واکنش ایران و سوریه به حمله هوایی اسرائیل

با انتشار خبر حمله هوایی اسرائیل به یک مرکز تحقیقات نظامی در حومه دمشق سفیر سوریه در لبنان به “پاسخی غافلگیرکننده” تهدید کرد. وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز اقدام اسرائیل را به شدت محکوم کرده است.بنابر گزارش‌ها جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل روز چهارشنبه (۳۰ ژانویه/ ۱۱ بهمن) یک مرکز تحقیقاتی ارتش سوریه در شمال دمشق را بمباران کردند. گفته می‌شود این حمله دو کشته و ۵ مجروح برجا گذاشته و به تاسیسات این مرکز خسارت زیادی وارد کرده است. در مورد انگیزه و جزییات این حادثه تاکنون گزارش رسمی و دقیقی منتشر نشده است.

ابهام در مورد هدف بمباران شده

ارتش سوریه در اطلاعیه‌ای که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور، سانا منتشر شد اسرائیل را به حمایت از مخالفان بشار اسد متهم کرد که رژیم دمشق آنها را تروریست و وابسته به کشورهای خارجی می‌خواند.

در بیانیه ارتش سوریه محلی که احتمالا بمباران شده مرکزی توصیف می‌شود که کارش تحقیق در مورد شیوه‌های “افزایش توان دفاعی” بوده است.

محمد صادق‌الحسینی، کارشناس مسائل خاورمیانه روز پنج‌شنبه (۳۱ ژانویه/ ۱۲ بهمن) به خبرگزاری فارس گفت، منطقه‌ای که بمباران شده “دفتر مطالعات علمی برای پیشبرد مقاومت” بوده که مدتی متروک مانده بود. او می‌افزاید: «احتمالاً اسرائیلی‌ها خواهند گفت که مرکز عملیات مدیریت جنگ شیمیایی را مورد هدف قرار داده‌اند.»

منابع اسرائیلی تاکنون مسئولیت این حمله احتمالی را بر عهده نگرفته‌اند. با این همه گزارش‌های تایید نشده‌ای از احتمال ارتباط این مرکز با سلاح‌های شیمیایی ارتش سوریه حکایت دارد.

تهدید محتاطانه‌ی اسرائیل

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا در گزارشی به نقل از اکرم عطاء الله، که تحلیلگر لبنانی مسائل اسرائیل معرفی می‌شود، نوشت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با این اقدام سعی دارد نشان دهد که این کشور از سوی سوریه در “معرض تهدید جدی قرار دارد” تا بدین شیوه بتواند دیگر احزاب را به ائتلاف ترغیب کند.

علی عبدالکریم، سفیر سوریه در لبنان روز پنج‌شنبه تهدید کرد که کشورش “پاسخی غافلگیرکننده به این حمله می‌دهد.” به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس او در عین حال گفته است که قادر به تعیین زمان احتمالی یک حمله تلافی‌جویانه نیست.

سخنان سفیر سوریه در لبنان تا کنون تنها تهدید یک مقام مسئول این کشور و حامیان حکومت بشار اسد علیه اسرائیل محسوب می‌شود. حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای به محکوم کردن اسرائیل و اعلام همبستگی با حکومت اسد بسنده کرده است.

اعتراض ایران به نقض حاکمیت سوریه

وزیر خارجه جمهوری اسلامی، علی اکبر صالحی بمباران حومه دمشق را به عنوان اقدامی “تجاوزکارانه” و “نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه” به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) صالحی روز پنج شنبه، ۱۲ بهمن حمله هوایی به مرکز یاد شده را عملی در جهت سیاست‌های غرب و اسرائیل ارزیابی کرد و انگیزه‌ی آن را “فرار رو به جلو و سرپوش نهادن آنان در برابر توفیقات دولت و مردم سوریه در تثبیت حاکمیت و بازگرداندن ثبات و امنیت به این کشور” خواند.

خبرگزاری فارس از قول حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه نوشت: «حمله اسرائیل به حومه دمشق عواقب سختی را متوجه تل‌آویو می‌کند.» او در این مورد توضیح بیشتری نداد.

بنابر این گزارش امیرعبداللهیان ضمن درخواست از سازمان ملل برای دخالت در این موضوع گفت: «برخی طرف‌هایی که همواره مواضع سختی علیه سوریه اتخاذ می‌کنند لازم است اکنون اقدامی جدی و موضعی قاطع علیه این تجاوز تل‌آویو اتخاذ نمایند و امنیت منطقه را ملاک عمل خود قرار دهند.»

ظاهرا سوریه و متحدانش آمادگی و تمایلی برای واکنش نظامی به حمله احتمالی اسرائیل ندارند. خبرگزاری ایرنا از قول اکرم عطاء‌الله نوشت سوریه و لبنان “در صدد آغاز جنگی جدید” با اسرائیل نیستند.

دویچه وله     پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱  – ۳۱ ژانویه ۲۰۱۳

Print Friendly, PDF & Email