هدیه 500 ميليوني به ژن هاي خوب: چالش قيمت ارز و پيش فروش سكه چه بود؟

پيامد بعد از دوران مبادله پاياپاي کالايي، دوران اوليه سرمايه داري بود که در آن، فلزات قيمتي مثل طلا، نقش واسطه مبادله را بازي مي کردند؛ اما کم کم به دلايل مختلف ازجمله سختي حمل ونقل و امنيت، مردم طلاهايشان را نزد صرافي ها گذاشته و به جاي آن طلاها، برگه رسيد دريافت مي کردند و اين برگه را به عنوان پول در مبادلات به کار مي بردند (که هنوز هم برخي از اقتصاددانان معتقدند اگر پول به همين شکل؛ يعني به شکل پول خصوصي و از سوي نهادهاي مختلف عرضه شود، ديگر مشکلاتي را که امروز دولت در عرصه پولي به وجود آورده، نخواهيم داشت). بعدها آرام آرام دولت جاي اين صرافي ها را گرفت و خودش به مردم رسيد طلاهايشان را مي داد. اين به آن معني بود که معادل طلايي که در خزانه بود، اسکناس چاپ مي شد. به تدريج دولت ها دريافتند مي توانند بيش از آنچه حجم طلا دارند، اسکناس منتشر کنند و به کسي هم برنمي خورد؛ بنابراين از اين به بعد، معادل درصدي از اسکناس منتشره، طلا نگهداري مي کردند. خلاصه بعد از اين مدت، چيزهاي ديگري نيز به جاي طلا به عنوان پشتوانه پول نگهداري شدند، ازجمله «طلب هاي بانک مرکزي از دولت»، «ذخاير ارزي بانک مرکزي» و همچنين «طلب هاي بانک مرکزي از بانک هاي تجاري و دارايي هاي فيزيکي بانک مرکزي». اين موارد در واقع همان مواردي هستند که در قسمت دارايي هاي ترازنامه بانک مرکزي ديده مي شوند. در زبان اقتصاد، به اين پول هايي که بانک مرکزي از طريق موارد يادشده چاپ و توليد کرده، به دليل اينکه هنگامي که به بازار وارد مي شوند با مکانيسم ضريب فزاينده، چند برابر خودشان را ايجاد مي کنند و اين امر هم به علت وجود مکانيسم حساب هاي جاري و پس انداز است، پول باقدرت مي گويند. در واقع بانک مرکزي با انتشار اسکناس يا ايجاد پول از طرق ديگر، ابتدا سبب به وجودآمدن و به گردش افتادن مقداري پول مي شود؛ آن گاه مردم يا سپرده گذاران بخشي از پول جديد را به صورت اسکناس نزد خود نگهداري کرده و بقيه آن را به صورت سپرده بانکي نزد بانک هاي تجاري سپرده مي گذارند. به اين ترتيب، به ازاي ايجاد هر پول جديدي از سوي بانک مرکزي، بخشي از آن به صورت سپرده هاي بانکي در اختيار بانک هاي تجاري قرار مي گيرد. بانک هاي تجاري نيز بخشي از سپرده هاي سپرده گذاران را به صورت ذخيره نگهداري کرده و بقيه آن را صرف اعطاي وام و اعتبار به وام گيرندگان مي کنند. اعطاي وام و اعتبار به معناي ايجاد يک پول جديد اعتباري است؛ زيرا علاوه بر آنکه حق برداشت براي سپرده گذار اصلي محفوظ است و حق استفاده از سپرده خود را دارد، براي وام گيرنده نيز از طريق اعتبار، يک وسيله پرداخت و دادوستد فراهم شده که منشا آن اعطاي اعتبار بانک هاي تجاري است. در واقع پول جديد اعتباري به وجود مي آيد.
به همين علت، همه چالش هاي فراز واقعي و فرود ظاهري قيمت ارز و سکه و افزايش سطح عمومي قيمت ها و کاهش شديد قدرت خريد مردم را مي توان در اين جمله خلاصه کرد: افزايش قيمت دلار در بازار براي صاحبان ثروت تحمل پذير نبود، از اين رو، دولت سياستي اتخاذ کرد که دلار مورد نياز آنها را با قيمت چهارهزارو 200 تومان به آنها بدهد.

