مجمع روحانیون مبارز از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهند کرد

مجمع روحانیون مبارز روز گذشته با شرکت اکثریت اعضاء جلسه فوق العاده تشکیل داد. در ابتدای این جلسه که به ریاست محمد خاتمی برگزار گردید وضعیتی که برای انتخابات ریاست جمهوری پیش آمده است مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مجمع روحانیون مبارز  در پایان نشست خود اعلام کرد شورای نگهبان ضربه هولناکی به اعتبار جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور زد. هم‌چنین این تشکل روحانیون اعلام کرد که بر تصمیم نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم معرفی نامزد انتخاباتی از طرف این جبهه، صحه مى‌گذارد.

به گزارش وبسایت جماران، در بخش‌هایی از گزارش مجمع روحانیون مبارز  آمده است:

* تصمیم شورای محترم نگهبان با صرف نظر از هر نیّت و انگیزه‌ای که در پشت آن بوده است بدون تردید ضربه هولناکی به اعتبار نظام جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور زده است.

* چنین تصمیم مغایر با آزادی مردم در تعیین سرنوشت اموری که ارتباط مستقیم با سرنوشت آنان دارد در زمانی گرفته شده است که مصادف با ایام سالگرد نهضت پانزده خرداد است، نهضتی که سر آغاز مخالفت مردم و روحانیّت با شیوه ای از حکمرانی بود که نتیجه مهم آن سلب آزادی مردم در تعیین سرنوشت خود بود و روحانیت این شیوه را علاوه بر آن که برخلاف شیوه عقلائی زمانه می‌دانست منطبق با تعالیم اسلام درباره رعایت حقوق مسلم جامعه نمی دانست.

* مجمع روحانیون مبارز مخالفت شدید خود را با این تصمیم و هر اقدامی که بر اعتبار نظام جمهوری اسلامی لطمه وارد میکند اعلام می‌دارد.

* همچنین مجمع برتصمیم نهاد اجماع ساز مبنی بر عدم معرفی نامزد انتخاباتی از طرف این جبهه، صحه مى گذارد و آن را اقدامى سنجیده و در جهت پرهیز از افتادن در دامى که مهندسان انتخاباتى تدارک دیده اند مى داند.

* در این جلسه در پی بررسی انگیزه های تصمیماتی از این گونه  و اظهارات پس از آن از قبیل این که “عدم مشارکت گسترده مردم در انتخابات  بر اعتبار آن خدشه‌ای وارد نمی کند و یا این که هرگاه مشارکت گسترده بوده است انتخاب خوبی صورت نگرفته است و …” به برخی زمزمه‌هائی که در اوان پیروزی انقلاب اسلامی درباره برپایی نظام جدید مطرح گردید اشاره شد که جماعتی در هوای «خلافت اسلامی» به جای جمهوری اسلامی بودند ولی تدبیر حضرت امام به این خواب و خیال‌ها پایان داد و گویا امروز افراد یا گروهی از تبار همان خام‌اندیشان هوای همان خلافت را در سر می‌پرورانند و همه دلسوزان نظام باید به هوش باشند و جلو چنین فتنه ای را بگیرند، و بسیار هم طبیعی است که کسانی با نیّات خیر خواهانه در این دام افتاده باشند.
* در دورانی که همه انقلابهای مردمی دنیا  رهبرانشان بدون قانون اساسی و نظر مردم سالهای دراز بر حکومت تکیه می زدند، امام خمینی بعد از گذشت کمتر از دو ماه از پیروزی انقلابی بزرگ و حیرت انگیز دستور اولین رای گیری آزاد را به عنوان اصل خدشه ناپذیر در نظام جمهوری اسلامی صادر کرد و و انتخابات آزاد نه تنها مبنا و اساس تأسیس اصل نظام که مبنای تمام نهادهای مهم و سرنوشت ساز کشور و از آن جمله ریاست جمهوری قرار گرفت
.

* آنچه توسط شورای محترم نگهبان در عدم احراز صلاحیت شخصیتهای برجسته کشور و خدمتگذار در جمهوری اسلامی به وقوع پیوست و بخش عمده‌ای از مردم را از داشتن  نماینده‌ای در میان کاندیداها محروم کرد،‌ ضایعه بزرگی بود که با مرام و مسلک مردم محور امام خمینی و نظام جمهوری اسلامی در امر حکمرانی در مغایرت آشکار قرار دارد، این بی اعتنائی بی سابقه به مردم واکنش های زیان باری را در پی خواهد داشت که کاهش مشارکت در انتخابات یکی از آن ها خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *