انتخابات شورای شهر: ۲۰۹ نامزد زن در رقابت با ۱۰۷۸ مرد

 

فردا آخرین روز ثبت نام برای انتخابات شورای شهر است. علی‌اصغر ناصر بخت، معاون سیاسی فرماندار تهران درباره تعداد ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات پنجمین دوره شورای شهر گفته از ۱۲۸۷ نفری که برای این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند، ۲۰۹ نفر زن هستند. او پیش‌تر گفته بود که میزان زنان داوطلب در این انتخابات ۱٫۵ درصد افزایش داشته است.

 بر اساس اخبار غیر رسمی، در شهرستان‌ها حضور زنان برای تصدی پست شورای شهر چشمگیر‌تر است چنانکه گزارش شده در استان سیستان و بلوچستان بیش از ۱۷۷ زن برای انتخابات شورای شهر و روستا ثبت‌نام کرده‌اند.

تهران اکنون نزدیک به ۱۳ میلیون جمعیت دارد که حدود ۷.۵ میلیون نفر از این جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند اما با وجود این سهم آنها از شورای شهر چهارم تهران تنها سه نماینده بوده است.

در دوره گذشته انتخابات شورای شهر و روستا که در سال ۱۳۹۲ برگزار شد، سهم زنان در نامزدی شورای شهر تنها ۴ درصد بوده است.

در آن دوره ۱۲ هزار زن نامزد شدند که نسبت به دوره قبل یک و هفت دهم برابر افزایش یافته بود.

در انتخابات دوره گذشته، ۱۷۹ هزار و ۲۹۲ نفر برگزیده شدند که ۱۷۳هزار و ۲۰۰ نفر مرد و شش هزار و ۹۶ نفر زن بودند.

در روزهایی که آعاز ثبت نام برای شورای شهر گذشته، زهرا صدراعظم نوری، نخستین زن شهردار تهران در دوران شهرداری غلامحسین کرباسچی و مشاور رییس سازمان محیط زیست دولت حسن روحانی، افسانه اقبال، مسوول سازمان زنان حزب اسلامی کار، تهمینه دانیالی، مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی و معاون اجتماعی شهرداری منطقه ۶ در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد، شهربانو امانی، نماینده دوره پنجم و ششم مجلس و مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست دولت حسن روحانی و الهه راستگو، عضو حزب اسلامی کار برای انتخابات شورای شهر تهران ثبت‌نام کرده‌اند.

بیتا سحرخیز، بازیگر سینما و تلویزیون هم در اولین روز ثبت‌نام انتخابات شوراها با حضور در فرمانداری تهران نام‌نویسی کرد.

در هفته‌های گذشته، مجمع زنان اصلاح‌طلب از «زنان شایسته» برای ثبت‌نام در انتخابات شوراها دعوت کرد و و از آنها خواست «این فرصت فراهم آمده را برای بروز شایستگی‌های خود در مسئولیت پذیری مدیریت امور شهری ارج نهند.»

این گروه در بیانیه خود نوشته بود: «با تکیه بر روش‌های اصلاحی و در پرتو قانون و اراده جمعی می‌توان تبعیض‌ها، فسادها، محرومیت‌های اقتصادی و اجتماعی و رفاهی را کاهش داد مشروط بر اینکه زمینه برای مشارکت موثر و فراگیر زنان درمدیریت شوراهای شهر و روستا فراهم گردد.»

رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان هم اعلام کرده بود که «حضور پررنگ» زنان در این نهاد به کارآمدتر شدن آن منجر می‌شود.

محمدرضا عارف، رییس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، در پیامی به مناسب روز زن در ایران گفته بود که شوراها «یکی از جلوه‌های مشارکت زنان در اداره امور جامعه» است.

آذر منصوری، قایم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش، هم روز ۲۰ اسفند اعلام کرده بود که اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها، در تمام کشور ۳۰ درصد از لیست‌های انتخاباتی خود را به زنان اختصاص می‌دهند. او لیست‌هایی را که چنین سهمی برای زنان قایل نباشند فاقد «فاقد برند اصلاح طلبی» معرفی کرده بود.

هنوز مشخص نیست که تا پایان ثبت‌نام‌ها آیا تعداد زنان افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت یا نه و‌ آیا زنان اصلاح‌طلب با توجه به برنامه‌ریزی برای لیست ۳۰ درصدی حضور قابل توجهی در شوراهای شهر و روستا خواهند داشت یا نه.

رادیو زمانه

* * *

موج ثبت‌نام فرزندان مقامات در انتخابات شوراها

محسن هاشمی، دختر رستم قاسمی، وزیر نفت سابق، دختر فرمانده ارتش و وکیل بابک زنجانی به جرگه داوطلبان انتخابات شورای شهر تهران پیوستند. مهدی چمران، رئیس اصولگرا و ۷۶ ساله شورای شهر تهران نیز دوباره داوطلب شد.