 جهش ناگهاني قيمت ارز؟
دولت در سه سال گذشته روزانه به بيش از ۷۰۰ صرافي داراي مجوز در سراسر کشور، حدود ۲۰ ميليون دلار ارز نقدي پرداخت کرده تا با توزيع بين متقاضيان، نرخ ارز را در بازار ثابت نگه دارد. در همان ايام، قيمت دلار در صرافي بين ۲۰ تا ۳۵ تومان ارزان تر از نرخ دلار در بازار بود. مثل هميشه صرافي هاي بانک هاي خصوصي که بيشترين ارز را دريافت کرده بودند، همه اين مبالغ را در اختيار مردم قرار نمي دادند، بلکه عمده اين ارز در اختيار سهامداران عمده اين بانک ها و خواص مرتبط با آنها قرار گرفته بود. به زبان ساده، دولت با اتخاذ چنين روشي، هر روز به گروهي از دارندگان ژن خوب که همه هنرشان ماشين سواري و دوردور بود، روزانه ۵۰۰ ميليون تومان هبه مي کرد. اين سياست از زمان رياست جمهوري دکتر مهندس احمدي نژاد آغاز شد که ثمره آن، امثال بابک زنجاني بود که از همين پول هاي هبه شده به آن ثروت عظيم دست يافتند. اين شيوه در دولت آقاي دکتر روحاني بعد از مدتي توقف، دوباره آغاز شد؛ توزيع پول، ثروت و رانت بين گروهي ازجمله فرزندان برخي وزرا و وکلا (اصلاح طلب و اصولگرا) که موفق شده بودند با نزديکي به مراکز قدرت، مجوز صرافي بگيرند. در حالي که دولت مي توانست همين مبالغ را از طريق سيستم بانکي و با ثبت دقيق اطلاعات متقاضيان توزيع کرده و جريان گردش پول را کنترل کند، اما دولت توزيع و فروش ارز خارج از سيستم بانکي را ترجيح مي دهد؛ براي اينکه اولا مقصد پول ها و خريداران واقعي ناشناس بماند و ثانيا سفره ريزه خواران خالي نماند. به قول دادستان کل کشور، برخي مقامات کشور و فرزندان و وابستگانشان در قاچاق کالا سهم دارند (خبرگزاري فارس دوشنبه 27 آذر 1396).
اتفاقات دي ماه سال گذشته و اعتراضات پس از آن، براي اولين بار گروه بزرگي از ثروتمندان و به ويژه کساني که با رانت خواري، صاحب ثروت هاي هنگفت و بادآورده شده بودند و آن را در معرض خطر مي ديدند، به فکر انداخت تا بخش مهمي از پول ها را به خارج از کشور و ازجمله به ترکيه، گرجستان، امارات، مالزي، مالت، کانادا و… منتقل کنند. در نتيجه، ميزان تقاضاي ارز به شدت افزايش يافت. از طرف ديگر، تهديد ترامپ به خارج شدن از برجام و استقرار مجدد تحريم ها، تقاضاي دريافت ارز را چندين برابر کرد.
ارزي که عرضه مي شد بسيار کمتر از تقاضا بود و قيمت دلار سير صعودي پيدا کرد. دولت متوجه شد که اگر تمام ذخيره ارزي خود را به صرافي ها بدهد، باز با توجه به حجم نقدينگي و ثروت هاي نجومي آماده خروج، کفاف تقاضا را نمي دهد. جريان واگذاري ارز به صرافي ها تعطيل شد. متقاضيان واقعي پشت درها ماندند و دلار روزبه روز گران تر شد.

 جهش در آمار تاسيس شرکت هاي بازرگاني و ثبت سفارش
با افزايش سرسام آور قيمت دلار انتقادها از دولت بالا گرفت و اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري، در اقدامي ضربتي، نرخ دلار را چهارهزارو 200 تومان اعلام کرد. دلار چهارهزارو 200 توماني به صرافي ها نيامد اما دولت اعلام کرد به واردکنندگان کالا و خدمات، دلار را به همان قيمت تک نرخي واگذار مي کند. صاحبان ثروت هاي ميلياردي بلافاصله به فکر چاره جويي افتادند و شروع به تاسيس شرکت هاي بازرگاني و ثبت سفارش کردند. روند تاسيس شرکت و انتشار آگهي در روزنامه رسمي دولت و همچنين ثبت سفارش به طور معمول و در شرايط عادي حدود شش ماه زمان مي برد و جالب است که به محض بازشدن درهاي خزانه بانک مرکزي در همان روزها اين روند به يک روز کاهش يافته و با صرف کردن چند سکه بيشتر مي توان اين روند را به نيم ساعت هم تقليل داد. در شش ماه گذشته به اين ترتيب بيش از ۲۰ ميليارد دلار ارز از خزانه بانک مرکزي به متقاضيان واردات بابت ثبت سفارش کالاهايي که اساسا با افزايش قيمت صوري (Over Invoice) همراه يا تخصيص ارز به متقاضياني که يا هيچ کالايي وارد نخواهند کرد يا اينکه کالاي وارداتي را با احتساب قيمت آن به ارز آزاد روانه بازار مي کنند، اختصاص داده شد. درواقع انتخاب اين سياست نه باعث توقف روند گراني شد و نه تثبيت نرخ ارز. فقط گروهي از وابستگان ثروتمند شدند. در واقع بار ديگر تئوري منحط اقتصادخوانده هاي وطني مبني بر آزادسازي بازار با شکست مواجه شد. زيرا از آنجا که اساسا بخش زيادي از سرمايه داري ايراني دلال مسلک است، هيچ گونه مزيتي را در جامعه کار و توليد کشور به وجود نياورد بلکه با تصاحب مزيت هاي کشور مزيت زندگي مردم را از بين برده اند.

 شرکت هاي کاغذي جديدالولاده و صوري ارزخوار
افشاي ليست ناقص ارزخوران که آن هم گزينش شده بود، نشان داد که مبلغ ۳۵ ميليون يورو به شرکتي واگذار شده که در اوايل خرداد سال جاري به ثبت رسيده است. اين شرکت مدعي است که با اين پول موبايل لاکچري آيفون ۱۰ وارد کرده است. قيمت امروز آيفون ۱۰ در بازار موبايل گوياي آن است که اين شرکت گوشي ها را با قيمت دلار 9هزارتوماني به فروش مي رساند و از همين يک بار واردات مبلغ ۴۵ ميليارد تومان سود برده است. اين سود معادل هزينه ساخت ۵۰ کيلومتر راه آهن يا ۱۱۰ کيلومتر جاده آسفالت يا دستمزد متوسط ماهانه ۳۰ هزار معلم است. اين گونه واگذاري ها بعد از آن انجام شد که دولت اعلام کرد براي کالاهاي اساسي مورد نياز مردم ارز ارزان قيمت در اختيار واردکنندگان قرار مي دهد. به طور نمونه به يک شرکت ارائه دهنده تعميرات موبايل ۱۰ ميليون يورو ارز داده شده است. ارز واگذارشده به واردکنندگان اتومبيل ده ها برابر اين مبالغ است. اين واگذاري ها در شرايطي است که قيمت کالاهاي ضروري روزبه روز افزايش مي يابد و فروشندگان در مقابل اعتراض خريداران قيمت 9هزارتوماني دلار را يادآوري مي کنند. در واقع از اين 20ميليارددلاري که با قيمت ارزان به واردکنندگان واگذار شده، تاکنون حتي يک دلار آن به سفره مردم باز نگشته است. چون دولت هيچ کنترلي روي فروش کالا ندارد. کافي است به افزايش قيمت کالاهايي که مبدا خارجي دارند در ماه هاي آتي که اولين عرضه کالاها با اين ارزها صورت مي گيرد، توجه كنيم. آن وقت معلوم مي شود سهم مردم از دلارهاي نفتي تحمل بار گراني و خريد مايحتاج ضروري با قيمت دلار 9هزارتوماني است.

 ذي نفع اصلي تصميمات اقتصادي دولت چه کساني بوده اند؟
واقعيت آن است که در نظام سرمايه داري خصولتي، هر سياست جديدي که دولت مثلا براي کنترل گراني و رهايي مردم از سه دهه پيش اعمال شده، به انحاي مختلف به نفع يک دهک خاص موسوم به ثروت خوران و دارندگان ژن خوب بوده و ساير دهک هاي اقتصادي از اين سياست ها جز تيره روزي و کاهش شديد قدرت خريد نصيبي نبرده اند. درواقع نتيجه اعمال سياست تک نرخي شدن قيمت ارز صرفا براي رفاه حال کساني است که قصد دارند ثروت هاي بادآورده را به خارج منتقل کنند يا بازرگاناني که مورد عنايت خاص قرار دارند.

