حضور در مرحلۀ دوم انتخابات مجلس ضرورت تداوم موفقیت۷ اسفند!

etehade-jomhourikhahanروز جمعه دهم اردیبهشت ماه مرحله دوم انتخابات مجلس دهم برگزارمی شود تا نتیجه ی نهایی انتخابات برای دستیابی به اولین مجلس شورای اسلامی پس از روی کار آمدن دولت یازدهم مشخص شود.

انتخابات در مرحله دوم همواره با استقبال کم تری از جانب مردم مواجه می شود. این واقعیت به نگرانی ها برای پیروزی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان در انتخابات روز جمعه دامن می زند. زیرا موفقیت های به دست آمده در مقابل جریان حاکم، معمولاً با مشارکت گستردۀ مردم در انتخابات رابطۀ مستقیم داشته است.

علاوه بر این، آیت الله خامنه ای، نهادهای وابسته به ایشان، از امامان جمعه تا فرماندهان سپاه و افراطیون در این دوره از انتخابات مجلس و به ویژه پس از شکست فاحش در مرحله اول انتخابات، هر آن چه در توان داشتند به کار گرفته اند تا نومیدی از هرگونه تغییری را به جامعه تزریق کنند. از همان فردای انتخابات ۷ اسفند تا کنون، همه امکانات به کار گرفته شده است  تا از شکل گیری مجلسی که می تواند پشتوانه اقدامات دولت در دوران پسابرجام قرار بگیرد، جلو گیری کنند و مردم  را به انفعال و دوری از صحنه ی انتخابات برانند.

طرح چشمگیر نیازها و کاستی های رفاهی و اقتصادی مردم که ریشه در دهه های گذشته و بیش از همه کارنامۀ هشت سالۀ محبوب ترین دولت جریان حاکم دارد، از طریق رادیو و تلویزیون تحت نظر ولی فقیه و رسانه های وابسته به سپاه، بی اهمیت و حتا خسارت بار نشان دادن موافقتنامۀ برجام که خواست عمومی جامعه از دولت یازدهم بوده است، دستگیری فعالان سیاسی و مدنی، صدور احکام ظالمانه برای اهالی مطبوعات و فعالان مدنی و سیاسی با بهانه های واهی، و سرانجام اقداماتی از نوع  تشکیل «گشت اخلاقی نامحسوس»، تماما در جهت ادامۀ جو امنیتی و بی اعتبار کردن بیشتر دولت در نزد مردم است.

اما برای جامعه مدنی ایران این روش ها و شگردها شناخته شده اند و خود یکی از عوامل مستقیم رویکرد مردم به نیروها و جریاناتی بوده است که مورد حملۀ جریان حاکم و افراطیون قرار داشته اند و فراتر از آن موجب رویگردانی جامعه از عاملان و آمران این رویکردهای سرکوبگرانه شده است. رفتار به غایت غیرمنطقی و خلاف مصلحت عمومی که پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و پایان بحران هسته ای از جانب جریان حاکم در پیش گرفته شد، موجب شد که انتخابات مجلس دهم هر چه بیشتر از مختصات بومی و محلی  فاصله گرفته و رقابت گرایشات سیاسی در آن برجسته تر شود.

ادبیات خشن و لحن پرخاشجویانه ذوب شدگان در ولایت نشانۀ رها کردن عنان خشم از نتیجه انتخاباتی است که خود از غربال های فراوان عبور داده بودند و قاعدتاً باید بعد از شکست ۷ اسفند  بر بی نتیجه بودن کار خود پی می بردند.  اما لحن جناح شکست خورده تند تر شده است و  شورای نگهبان بعد از مشاهدۀ میزان  «مقبولیت» خود  در میان مردم ، شاهکار دیگری از بی قانونی و بدعت گذاری را نیز آفریده که هنوز کلامی برای توجیه آن نیافته است! آقای جنتی نمی تواند به مطبوعات نزدیک به خود نیز توضیح بدهد که چگونه مینو خالقی نمایندۀ اصفهان پس از احراز صلاحیت از سوی همین شورا و شرکت در انتخابات مورد تأیید آن و کسب آرای مردم، بار دیگر رد صلاحیت می شود؟

این برخوردهای کین توزانه با رأی و نظر مردم جای بدبینی بسیاری را نسبت به انتخابات مرحله دوم می گشاید، اما تجربه ی برخوردهای خردمندانه و تیزهوشانۀ جامعه مدنی ایران می تواند این بدبینی ها را به عقب براند. حضور گسترده تر در انتخابات می تواند در این مرحله شگفتی دیگری بیافریند.

آن چه مسلم است روز جمعه جامعه مدنی و جریان حاکم هر یک با  توانائی ها و نیروهای واقعی خود وارد صحنه می شوند. نتیجه هر چه باشد، مجلسی که شکل می گیرد نه مطلوب همه، بلکه زمینه ساز کاهش یا افزایش فشار بر دولت و جامعه در حرکت به سمت توسعه اقتصادی و سیاسی است. اما آن چه نقش عمده و تعیین کننده در روند رشد و توسعه خواهد داشت، تداوم حضور و هشیاری مردم و مقاومت در مقابل فشارهای فراقانونی و خلاف مصالح ملی کشور است.

اتحاد جمهوریخواهان ایران با تاکید بر خواست آزادی انتخابات، آزادی مطبوعات، آزادی فعالیت احزاب، لغو نظارت استصوابی و پایان دادن به دخالت نهادهای تحت فرمان ولی فقیه در انتخابات، از حضور فعال شهروندان در پای صندوق های رای استقبال می کند. ما  امیدوار هستیم که  شرکت مردم در انتخابات روز جمعه دهم اردیبهشت ماه جاری پاسخ باز هم کوبنده تری به مخالفان آزادی، صلح و عدالت اجتماعی باشد.

هیئت سیاسی اجرائی

اتحاد جمهوریخواهان ایران

۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۲۸ آوریل ۲۰۱۶

 

 

Print Friendly, PDF & Email