حمله به سفارت بریتانیا را شدیدأ محکوم می کنیم!

شکستن حریم سفارت بریتانیا نشانه ای دیگر از بی اعتنایی دولت جمهوری اسلامی به مقررات و قوانین بین المللی است!
یک روز بعد از تایید مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان برای کاهش روابط جمهوری اسلامی ایران با دولت بریتانیا، عده ای به دعوت «دانشجویان بسیجی» از دیوار سفارت بریتانیا در تهران بالا رفته، وارد آن شده اند. مهاجمان هم چنین به اقامتگاه دیپلمات های سفارت و مرکز فرهنگی بریتانیا حمله کرده اند. آن ها با پرتاب کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت، به تخریب اموال سفارت پرداخته و با توجه به تصاویر و فیلم های منتشره بخشی از اسناد را به بیرون ریخته و آتش زده اند. در کشوری که کم ترین تحرک شهروندان با قهر بی درنگ و بیرحم دولتی روبرو می شود، محتمل ترین گمانه زنی برای امکان برگزاری چنین بلوائی می تواند این باشد که اقلأ بخشی از رژیم می خواهد کشور را به ورطِۀ یک رودرروئی جدید با غرب بکشاند.

حمله به سفارت بریتانیا اقدامی است غیرمسئولانه و غیر دیپلماتیک که در این شرایط حساس می تواند پیامدهای بسیار منفی برای مردم ایران داشته باشد. کشور ما تجربۀ تلخ اشغال سفارت ایالات متحده آمریکا در ۳۱ سال پیش را هنوز به یاد دارد. خسارات ناشی از آن اقدام ماجراجویانه هم چنان بر مناسبات بین المللی کشور ما سنگینی می کند و مردم ایران تاوان بسیار سنگینی در قبال آن داده اند و هنوز هم می دهند. تکرار کاریکاتور آن درشرائط کنونی که کشور ما به دلیل تشدید بحران اتمی، تحت محاصرۀ شدید اقتصادی قرار دارد و با توجه به اوضاع نابسامان داخلی، می تواند منافع ملی کشور را در معرض مخاطرات بیشتری قرار دهد.

دولت جمهوری اسلامی بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیون وین، مسئول حفاظت از دیپلمات ها و سفارتخانه ها در کشور است. انتظار عمومی از هر دولتی این است که به وظائف و تعهدات خود در این عرصه عمل کند و با مهار آشوب و ناامنی در برابر سفارت خانه های دول دیگر، سلامت کارکنان و امنیت ساختمان های آن ها را تضمین نماید.

اتحاد جمهوریخواهان ایران حمله به سفارت بریتانیا را شدیدا محکوم می کند و وظیفۀ جمهوری اسلامی می داند که عاملان و آمران آن را شناسایی و به محاکمه بکشاند و با پایبندی به تعهدات خود در حفظ امنیت دیپلمات های بریتانیا، به تعرضات بر حریم سفارتخانه این کشور پایان دهد.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
۸ آذر ۱۳۹۰ – ۲۹ نوامبر ۲۰۱۱

Print Friendly, PDF & Email