 شروع آشکار سونامي بانکي کاهش نرخ سود بانکي 
دولت در مردادماه ۹۶ در بخش نامه اي به بانک ها تکليف کرد که نرخ سود بانکي براي سپرده هاي بلندمدت از ۲۳ درصد به ۱۵ درصد و سود سپرده هاي کوتاه مدت به ۱۰ درصد کاهش يابد. ظاهرا هدف واقعي اين بخش نامه اين بود که سپرده هاي بانک ها با نرخ ارزان تري به جامعه کار و توليد واگذار شود، اما در عمل طبق معمول وابستگان از اين سياست سود بردند. اين بخش نامه که به گواهي مشکلات اقتصادي امروز ناسنجيده ترين اقدام دولت بود، عملا کنترل «غول نقدينگي» مهار در بانک ها را از بين برد و بخش اعظم اين نقدينگي آزادشده روانه بازار ارز و سکه و طلا شد و بخش ديگر آن به سوي بازار سهام به ويژه سهام شرکت هاي صادرکننده مواد خام کشور شد و در عمل همه بافته هاي دولت در کنترل تورم را نقش برآب کرد. بعد از ورود سونامي نقدينگي به بازار طلا و ارز و افزايش سرسام آور قيمت ها دولت سعي کرد که آب رفته را به جوي بازگرداند و آن ديو را دوباره در کوزه حبس کند. اين بار بانک ها را مخير کرد که به سپرده هاي بلندمدت سود 20درصدي پرداخت کنند. اما نکته جالب بخش نامه جديد حذف سپرده هاي کمتر از صد ميليون تومان از دريافت سود 20درصدي بود. به عبارت ديگر دولت با اين بخش نامه عملا سود سپرده هاي افراد کم بضاعت را از آنها دريغ کرد و فقط افراد ثروتمندتر را مستحق دريافت سود سپرده دانست؛ سياستي که گوياي نگرش خاص دولت و عنايت ويژه به رانت خواران و عليه طبقات فرودست جامعه بود زيرا از حدود چند سال پيش که بحران اقتصادي دولت پاکدست قبلي شالوده خانوارها را در هم پاشيد، بسياري خانوارها به علت بي کاري، مسکن و دارايي هاي خود را فروخته يا وجوهي که کارمندان دولت در هنگام بازنشستگي دريافت مي کنند يا پول هاي اندکي که برخي افراد براي دوران تحصيل فرزندانشان پس انداز کرده بودند، به بانک ها سپرده تا از سود آن معيشت خود يا فرزندان خود را تامين کنند که سياست دولت اين حق اندک را از مردم نيازمند گرفت در حالي که 110 هزار ميليارد توان معوقات بانکي در دست فقط 108 نفر است (روزنامه «شرق» دهم دي ماه 1395) و هيچ اقدام جدي اي هم براي بازپس گيري اين معوقات که همانا سپرده هاي مردم هستند، انجام نشده است؟! به قول آقاي محبي نيا، نماينده شجاع مجلس، «حداقل 20 سال است از مقامات عالي گرفته تا دولت، نمايندگان و نهادها صحبت مي کنند و جلسه مي گذارند و گفته مي شود بزرگ ترين تهديد مملکت قاچاق است پس چرا هرروز وضع بدتر مي شود؟ دروغ مي گوييم با قاچاق مبارزه کرده ايم؟ خود ما قاچاقچي هستيم».
آنچه بيش از هر چيزي از يک دولت پاسخ گو انتظار مي رود، برقراري عدالت است. رعايت عدالت بين آحاد و گروه هاي مختلف جامعه شرط ضروري مشروعيت هر دولتي است. اما دولت هاي رانتير با برقراري تخصيص رانت و امتياز (به طور مثال ادعاي ترخيص چهار هزار اتومبيل لوکس با هک سيستم ثبت سفارش و…) به گروه وابستگان خود، ملي کردن فقر و توزيع نابرابري به جامعه، بنياد خانوارها را بر باد داده اند. امروزه ثابت شده که نتيجه همه سياست هاي سال هاي اخير به ويژه سياست هاي دولت پاکدست قبلي و دولت فعلي در جهت محو طبقه متوسط و راندن آنها به طبقات فرودست بوده زيرا مطالبات مردم عموما از سوي اين طبقه بيان و نمايندگي مي شود.
منظور از سرعت گردش پول تعداد دفعاتي است که به وسيله يک واحد پولي در زمان محدود و مشخص، اعمال گوناگون انجام مي گيرد. مثلا اگر گردش يک اسکناس هزارريالي در طول سال دو بار باشد، قدرت خريد اين اسکناس معادل دو هزار ريال در سال است و اگر اين گردش پنج بار باشد، قدرت خريد آن پنج هزار ريال است. براي آسان سازي فرض کنيم ايران به مثابه يک کشوري با جمعيت دونفره است. در اين کشور يک نفر هزار کيلو برنج دارد و نفر دوم هم هزار تومان پول دارد، در چنين حالتي قيمت هر کيلو برنج يک تومان خواهد بود، اما اگر در اين کشور فرضي پول دو بار در سال بچرخد، در سال دو هزار کيلو برنج فروخته مي شود و چنانچه در اين کشور همان هزار کيلو برنج وجود داشته باشد و حجم پول نيز همان هزار تومان ولي سرعت گردش پول چهار بار در سال باشد، مردم اين کشور چهار هزار کيلو برنج مي خرند. اين به آن معني است با وجودي که نه حجم پول تغييري کرده و نه مقدار برنج، ولي چون تقاضا براي خريد برنج دو برابر و در نتيجه قيمت هر کيلو برنج نيز دو برابر شده است، يعني سرعت گردش پول در کشور قيمت همه کالا ها را به هم ريخته و از اين رهگذر دارندگان کالاها ثروت غارتي به جيب مي زنند چون اين سود حاصل مبادلات عادله اقتصادي نيست. هجوم نقدينگي لجام گسيخته که افسار آن در دست نهادهاي اقتصادي خاص و اشخاص وابسته به آنهاست، به بازار ارز بنياد ارزي کشور و ورود آن به بازار سکه خزانه ملت را نشانه رفته است؟! و اين امري است که هر آدم نسبتا عاقلي به آن اذعان دارد.
به همين علت افزايش و کاهش سرعت گردش پول دقيقا همان نقش افزايش و کاهش پول در جريان را ايفا مي کند. در واقع سرعت گردش پول، متوسط تعداد دفعاتي است که موجودي پول کشور در سال، براي خريد جريان سالانه توليد (GNP) و ساير معاملات هزينه مي شود. سرعت گردش پول از فرمول زير قابل محاسبه است:
)نقدينگي بخش خصوصي(/)توليد ناخالص ملي به قيمت جاري(= سرعت گردش پول
اين فرمول بيان کننده آن است که هرقدر حجم نقدينگي بيشتر شود يا هرقدر ارزش مجموع کل کالا و خدمات توليدي کمتر شود، سرعت گردش پول کاهش خواهد يافت به عبارتي کاهش سرعت گردش پول توجيه کننده رکورد در توليد يا افزايش حجم نقدينگي است. بايد توجه داشت که سرعت گردش پول در شرايطي که انتظارات تورمي در جامعه وجود نداشته باشد، پايدار و در شرايط تورمي معمولا سرعت گردش پول افزايش مي يابد. اين توضيح نشانگر آن است که سرعت گردش نقدينگي در يک ساله گذشته بسيار بيش از سنوات قبل شده به طوري که بهمن نقدينگي را در زمستان بدون برف به وجود آورد.
سرعت گردش پول به پنج عامل زير بستگي دارد:
1. تواتر معاملات: هرقدر تعداد دفعات دريافت ها و پرداخت ها زيادتر شود، سرعت گردش پول بيشتر است.
2. حجم دادوستد: اگر تجارت داخلي و بين المللي يك كشور افزايش يابد، لاجرم مقدار معاملات نيز بالا خواهد رفت و در نتيجه سرعت گردش پول افزايش خواهد يافت.
3. شرايط اقتصادي: در دوران رونق سرعت گردش پول افزايش و در دوران ركود و كسادي سرعت گردش پول كاهش مي يابد.
4. ارزش پول: در شرايط تورمي ارزش پول تنزل مي يابد در نتيجه مردم مايل نيستند پول را نزد خودشان نگه دارند و ترجيح مي دهند به محض دريافت پول آن را به مصرف برسانند؛ بنابراين در اين وضعيت سرعت گردش پول افزايش مي يابد و برعكس در شرايط ركودي با افزايش ارزش پول و حفظ و ذخيره پول توسط مردم و بالطبع كاهش حجم معاملات، سرعت گردش پول كاهش مي يابد.
5. سياست هاي اعتباري: سرعت گردش پول همراه با تسهيل شرايط اعطاي وام و اعتبار بيشتر مي شود و با تحديد و كنترل آن كاهش مي يابد.
پايه پولي نسبت ميان اسکناس عرضه شده از سوي بانک مرکزي و مجموع دارايي هاي اين بانک که به عنوان پشتوانه اسکناس (قابل قبول باشد) است. به طوري که هرچه اين نسبت بزرگ تر باشد، ميزان نقدينگي و به تبع آن تورم بيشتر است. به عبارت ديگر بزرگ بودن اين نسبت نشان دهنده پايين بودن ارزش پول است.
درحال حاضر منابع پايه پولي که همان دارايي هاي بانک مرکزي است، عبارت اند از ذخاير ارزي، استقراض دولت از بانک مرکزي، ساير دارايي ها، تسهيلات اعطايي به بانک هاي تجاري و مصارف پايه پولي که همان بدهي هاي پولي است شامل نسبت ذخاير قانوني، ذخاير اضافي بانک ها نزد بانک مرکزي و نسبت اسکناس و مسکوکات در دست مردم است.
با اين توضيح و بررسي اجمالي حساب سرمايه در سال 1396 بانک مرکزي مي توان دريافت تراز خالص حساب سرمايه در سال مذکور منفي 19 ميليارد دلار بوده است يا به تعبيري چنانچه رشد 22 ميليارد دلاري ذخاير ارزي بانک ها را در نظر بگيريم، عملا رقمي حدود 41 ميليارد دلار ارز در سال 1396 از کشور خارج شده است.
از طرف ديگر پايه پولي کشور که در پايان سال ۹۱ معادل ۵/۹۷ هزارميليارد تومان بوده، در پايان سال 1396 به 245 هزارميليارد تومان يعني حدود 250 درصد افزايش رسيد که در مقايسه با نقدينگي اي که در ابتداي سال 1391 معادل 460/6 هزارميلياردتومان و در پايان سال 1396 به بيش از هزار و 500هزار ميليارد تومان ( بيش از رقم توليد ناخالص داخلي) 325 درصد افزايش رسيده که فارغ از ميزان رشد اين دو شاخص پولي، رشد تقريبا 3/3 برابري نقدينگي و همچنين نسبت 6/1 برابري نقدينگي به پايه پولي با توجه به رشد نازل رشد دارايي هاي واقعي بانک ها و موسسه هاي مالي فاجعه بار بوده است. اين به آن معني است که اين افزايش رشد ناشي از فزوني تعهدات و بدهي بانک ها به دارايي هايشان بوده که در دفاتر موسسه هاي مالي ثبت شده و از افزايش دارايي هاي سمي بانک هاي ايراني حکايت دارد که متاسفانه در بسياري از موارد موجبات شناسايي سودهاي موهوم و تقسيم اين سودهاي واهي بين سهام داران بانک ها نيز شده است. پيش بيني و برآوردها از ميزان شکاف بدهي- دارايي نظام بانکي کشور بدون داشتن اطلاعات دقيق مي تواند با خطا همراه باشد، اما در سطح اطمينان بالا مي توان گفت اين شکاف درصد نسبتا بالايي از کل حجم نقدينگي کشور است.
بر مبناي آمارهاي اعلام شده از سوي مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي در ماه هاي پاياني سال گذشته در هفت روز در حدود يک ميليون قطعه سکه با سر رسيد يک ماهه پيش فروش شده است. به عبارت ديگر در اين بازه به طور ميانگين روزانه ۱۴۲ هزار سکه با سررسيد يک ماهه پيش فروش شده است. افزون بر اين در بازه زماني بين ۲۰ فروردين تا دوم ارديبهشت روزانه ۶۷ هزار قطعه سکه با سررسيد سه ماهه پيش فروش شده است. به اين ترتيب بانک مرکزي در طرح پيش فروش سکه خود توانسته است 1/6 هزار ميليارد تومان از محل فروش سکه با سررسيد يک ماهه و 1/23 هزار ميليارد تومان از محل پيش فروش سکه با سررسيد سه ماهه جذب کند.
