شیرین عبادی: بازداشت‌ها جو ارعاب را تقویت می‌کنند

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در وضعیت حقوق بشر در ایران، نسبت به بازداشت‌های اخیر روزنامه نگاران در ایران اعتراض کرده است.خانم عبادی در نامه خود نوشته: “ماموران امنیتی با دستگیری‌های گسترده خبرنگاران و طرح اتهامات واهی، سعی دارند تا هر چه بیشتر، جو ارعاب را تقویت کنند و مانع از اطلاع رسانی آزاد شوند.”

وی در این نامه بازداشت‌ها را “بدون رعایت قوانینی که دولت ایران تصویب کرده” دانسته و گفته آنها “بدون ارائه حکم و به صورت خودسرانه” بوده اند. وی همچنین به دسترسی نداشتن بازداشت شدگان به وکیل اشاره کرده است.

ماموران امنیتی ایران در روزهای یکشنبه و دوشنبه این هفته ۱۴ روزنامه نگار ایرانی را بازداشت کردند.

پیشتر روز چهارشنبه (۱۱ بهمن) وزارت اطلاعات ایران در بیانیه ای روزنامه نگاران بازداشتی را اعضای یک “شبکه رسانه ای متصل به اردوگاه رسانه ای استکبار” معرفی کرده بود که توسط بی‌بی‌سی اداره می‌شده است.

بی‌بی‌سی اما با انتشار بیانیه ای کلیه اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات را تکذیب کرده و آنها را کاملا بی اساس خوانده است.

میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی و علی دهقان از جمله روزنامه نگارانی هستند که در حال حاظر در بازداشت به سر می‌برند.

مطهره شفیعی نیز از بازداشت شدگان بود که بعدا آزاد شد.

روز چهارشنبه علی دهقان، یک روزنامه نگار دیگر نیز بازداشت شد.

این بازداشت‌ها انتقاد سازمان‌های بین المللی و برخی از دولت‌های غربی را برانگیخته است.

عده ای از روزنامه نگاران ایرانی نیز با انتشار بیانیه ای به بازداشت همکاران خود در ایران اعتراض کرده و خواهان آزادی آنها شده اند.

بی بی سی    پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱  – ۳۱ ژانویه ۲۰۱۳

 

Print Friendly, PDF & Email