی ۱۹ سال سن دارد و سن سجاد دبات از سوی هرانا ۲۰ سال اعلام شده است.

گفته شده است که این افراد در جریان اعتراضات آبان ۹۸ توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش بازداشت شده‌اند.

پس از اتمام بازجویی توسط نهادهای امنیتی شهرستان شوش، این سه معترض به زندان مسجدسلیمان منتقل شده و تا زمان صدور حکم مجازات آن‌ها از سوی دادگاه انقلاب دزفول در آن زندان بوده‌اند.

هرانا در ادامه گزارش خود نوشته است که ماموران امنیتی در زمان بازداشت این افراد را برای اخذ اعترافات اجباری مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

باید یادآور شد که در پی اعلام گران شدن بهای بنزین در ۷۱۹ نقطه ایران اعتراضاتی شکل گرفت. بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری صدها نفر در جریان این اعتراضات جان باختند و ماموران امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به دستگیری بیش از ۷۰۰۰ نفر نمودند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز تعداد قربانیان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *