پروژه‌های یونسکو در بن‌بست بحران‌ مالی

ایالات متحده‌ آمریکا، بیش از ۲۲ درصد از بودجه‌ی‌ سازمان فرهنگی یونسکو را تامین می‌کند. با پذیرش فلسطین به عنوان عضو یونسکو، پرداخت‌های امریکا، و در پی آن اجرای بسیاری از پروژه‌های این سازمان بین‌المللی متوقف شده است.ایالات متحده‌ آمریکا، یک پنجم بودجه‌ی کل سازمان فرهنگی یونسکو را که بالغ بر ۷۲ میلیون دلار است، تامین می‌کند. از آن‌جا که ۱۰۷ کشور عضو این سازمان، در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۱ فلسطین را به عنوان ۱۹۵ ـ مین عضو خود پذیرفتند، آمریکا و اسراییل پرداخت سهم خود را به صندوق این سازمان متوقف کردند.در این رای‌گیری آلمان نیز از جمله کشورهایی بود که به عضویت فلسطین در یونسکو رای منفی داد. این کشور ولی به پرداخت‌های خود هم‌چنان پای‌بند است و به گفته‌ی یکی از سخن‌گویان وزارت امورخارجه‌، برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، حتی “زودتر از موعد سهم خود” را پرداخته است.

» ادامه

عبادی و شش سازمان حقوق بشری: به بدرفتاری با نسرین ستوده خاتمه دهید

شیرین عبادی، وکیل سرشناس و شش سازمان حقوق بشری در بیانیه‌ای خواستار پایان دادن به بدرفتاری با نسرین ستوده، وکیل زندانی شدند. آنها مراقبت‌های پزشکی و حق ملاقات با خانواده را برای تمام زندانیان خواستار شده‌اند.در بیانیه مشترک شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و ۶ سازمان حقوق بشری منتشره در روز چهارشنبه (۱۰ آبان برابر ۳۱ اکتبر) از قوه قضائیه و مسئولان زندان‌های ایران خواسته شده است به بدرفتاری با نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران پایان دهند.در این بیانیه همچنین از مقام‌های ایران خواسته شد که اجازه دهند تمام زندانیان طبق هنجارهای بین‌المللی حقوق بشر از مراقبت‌های پزشکی و ملاقات با خانواده برخوردار باشند.

» ادامه

اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی زن در اوین در اعتراض به یورش گارد ویژه

در پی یورش نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان زن سیاسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، تعدادی زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده اند.به گزارش خبرنگار کلمه، حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان زندانیان را به شکل توهین آمیزی بازرسی بدنی کردند.

» ادامه

آقاى مسعود نقره كار با فرافكنى مى توان ايز گم كرد اما روشنگرى نه

جامعه ما ايرانيان با وجود برخى عنصر مدنى و دموكراسى و همچنين برخى آگاهى هاى اجتماعى از بستر تحولات اجتماعى، و آغاز برخى پرسشگرى ها و نقد قدرت، همچنان جامعه ايست با رفتارهاى فرهنگىِ مردمانى بغايت غوغاسالار، فرافكن، كينه و نفرت و خشونت ورز كه نخبگان سياسى و روشنفكرى اش از آلودگى هاى آن در امان نيست. از نگاه روشنگرى، […]

» ادامه

پیشنهاد ایران برای اجرای «تفکیک جنسیتی در طواف کعبه»

روزنامه‌های اعتماد، آرمان و جام جم در شماره چهارشنبه گزارش‌ها و یاداشت‌هایی از بیم و امید جناح حاکم در مذاکره مستقیم با آمریکا منتشر کرده‌اند. صادق خرازی طی یادداشتی در روزنامه آرمان تاکید کرده است که جمهوری اسلامی برای مذاکره مستقیم با آمریکا به یک «دولت مقتدر» و «برآمده از انتخابات پرشور» نیاز دارد.روزنامه مغرب گزارشی از تغییر چندین باره استانداران در دولت محمود احمدی‌نژاد دارد و نوشته است که تاکنون شمار تغییرات استانداران در دولت احمدی‌نژاد به ۹۰ مورد رسیده است.

» ادامه

رحیمی:وام گرفتند پس نمی دهند؛اینها آبرو ندارند/تحریم یک صدم مشکلات داخلی نیست

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در مراسم رونمایی از کارت هوشمند ملی با اشاره به برنامه جایگزینی کارت هوشمند ملی به جای کارت ملی فعلی اظهار داشت: کارت هوشمند جاندار است و شناسنامه بی جان تبدیل به یک فرد هوشمند شده است.وی گفت: تحولی عظیمی در زندگی ما و بشریت در همه احوال ایجاد شده و کارت هوشمند ملی نیز یک مورد آن است و در واقع کارت هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیک است که از کارهای بیهوده و فسادها جلوگیری می کند و زمینه تهمت و افترا را از بین می برد؛ مخصوصا الان که در این شرایط متاسفانه تهمت و افتراها به اوج خود رسیده و برکت را از ما گرفته است، البته عده ای هم هستند به دور از این فضا بردند و خوردند و دست به هر فسادی زدند

» ادامه

انتشار اسناد دست داشتن وزیر سابق کار ایران در اختلاس بزرگ

خبرگزاری “مهر” اسنادی را درباره دخالت محمد جهرمی، وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول محمود احمدی نژاد و رئیس پیشین بانک صادرات این کشور در اختلاس بزرگ منتشر کرد. این در حالی است که در آستانه مرحله دوم رسیدگی به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که به اختلاس بزرگ شهرت دارد، قاضی گفته است که کیفرخواست جهرمی هنوز آماده نیست. در این پرونده که بزرگترین سوء استفاده مالی در تاریخ بانکداری ایران خوانده شده است متهمان بیش از سه هزار میلیارد تومان از سیستم بانکی ایران اختلاس کردند.

» ادامه

دستگیری مهدی خزعلی و قاسم شعله سعدی در جلسه سرای اهل قلم

۷۰ نفر از شرکت کنندگان در جلسه سرای اهل قلم بازداشت و ساعاتی بعد ۵۰ نفر از آنان آزاد شدند. مهدی خزعلی، قاسم شعله سعدی و دوتن از زنان شرکت کننده در این نشست همچنان در بازداشت هستند.شانزدهمین جلسه سرای اهل قلم روز سه‌شنبه نهم آبان، ۳۰ اکتبر با حمله نیروهای امنیتی و دستگیری شرکت‌کنندگان نیمه تمام ماند. نیروهای لباس شخصی در میانه سخنرانی قاسم شعله سعدی، حقوقدان وارد محل برگزاری این نشست شده و شرکت‌کنندگان را بازداشت کردند.این جلسه به مناسبت سالگرد حمله به سفارت آمریکا در تهران برگزار شد و قرار بود اشغال سفارت آمریکا از نظر حقوق بین‌الملل و پیامدهای سیاسی، نظامی و اقتصادی آن بررسی شود.

» ادامه

دولت مصر با مزاحمان زنان در خیابان‌ها برخورد می‌کند

طی چند روز صدها زن مصری علیه مردان مزاحم شکایت کرد‌ند. در ۲۰ ماه گذشته در این کشور به چند زن خبرنگار نیز تجاوز شده. یک کارشناس، ریشه‌‌ی نابرابری جنسیتی در کشورهای عربی را در “تفسیر مردسالارانه از اسلام” می‌بیند.در پی آزار جنسی شماری از زنان مصری در روزهای تعطیل عید قربان، رئيس جمهور مصر از وزیر کشور کابینه‌ی خود خواسته است، مشکلات زنان در خیابان‌ها را بررسی کند.روز سه‌شنبه (۳۰ اکتبر / ۹ آبان) یاسر علی، سخنگوی رئیس جمهور مصر اعلام کرد که محمد مرسی خواستار رسیدگی به شکایت زنانی شده است که در خیابان‌ها مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند.

» ادامه

پنج سال انتظار دسته جمعی برای مرگ/ گزارشی از مهدی محمودیان

مهدی محمودیان در گزارشی از زندان رجایی شهر به با اشاره به تعداد زندانیان محکوم به اعدام در این زندان که ۱۱۱۷ نفر است خاطرنشان می کند: مباحث حقوق بشری و اجتماعی اعدام و تاثیرات مثبت و منفی آن در جامعه و همانطور در میزان کاهش و افزایش جرم در یک جامعه را به یک وقت دیگر و متخصصان آن می سپارم. اما دردناک تر و غیر انسانی تر از خود اعدام ، سال ها چشم انتظاری و عذاب کسی است که زیر حکم اعدام قرار دارد.به گزارش کلمه، این روزنامه نگار زندانی در بخشی از گزارش خود می نویسد: امروز دوم آبان ماه که این گزارش را می نویسم آمار افرادی که زیر حکم اعدام قرار دارند ۱۱۱۷ نفر است که در این میان ۷۳۴ نفر از آنان محکوم به قصاص بوده و باقی این تعداد یعنی ۳۸۳ نفر محکوم به اعدام، که ۱۴ نفر از این افراد با اتهاماتی سیاسی و امنیتی محکوم به اعدام شده اند.

» ادامه
1 2 3 29