دستگیری بهاییان و پلمپ مغازه‌های آنها در چند شهر

bazdasht_bahai

بر اساس گزارش‌های رسیده از ایران، مأموران امنیتی دست کم ۱۵ بهایی را در شهرهای تهران، اصفهان و مشهد بازداشت کرده‌اند.

این بازداشت ها دیروز، یکشنبه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) انجام شده و به گفته پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه بهائیان، صبا فرنوش، نگار باقری، نوا منجذب، یاور حقیقت، نوید اقدسی و هلیا مشتاق در تهران، کیوان و پروین نیک‌آئین، یگانه آگاهی، متین جانمیان و عرشیا روحانی در اصفهان و ساناز اسحاقی، نیکا پاکزادان، فرزانه دانشگری و نغمه ذبیحیان در مشهد از جمله بازداشت شدگان هستند.

علت بازداشت این افراد اعلام نشده است.

خانم ثابتی گفت که مغازه های تعدادی از بهائیان در شهرهای قائم شهر، رفسنجان و کرمان هم مهروموم شده است.

مهروموم شدن این مغازه ها بلافاصله پس از آن اتفاق افتاد که گروهی از بهائیان کسب و کار خود را در اعیاد بهایی تعطیل کردند.

خانم ثابتی می گوید که از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۴ و با تصمیم بیت العدل اعظم، عالی ترین نهاد جامعه بهائیان، استفاده از تقویم بدیع بهایی در سراسر جهان به صورت هماهنگ در آمد و امسال برای اولین بار بهاییان در سراسر دنیا اعیاد خود را بر اساس این تقویم جشن گرفتند.

سخنگوی جامعه بهائیان گفت که این تقویم را علی محمد باب پایه گذاری و بهاءالله، پیامبر بهائیان آن را تأیید کرده است.

سالگرد تولد باب و بهاءالله در این تقویم از مهمترین اعیاد بهائیان محسوب می شود.

آئین بهایی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نشده و حکومت ایران بسیاری از بهاییان را در دهه شصت زندانی یا اعدام کرد.

سازمان های حقوق بشری می گویند که بهاییان در ایران هنوز از تصدی مشاغل دولتی و تحصیل در دانشگاه‌ها محروم هستند.

حکومت ایران نقض حقوق بشر و اعمال تبعیض علیه بهائیان را به صرف اعتقاد آنها تکذیب می کند، اما گروهی از بهائیان از جمله رهبران جامعه بهایی در ایران را به داشتن رابطه با اسرائیل و جرایم دیگر متهم کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پاسخ به استفتایی گفته است: “همه پیروان فرقه گمراه بهاییت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چیزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است. ولى رفتار مدیران و معلمان و مربیان با دانش آموزان بهایى باید بر اساس مقررات قانونى و اخلاق اسلامى باشد”.

بی بی سی

*‌‌************

صبح یکشنبه (۲۴ آبان/ ۱۵ نوامبر) بیش از ۱۵ شهروند بهایی در سه شهر تهران، اصفهان و مشهد بازداشتشدند. به گزارش “بهایی نیوز”، این بازداشت‌ها به صورت هم‌زمان صورت گرفته و تا کنون علت آنها مشخص نشده است.

در روزهای اخیر هم‌زمان با تعطیلات مذهبی بهاییان که یکی از آنها روز ۲۳ آبان بود، مغازه بهاییانی که در این روز تعطیل بودند، پلمپ شدند. ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) در این باره از قول یک شهروند بهایی نوشته است: «در آیین بهایى ۹ روز تعطیل مذهبى وجود دارد که بعضا مصادف با تعطیلات رسمى در تقویم ایران نیست ولى طبق دین بهاییت، کسب و کار در این روزها جایز نیست و بهاییان این روزها را تعطیل مى‌کنند، ولى اداره اماکن مى‌گوید شما حق تعطیل کردن کار در این روزها را ندارید و بهایى‌ها هم قبول نمى‌کنند.»

سایت بهایی نیوز هم گزارش داده که هم‌زمان با بازداشت ۱۵ بهایی در روز یکشنبه، ماموران امنیتی به محل کسب یک بهایی دیگر به نام نوید همت هجوم برده و ضمن تفتیش آنجا اموال او را مصادره کردند.

به گزارش هرانا، محل کسب دو شهروند بهایی دیگر در قائم‌شهر (مازنداران) نیز روز یکشنبه پلمپ شد. این دو شهروند زهرا گلابیان (عینک فروش) و ذکرالله بابایی (خواروبار فروش) نام دارند.

پیشتر نیز خبر رسیده بود که ۱۵ واحد صنفی متعلق به شهروندان بهایی به طور هم زمان در سه شهر ساری، قائم‌شهر و تنکابن در استان مازندران، از سوی اداره اماکن پلمپ شده‌اند.

قتل یک شهروند بهایی

روز پنج‌شنبه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) یک شهروند بهایی ساکن شیراز به نام کوروش روحی به قتل رسید. به نوشته وبسایت بهایی نیوز، این شهروند با ضربات چاقو در پارکینگ منزلش در خیابان فضیلت شیراز به قتل رسیده است.

تحقیقات درباره علت قتل این فرد در جریان است.

ممنوعیت شغلی برای بهاییان

در اردیبهشت ماه امسال (۱۳۹۴) وبسایت “سحام نیوز” سندی مربوط به سال ۱۳۸۶منتشر کرد که بر اساس آن فرمانده وقت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (اسماعیل احمدی مقدم) به اداره اماکن نیروی انتظامی در سراسر کشور دستور داده بود که به منظور کنترل، محدود کردن و نظارت بر عملکرد بهاییان، زمینه‌های شناسایی و کنترل آن‌ها را فراهم کنند. همچنین “جلوگیری از پیشرفت شغلی و رفاه زندگی بهاییان” از اهداف روشن دستورالعمل صادر شده از سوی فرمانده ناجا بوده است.

در ادامه چندین شغل به عنوان نمونه ذکر شده که بهاییان نباید در آن فعالیت کنند: «نظیر جراید و نشریات، جواهر و طلاسازی، ساعت [سازی] و چاپخانه‌داران، گاراورسازان، مؤسسات توریستی و اتومبیل کرایه، ناشران و کتابفروشان، مسافرخانه‌داران، هتل‌داران، آموزشگاه‌های خیاطی، عکاسی و فیلمبرداری، گیم نت، رایانه و کافی نت.»

در بند چهارم دستورالعمل پلیس آمده بود که باید از فعالیت شغلی بهاییان در “تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و سلف‌سرویس‌ها، اغذیه‌‌فروشی‌ها و فروشندگان مواد غذایی، چلوکبابی و چلوخورشتی، قهوه‌خانه، فروشندگان مواد پروتئینی و سوپرمارکت، بستنی و آب میوه و نوشابه، قنادی و شیرینی‌فروشی و کافی شاپ” جلوگیری شود.

به نوشته سحام نیوز، این دستورالعمل اگرچه در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد صادر شده اما همچنان معتبر است.

دویچه وله

 

Print Friendly, PDF & Email