روحانی: اسم مجلس خانه ملت است نه خانه یک جناح

rouhani_200815

حسن روحانی، رئیس‌جمهور با اعتراض به روند ردصلاحیت‌ها و در پاسح تلویحی به آیت‌الله خامنه‌ای گفت: اگر اینطور است، نیاز به انتخابات نیست، همان‌ها دوباره تشریف ببرند مجلس. اسم مجلس خانه ملت است نه خانه یک جناح. در میان همه احزاب و گروه‌ها باید مردم بهترین‌ها را انتخاب کنند. این را باید بدانیم که معیار قانون است.

او گفت، هیچ مقامی بدون رای مستقیم و غیرمستقیم مردم مشروع نیست و بزرگ‌ترین کار سیاست داخلی دولت یازدهم در هفتم اسفندماه است. کارکرد سیاسی این دولت در هفتم اسفندماه مشخص می‌شود. همه تلاش کنیم و اجازه ندهیم مردم ناامید شوند.

روحانی در ادامه افزود: به عنوان دولت اعتدال، دل‌مان می‌خواهد معتدلان بروند مجلس و این آرزوی ماست. به وزارتخانه‌های اطلاعات و کشور گفته‌ام تا باید با شورای نگهبان همکاری لازم را داشته باشند. به معاون اولم گفته‌ام که با شورای نگهبان وارد رایزنی شود. باید مر قانون باشد نه مر سلیقه.

او همچنین گفت، در قانون اساسی آمده که یهودی‌ها باید نماینده داشته باشند یا چقدر زرتشتی داریم، یا چقدر آشوری و ارمنی داریم، اگر جناحی در این کشور جمعیتش ۷ یا ۱۰ میلیون جمعیت دارد آنها هم باید نماینده داشته باشند، اسم مجلس خانه ملت است نه خانه یک جناح.

آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته تاکید کرد هر کس که مخالف او و امثال احمد جنتی باشد حق ندارد وارد رقابت‌های انتخاباتی مجلس بازدهم شود. او با اشاره به سخنان هفته قبل خود که گفته بود  «حتی کسانی هم که با نظام مسئله دارند در انتخابات شرکت کنند» تاکید کرد: «این سخن به معنای آن نیست که بخواهند کسانی که نظام را قبول ندارند به مجلس بفرستند.»

خامنه‌ای روز چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ گفت هر کس نظام (او و احمد جنتی و محمد یزدی و چند ششلول‌بند سپاهی) را قبول ندارد تنها می‌تواند رای دهد و به استحکام نظام او کمک کند، غیر آن حقی در این «نطام» ندارد.

خامنه‌ای افزود: «در هیچ جای دنیا، افرادی را که اصل نظام آن کشور را قبول ندارند، به مراکز تصمیم گیری راه نمی دهند و حتی در کشوری همچون آمریکا که خود را نماد آزادی معرفی می‌کند و عده‌ای ساده لوح هم آن را قبول و ترویج می کنند، در دوران رقابت بلوک شرق و غرب، افراد را با اندک اتهامِ گرایش سوسیالیستی، کنار می‌گذاشتند.»

گزاره‌های زیر از بخش‌هایی از سخنان روز پنجشنبه حسن روحانی در همایش استانداران، معاونان و مدیران کل سیاسی و انتخابات و فرمانداران سراسر کشور است.

* بزرگترین کار دولت یازدهم در سیاست داخلی، انتخابات قانونمند مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در هفتم اسفند است.

* باید در این انتخابات، بی‌طرفی، عدم مداخله، اجرای مر قانون، امنیت کامل، رقابتی سالم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ انتخاباتی پرشور و با نشاط، به نمایش گذاشته شود.

* باید بگذاریم خانه ملت آئینه ملت باشد. مجلس خانه ملت است؛ نه خانه یک جناح، و دولت طرفدار جناح و حزب و کاندیدای خاصی نیست و با این وضعیت جهانی، باید بهترین‌ها به مجلس بروند.

* همانطور که رهبری فرمودند مر قانون باید عمل شود؛ نه مر سلیقه و از وزرای کشور و اطلاعات خواسته‌ام مجدانه با شورای نگهبان همکاری و رایزنی کنند.

* این روزها زمان بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات است و البته باید همه کاندیداها به دین و آیین خود متعهد و ملتزم به قانون اساسی و ولایت فقیه باشند اما آیا همه التزام آنان باید به همین مسایل باشد؛ پس محیط زیست، صنعت، توسعه، رفع رکود، بیکاری و رونق اقتصادی چه می‌شود؟

* چرا آدرس غلط به مردم می‌دهیم و فقط التزام به دو اصل را ملاک قرار می‌دهیم. میزان الحراره‌های انتخاباتی باید درست کار کند. در شرایط امروز منطقه، سیاست پیچیده جهانی و معضلات پیچیده پیش روی کشور، که اداره امور را سخت‌تر از همیشه کرده است، ما باید بهترین‌ها را به مجلس شورای اسلامی بفرستیم.

* ما هم به تبعیت از مقام معظم رهبری تأکید داریم که در بررسی صلاحیت‌ها باید مر قانون ملاک عمل باشد و نه مر سلیقه.