Mohsen Hashemi (asnimnews.com)

ثبت‌نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا یکشنبه ۶ فروردین به پایان می‌رسد. شمار ثبت‌نام‌ها در سراسر ایران تا کنون بیش از ۱۳۴ هزار نفر بوده است. تعداد ثبت‌نام‌ها در تهران تا شامگاه جمعه ۴ فروردین به هزار و ۳۲۱ نفر رسید.

شنبه پنجم فروردین، با ورود فرزندان برخی از مسئولان سیاسی و نظامی برای انتخابات شورای شهر تهران همراه بود. محسن هاشمی، فرزند هاشمی رفسنجانی، فاطمه صالحی، دختر فرمانده کل ارتش، فاطمه قاسمی، دختر وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد در این روز ثبت‌نام کردند. رسول‌ کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی نیز در شمار داوطلبانی بود که در این روز نام‌نویسی کرد.

محسن هاشمی در فرمانداری تهران، عنوان کرد که به دعوت مردم ثبت‌نام کرده است. او گفت: «اگر مردم به من اعتماد کنند، با حضور در شورای شهر تهران، تجارب خود در حوزه شهری و بخصوص حمل و نقل عمومی را به مردم ارائه خواهم کرد.»

محمدحسین مقیمی، قائم‌مقام وزیر کشور یادآوری کرده که فرصت قانونی تبلیغات داوطلبان، یک هفته قبل از انتخابات است و هیات نظارت هر گونه تخلف در این امر را در روند بررسی صلاحیت‌ها لحاظ خواهد کرد.

ثبت‌نام داوطلبان از ۳۰ اسفند آغاز شده و انتظار می‌رود با پایان تعطیلات نوروزی، تراکم نام‌نویسی در دو روز باقی‌مانده بیشتر شود.

مهدی چمران، رئیس کنونی شورای شهر تهران نیز روز شنبه ثبت‌نام کرد. او ۷۶ ساله است و حضور دوباره‌اش از نگاه منتقدان به معنای آن است که قصد ندارد فرصتی به جوان‌ترها بدهد.

این چهره اصولگرا روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت که جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی “جمنا” برای انتخابات شورای شهر تهران لیست مستقلی نخواهد داد: «ما خودمان مستقلا با دوستان همسو تلاش می کنیم تا با هماهنگی کامل دست پیدا کرده و انشاالله این هماهنگی تا پایان ادامه یابد تا لیستی تحت عنوان لیست خدمت را به مردم تهران معرفی کنیم.»

چمران تاکید کرده که “لیست خدمت” واجد افراد “شایسته”، “معتقد به نظام” و “کارآمد” خواهد بود. یکی از پیش‌شرط‌های نامزدی در انتخابات شوراها، سکونت داوطلبان در حوزه انتخابی و شرط مهم‌تر “اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه” است که تشخیص آن بر عهده‌ هیات نظارت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: «نظر جنتی درباره انتخابات شوراها نظر شورای نگهبان نیست»

اصلاح طلبان گفته‌اند که لیست واحدی برای انتخابات شوراها ارائه می‌کنند.

زهرا صدراعظم نوری، شهردار سابق منطقه هفت تهران و نخستین زنی که در جمهوری اسلامی به این سمت رسیده، شهربانو امانی، نماینده مجلس در دوره‌های پنجم و ششم و مشاور کنونی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و تهمینه میلانی، سینماگر نام آشنای ایران از جمله زنانی هستند که تاکنون نام‌نویسی کرده‌اند.

علی اصغر ناصربخت، رئیس ستاد انتخابات فرمانداری تهران در سومین روز ثبت‌نام داوطلبان گفته بود که ۱۷درصد کسانی که برای انتخابات تهران نام‌نویسی کرده‌اند زنان هستند.

غلامعلی رجایی، مشاور سابق اکبر هاشمی رفسنجانی، ابراهیم اصغرزاده، غلامرضا انصاری، حسن رسولی و علی محمد غریبانی در شمار اصلاح‌طلبانی هستند که برای انتخابات شوراها ثبت‌نام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراها در ایران آغاز شد

مرتضی الویری، شهردار پیشین و رئیس کمیته صیانت از آرای مهدی کروبی در سال ۸۸ از کسانی است که روز اول، سی‌ام اسفند ثبت‌نام کرد. مهدی خورشیدی، داماد احمدی‌نژاد نیز برای انتخابات شورای شهر تهران داوطلب شده است.

شرایط نامزدی برای داوطلبان شرکت در رقابت‌های انتخاباتی شوراها، داشتن ۲۵ سال سن، نداشتن سوءپیشینه، دارا بودن مدرک فوق دیپلم یا معادل آن برای شهرهای و روستاها تا ۲۰ هزار جمعیت و داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن برای شهرها و روستاها با جمعیت بیش از ۲۰ هزار نفر است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email