پارلمان اروپا عادی‌سازی مناسبات با ایران را تصویب کرد

euro_parliament2016

نمایندگان پارلمان اروپا روز سه‌شنبه (۲۵ اکتبر/ ۴ آبان)  قطعنامه عادی‌سازی روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی را با ۴۵۷ رای موافق، ۱۷۴ رای مخالف و ۶۷ رای ممتنع تصویب کردند.

پیش‌نویس این قطعنامه پیش از این در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا به تصویب رسیده بود. این پیش‌نویس را ریچارد هوویت  نماینده حزب کارگر بریتانیا و از نزدیکان جرمی کوربین، رهبر این حزب تدوین و تهیه کرده بود و گزارش درباره آن را هم خود او به عهده داشت.

هوویت در مصاحبه‌ای با سایت پارلمان اروپا گفته است که اتحادیه اروپا باید در رابطه با ایران پیشنهادی عملی برای مبارزه با تروریسم ارائه کند.

هوویت با اشاره به نفوذ بیشتر اروپا بر ایران در قیاس با آمریکا، بر به کار بردن این نفوذ برای سوق ایران به سوی یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه و یمن، به جریان افتادن مذاکرات میان تهران و ریاض برای کاهش تنش در منطقه و دستیابی به ساختارهای امنیت جمعی در منطقه تاکید کرده است.

هوویت همچنین از طرح نهاد هماهنگ‌کننده‌ی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ریاست موگرینی برای افتتاح یک دفتر نمایندگی در ایران حمایت کرده است.

ائتلاف لیبرال دموکراتها در پارلمان اروپا به پیش‌نویس سند مربوط به راهبرد اتحادیه اروپا در عادی‌سازی روابط با ایران رأی مخالف دادند.

گفت‌وگوهای انتقادی در زمینه حقوق بشر

در پی تصویب قطعنامه یادشده، پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی بر ضرورت گام‌گذاشتن اتحادیه اروپا به مسیر احیای روابط با ایران بر بستر گفتگوهای متقابل، همکارانه، انتقادی و سازنده تاکید کرد.

سند همکاری اتحادیه اروپا و ایران ۵۱ بند دارد و بخش‌هایی مانند گفتگوی سیاسی، تجارت و همکاری‌های اقتصادی و همکاری‌ها و تقاضاها در مورد تقویت دولت حقوقی و دموکراسی در ایران را شامل می‌شود.

سند در زمینه همکاری‌های اقتصادی همچنان پیوستن ایران به موازین گروه ویژه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و نیز شفاف‌سازی در معادلات و مناسبات اقتصادی در ایران را از ضرورت‌های گسترش این همکاری می‌داند.

سند به بالابودن نرخ اعدام در ایران انتقاد کرده و ضمن تفاهم برای مقابله ایران با قاچاق مواد مخدر اعدام را راهکاری موثر در این زمینه ندانسته و خواهان حذف این مجازات از قوانین کیفری ایران شده است.

بیشتر بخوانید: درخواست ۲۲ سازمان حقوق بشری از ایران: لغو فوری مجازات اعدام

صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸سال نیز در سند مورد انتقاد قرار گرفته و بر پرهیز از آن تاکید شده است. در بخش مربوط به همکاری در زمین حقوق بشر و تقویت دولت حقوقی نیز اتحادیه اروپا خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی شده و بر ادغام مسائل مربوط به حقوق بشر در همه مذاکرات اقتصادی با ایران تاکید کرده است.

Iran EU-Außenbeauftragte Federica Mogherini & Mohammad Javad Zarif (Getty Images/AFP/A. Kenare)سند از افتتاح دفتر نهاد هماهنگ کننده سیاست خارجی اروپا در تهران حمایت کرده است. افتتاح این دفتر از مباحث گفت‌وگوی خانم موگرینی رئیس نهاد هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اروپا با مقام‌های ایران بوده است

سند اتحادیه اروپا تصریح دارد که روند محاکمات در ایران همچنان با استاندارهای بین‌المللی ناسازگار است و ایران باید در راستای بهبود این روند قوانین و رویکردهای خود را اصلاح کند.

گفت‌وگو با ایران برای رفع تبعیض علیه زنان در عرصه‌های مختلف نیز از دیگر بندهای این سند است که مقام‌های اتحادیه اروپا در مذاکرات با ایران باید آن را دنبال کنند.

مسائل وخیم زیست محیط ایرانی، از کمبود آب تا بیابان‌زایی رو به افزایش و خشک‌شدن جریان‌های آبی نیز در سند مورد اشاره قرار گرفته و همکاری در زمینه آنها بخشی از رابطه جدید اتحادیه اروپا و ایران تعریف شده است

استقبال محتاطانه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن استقبال از تصویب سند همکاری اتحادیه اروپا با ایران در پارلمان اروپا، برخی از مفاد آن را که مربوط به حقوق بشر و نگرانی در باره آزمایش‌های موشکی ایران است را مورد انتقاد قرار داد.

قاسمی گفت: «اقدام پارلمان اروپا حاکی از اراده مثبت این نهاد اروپایی برای گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه در تمامی ابعاد با ایران می باشد. ولی برخی موارد که با واقعیات موجود جمهوري اسلامی ایران سازگاری ندارد و مبتنی بر دیدگاه‌های متفاوت فرهنگ اروپایی عنوان گردیده، نمی‌تواند کمک چندانی به توسعه روابط فی‌مابین نماید.»

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email