* قانون اساسی برای یهودیان، زرتشتیان و آشوریان و ارمنی‌های کشورمان که جمعیت قابل توجهی هم ندارند، حق برخورداری از نماینده قائل شده که این هم خیلی خوب است، اما اکنون آیا ما باید یک جناحی در کشور را که جمعیت خود و هوادارانش به چیزی حدود ۱۰ میلیون نفر می‌رسد، نادیده بگیریم؟ آیا باید قانون اساسی را اینگونه تفسیر و اجرا کنیم؟

* مجلس شورای اسلامی نامش خانه ملت است نه خانه یک جناح؛ بگذاریم خانه ملت آیینه واقعی ملت باشد و متعلق به همه مردم. البته که در این میان جناح‌ها و احزاب مختلف باید بهترین‌ها را به مردم معرفی کنند و باید بر امر انتخابات هم نظارت بشود، اما معیار در همه این مراحل باید فقط قانون باشد.

* نکته مهم بعدی آن است که باید بدانیم اداره کشور متعلق و در اختیار مردم است؛ صاحب و ولی‌نعمت کشور و ما مردم هستند و هیچ مقامی در این کشور بدون رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم مشروعیت ندارد. اگر این مهم را قبول داریم، که البته هم همه قبول دارند و تصریح قانون اساسی نیز به این است، پس باید بدانیم که کار بسیار بزرگی در پیش رو داریم.

* مهمترین و بزرگترین کارکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی در انتخابات هفتم اسفند، به نمایش در خواهد آمد. همه باید دست به دست هم دهیم تا انتخاباتی پرشور برگزار شود و مردم ناامید نشوند. بگذاریم همه مردم پای صندوق‌های رأی بیایند.

* اگر قرار است یک جناح در انتخابات حضور داشته باشد و یک جناح نه، دیگر به چه دلیل انتخابات برگزار می‌کنیم؟  همه باید برای ایجاد فضایی رقابتی و امیدآفرین تلاش کنیم تا شاهد حضور حداکثری در انتخابات باشیم چرا که این کشور متعلق به همه است و همه بخش‌ها، گروه‌ها و جناح‌ها باید بتوانند نمایندگان خودشان را در خانه ملت داشته باشند.

* احراز صلاحیت واقعی، متعلق به مردم است و این ملت بزرگ است که پای صندوق رأی آن کسی را که بهتر و اصلح است، برمی‌گزیند. البته در همه جای دنیا سیستم‌های نظارتی و فیلترهایی وجود دارد که بیشتر در ساختار خود احزاب آن کشورها تعبیه شده و احزاب برای حیثیت خودشان و اقبال عمومی کشور، سعی می‌کنند بهترین‌ها را در معرض انتخاب مردم قرار داده و به نهادهای تصمیم‌گیری و اداره کشورهایشان بفرستند.

* البته در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وضع به این شکل نیست و قانون اساسی ما اداره کشور را به سمت سیستم حزبی نبرده است که می‌توانیم در آینده درباره این موضوع اندیشه کنیم، اما امروز باید با همین قانون اساسی، کار را به بهترین شیوه به پیش ببریم.

* وظایف و اختیارات بخش‌های اجرایی و نظارتی در انتخابات در قانون اساسی و قوانین موضوعه مشخص شده است. گاهی این مرزها به هم خیلی نزدیک شده و گاهی نیز مخلوط می‌شوند و لذا باید خیلی دقت کنیم. به نظرم بهترین راه، گفتگو، مذاکره و مشورت است و از وزرای کشور و اطلاعات خواسته‌ام که به طور کامل با شورای نگهبان همکاری و تعامل کنند و رایزنی‌های خودمان را استمرار می‌دهیم.

* به معاون اول خود نیز مأموریت داده است در این زمینه رایزنی کند. امیدوارم همانطور که همیشه با خردورزی و ایمان به خدا کارها را به پیش برده‌ایم از این عرصه نیز با موفقیت عبور کنیم. قرار نیست ما دین خودمان را برای نماینده شدن دیگران بفروشیم. ما می‌خواهیم اخلاق اسلامی در همه عرصه‌ها حاکم باشد و کسی دیگران را تخریب نکرده و آبروی کسی را نریزد.

* دولت به طور قانونی و طبیعی در انتخابات بی‌طرف است و تلاش خود را متمرکز و وقف اجرای قانون اساسی و قوانین موضوعه می‌کند و مصررا از همه همکاران دولت می‌خواهم تلاش خود را برای عدم مداخله و موفقیت در این آزمایش الهی بکار بگیرند و اجرای مر قانون اساسی را سرلوحه خود قرار دهند تا انتخاباتی سالم، رقابتی، پرشور و بانشاط در امنیت کامل برگزار کنیم.

*  باید از فضای بوجود آمده، به نحو شایسته ای بهره برداری شود . موفقیت ملت ایران در این پرونده، یکی از بزرگترین موفقیت‌های نه تنها ایران اسلامی بلکه همه کشورهای در حال توسعه در برابر قدرت‌های بزرگ بود.

* با لغو قطعنامه‌های ضد ایرانی، ما تقریباً بدون استثنا به همه اهداف اصلی در مذاکرات هسته‌ای دست یافتیم.

* بارها به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تأکید داشتم که لغو قطعنامه‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و برداشته شدن تحریم‌ها، خط قرمز مذاکرات هسته‌ای است. باید در این مسأله مهم ملی و بین‌المللی همه اهداف بلند و اصلی که سرنوشت ملت به آن گره خورده بود حل و فصل می‌شد و این کار بزرگ نیازمند افرادی بود که تجربه و تخصص کافی و سابقه این امر را داشته باشند و زبان بین‌المللی و حقوقی را بفهمند.

* در برنامه جامع اقدام مشترک دستاوردهای بزرگی همچون ادامه غنی‌سازی، تحقیق و توسعه، تعطیل نشدن مراکز غنی‌سازی فردو، تکمیل رآکتور آب سنگین اراک به صورت مدرن‌تر و تبادل مواد هسته‌ای در بازار بین‌المللی داشتیم. امروز بعد از ۳۰ ماه مذاکراتی بسیار سخت و پرمسوولیت که حتی ۳ بار تا دستور قطع مذاکره نیز پیش رفتیم، این مذاکرات به نتیجه رسید و بی تردید دعا و حمایت مردم، لطف پروردگار و هدایت‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری از پایه‌های اصلی موفقیت و پیروزی بود.

* باید همه دست به دست هم دهیم تا ماشین موفقیت در مسیر درست و مناسب قرار گیرد. اگر در این ۳۰ ماه مذاکره، آرامش اقتصادی به هم می‌خورد، حتی اندکی ناامنی در کشور بروز می‌کرد، مردم به طور گسترده در مراسم ۲۲ بهمن و یا عاشورا شرکت نمی کردند و یا مسئولین در استان‌ها با استقبال مردمی مواجه نمی‌شدند، در این مذاکرات موفق نمی‌شدیم.

* طرف‌های خارجی مذاکره‌کننده هسته‌ای در طول مذاکرات بارها به استقبال مردمی از کاروان تدبیر و امید در سفرهای استانی و حمایت مردم، اذعان کردند.

* همه آحاد جامعه در این کار بزرگ ملی شریک بودند. بسیار مهم است که وقتی فردی در صف مقدم اقدام می‌کند، چگونه حمایت شود. نمی‌توان در میدان مسابقه در کنار میدان بایستیم و به جای حمایت از تیم ملی، از برخی نکات ایراد بگیریم.

* باید در یک کار بزرگ مسئولین، گذشت و سعه‌صدر زیاد داشته باشند تا دچار مشکل نشویم. بحمدالله با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، همه قطعنامه‌ها لغو و پرونده گذشته هسته‌ای ۱۲ ساله موسوم به PMD بسته شد و این امر برای کسی که از همه زوایای حقوقی و فنی مذاکرات آگاه باشد، بسیار قابل توجه بوده است.

* امروز نیروگاه هسته‌ای نطنز فعال است، اما با دیروز متفاوت می‌باشد. نطنز در گذشته از دید طرف‌های غربی کاری برخلاف شورای امنیت سازمان ملل بود و غنی‌سازی در آن کاری غیرقانونی دانسته می‌شد، اما امروز از دید همه آنها، ادامه فعالیت در نطنز قانونی است. خرید و فروش مواد غنی سازی و حمایت‌های فنی و امنیتی آژانس نیز بخشی از این دستاوردها است.

* به رسمیت شناخته شدن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و از جمله پذیرش جهانی فعالیت مرکز فردو از بعد بین‌المللی و حقوقی بسیار مهم است. از همه این‌ها گذشته مسأله رفع تحریم‌هاست که امیدوارم فرصتی برای ثبت جزئیات آن در تاریخ فراهم شود. گاهی حتی پیش می‌آمد که در میان خودمان هم من مجبور بودم به تنهایی از این ایده که می‌توان همه تحریم‌های مربوط به هسته‌ای را رفع کرد، دفاع کنم که البته این تردید نزد دوستان خیلی بیراه نبود چرا که طرف ما کشورهای قدرتمند جهان بودند که به زیاده‌خواهی شهره‌اند.

* اکنون شاهد آن هستیم که تمامی تحریم‌های بانکی، بیمه، کشتیرانی، نفتی و غیره که در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران وضع شده بود، رفع شده‌اند. دستیابی به این توافق کاری بسیار بزرگ و نعمتی ارزنده است که شایسته قدردانی است و باید بدانیم که اگر شکر نعمت به جا نیاوریم، نعمت از دست ما خواهد رفت.

* دستاورد توافق هسته‌ای نه متعلق به حزب و جناحی خاص بلکه متعلق به همه ملت است. در پی توافق هسته ای و لغو تحریم ها، موانع متعددی که بر سر راه و فعالیت کارآفرینان وجود داشت، برطرف شده و اکنون همگان باید برای تحقق رشد ۸ درصدی پیش‌بینی شده در برنامه ششم تلاش کنند.

ایران امروز

Print Friendly, PDF & Email