با اين محاسبات بانک مرکزي در طرح پيش فروش خود در حدود 2/8هزار ميليارد تومان معادل با 2/0 درصد از نقدينگي را جذب کرده است. البته شايد مقايسه اين رقم با ميزان نقدينگي سرگردان (نقدينگي به شکل پول يا سپرده هاي کوتاه مدت) تصوير بهتري از نتايج طرح بانک مرکزي ارائه دهد. بر مبناي آخرين آمارهاي بانک مرکزي در پايان سال گذشته شهروندان در حدود ۱۵۰ هزار ميليارد تومان در نظام بانکي کشور سپرده گذاري کرده بودند. به اين ترتيب بانک مرکزي در طرح پيش فروش خود توانسته است در حدود دو درصد از نقدينگي تبديل شدني به نقدينگي سرگردان در کوتاه مدت را جذب کند. هر گرم طلا در حال حاضر در بازارهاي جهاني با قيمتي در حدود 42/4 دلار به فروش مي رسد. اگر با توجه به نرخ دلار چهارهزارو 200 تومان اين رقم را به ريال تبديل کنيم، در اين صورت قيمت هر گرم طلا براي بانک مرکزي در حدود ۱۷۸ هزار تومان خواهد بود. در نتيجه اگر فرض کنيم که اين امکان براي بانک مرکزي وجود داشت که نقدينگي جذب شده را به دلار (چهارهزارو 200 توماني) تبديل کند، در اين صورت با ارز حاصل مي توانست در حدود 15/7تُن طلا در بازارهاي جهاني خريداري و چنانچه در فرض ديگري بانک مرکزي بتواند نقدينگي حاصل را با نرخ غير رسمي بازار در روزهاي آتي به دلار با قيمت پنج هزارو 500 تومان تبديل و اين رقم را صرف خريد طلا کند، عملا قادر به تامين 12 تُن طلا خواهد شد؟!
لازم به يادآوري است که وزن هر سکه تمام بهار آزادي در حدود هشت گرم و ۱۳۳ سوت است. البته به علت خاصيت شکل پذيري طلاي خالص، سکه طلا به صورت آلياژ ضرب مي شود و علاوه بر طلا، ساير فلزات نيز مانند مس در ترکيب آن ديده مي شوند. اگر اين ميزان ناخالصي را از وزن هر سکه کنار بگذاريم، به ازاي هر سکه چيزي در حدود 7.3 گرم طلا مصرف خواهد شد. در نتيجه عمل به تعهدات بانک مرکزي در قبال پيش فروش يک ماهه سکه نيازمند حدود7/3 تُن و در موضوع سکه با پيش فروش سه ماهه در حدود 5/8 تُن طلا نياز خواهد بود. به اين ترتيب در مجموع با پيش فروش سکه با سررسيد کمتر از سه ماه منجر به آب شدن 13/1تن از ذخاير طلاي بانک مرکزي خواهد شد. بر مبناي محاسبات پيش تر انجام شده با ملاحظه نرخ غير رسمي ارز در بازار بانک مرکزي در معامله خود معادل با ارزش ۱۲ تُن سکه نقدينگي دريافت کرده است. اين در حالي است که بانک مرکزي بايد براي عمل به تعهدات خود در زمينه نقدينگي جذب شده 13/1 تُن طلا ذوب کند. به عبارت ديگر اين دادوستد معادل آن است که بانک مرکزي در حدود يک تُن از ذخاير ارزي خود را به خاطر شکاف بين نرخ خريدو فروش محدود ارز با نرخ مصوب و نرخ غيررسمي بازار را از دست داده است.

چه بايد کرد؟
بدون شک پاک سازي دولت از عناصر ناسالم و کارآمدي دولت با شايسته سالاري و جراحي نظام بانکي مهم ترين اولويت برخورد با بحران فعلي است. راهکاري جز جراحي نظام بانکي و پذيرش هزينه آن با تمهيداتي مانند پرداخت سپرده ها تا مبلغي خاص و پرداخت نکردن سپرده هاي ميلياردي که تاکنون چندين برابر آن سپرده هاي نجومي گرفته اند، نيست؟! که صد البته صاحبان اين سپرده ها همه توان و تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا کشور را به فلاکت برسانند که در اين مهم تکيه بر مردم و مشارکت مردم در سياست هاي بازسازي کشور و اعمال سياست «از کجا آورده اي» و همچنين اخذ ماليات بر درآمدهاي بادآورده مي تواند ضامن موفقيت باشد.

 روزنامه شرق ، شماره 3192

Print Friendly, PDF & Email