موسوی: خط قرمز بنده حق مردم است که ضایع شده

سعید شریعتی، از اعضای شورای مرکزی حزب مشارکت، روز جمعه متنی منتشر کرد که به گفته او برداشتش از “روایت مذاکرات ۸۸” بین میرحسین موسوی و آیت‌الله خامنه‌ای است.

“مذاکرات ۸۸” عنوانی است که فعالان اصلاح‌طلب در چند روز اخیر در توییتر برای جلسه ملاقات میرحسین موسوی و آیت‌الله خامنه‌ای بعد از انتخابات مناقشه‌آفرین سال ۸۸ استفاده می‌کنند.

در متنی که آقای شریعتی در توییتر منتشر کرده، آقای موسوی به “تقلب در انتخابات” و دستگیری همفکرانش معترض است و می‌گوید از آنجا که در کشور “کودتا” شده، انتخابات باید باطل و “متخلفین مجازات شوند”.

بر اساس ادعای آقای شریعتی، آیت‌الله خامنه‌ای با درخواست ابطال انتخابات مخالفت کرده، اما در عین حال دستور داده که همه اصلاح‌طلبان بازداشت شده، “با حفظ احترام” آزاد شوند.

چنانکه سعید شریعتی نقل کرده، در این دیدار آیت‌الله خامنه‌ای اصرار داشته که اعتراض میرحسین موسوی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری از مسیر قانونی و ارجاع به شورای نگهبان ادامه یابد.

اما در مقابل، آقای موسوی نه تنها صلاحیت شورای نگهبان را برای بررسی این شکایت به چالش کشیده بلکه به شکل تلویحی به حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از نتیجه انتخابات نیز اعتراض کرده و گفته اگر شکایتی هم صورت بگیرد، کسی “بالای حرف” رهبر جمهوری اسلامی کاری نخواهد کرد.

خود آقای شریعتی در این دیدار حضور نداشته و چنانکه در انتهای همین متن نوشته، نقل قول‌هایی که از ملاقات منتشر کرده، “برداشت” اوست از “روایت مذاکرات” که در جریان دیدارهایش با میرحسین موسوی از او شنیده است. این دیدارها در فاصله آزادی آقای شریعتی از زندان تا آغاز حصر میرحسین موسوی انجام شده‌اند.

آقای شریعتی که از مشاورین میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ بود، همراه باقی چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب و اعضای حزب مشارکت بعد از برپایی انتخابات دستگیر و محاکمه شد.

حمزه غالبی، یکی دیگر از فعالان سیاسی هوادار میرحسین موسوی که در پاریس سکونت دارد، در مصاحبه‌ با بی‌بی‌سی فارسی درباره انتشار این متن گفت که اصلاح‌طلبان به عنوان بخشی از این مجادله، هرگز فرصت نداشته‌اند تا ادعای خود را بی‌واسطه با شهروندان در میان بگذارند و فارغ از محتوای این مذاکرات، شفافیت درباره ادعاهای طرفین و مواضعشان بسیار مهم است.

اصلاح‌طلبان در چند روز اخیر با این انتقاد روبه‌رو بودند که به جای انتشار محتوای این دیدار، از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته‌اند که محتوای این جلسه را منتشر کنند.

سعید شریعتی، از مشاورین میرحسین موسوی که خود دستگیر و محاکمه شد

سعید شریعتی، از مشاورین میرحسین موسوی که خود دستگیر و محاکمه شد

پیروزی محمود احمدی نژاد در این انتخابات با اعتراض‌های فراگیری همراه شد که سرانجام با حصر رهبران معترضین در سال ۸۹ به پایان رسید. میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی (دیگر نامزد اصلاح‌طلب در آن انتخابات) از آن زمان در حصر خانگی به سر می‌برند.

اخیرا ویدئویی تبلیغاتی از سوی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد که او در آن در حال سخنرانی در روز ۳۰ تیر سال ۸۸ دیده می‌شود. آقای خامنه‌ای در این سخنرانی که مشخص نیست مخاطبانش چه کسانی هستند می‌گوید میرحسین موسوی اصرار داشته که انتخابات باطل شود و گفته که در جلسه‌ای با حضور چهره‌های مهم، دیگران هم معتقد بودند که انتخابات باید باطل شود.

سپس آقای خامنه‌ای می‌گوید که از کسانی که آقای موسوی گفته در مساله ابطال انتخابات با او هم نظر بوده‌اند، دو نفرشان – اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، روسای جمهوری اسبق – این نقل قول آقای موسوی را انکار کرده‌اند.

بعد از انتشار این ویدئو، میرحسین موسوی در پیامی که از طریق اعضای خانواده‌اش منتشر شد، از دفتر رهبر جمهوری اسلامی خواست تا “نوار مذاکرات ۸۸” را منتشر کند. ظاهرا اشاره آقای موسوی به دیداری است که بعد از انتخابات بین او و آیت‌الله خامنه‌ای رخ داده است. متنی که سعید شریعتی روز جمعه منتشر کرده نیز نقل قول از همین جلسه است.

بی بی سی

***

متن ‏مذاكرات ١٣٨٨/٣/٢٤ میرحسین موسوی و علی خامنه‌ای

‏میرحسین:
 قصدشان بر هم زدن انتخابات بوده است از اول، نتایج در درجه دوم اهمیت است. کودتا کرده‌اند.

‏آقاى خامنه‌ای:
 این چه حرفی است آقای موسوى؟ کودتا یعنی چه؟

‏میرحسین:
 کودتا یعنی بریزند ستادهای ما را به آشوب بکشند و نیروهای حامی ما را شبانه بگیرند و ببرند زندان.

‏آقاى خامنه‌ای:
 منظورتان را نمی‌فهمم!

‏میرحسین:
 آیا نوزدهم خرداد خبری بوده که حکم دستگیری همه فعالان ستاد ما را به درخواست سپاه، دادستانى صادر کرده؟

آقاى خامنه‌ای:
 چه کسی گفته؟ آنچه که به من گفته‌اند، اجازه احضار محسن میردامادى و مصطفی تاجزاده برای چند سؤال بوده! قرار هم شده که روند انتخابات لطمه نخورد.

‏میرحسین:
 نه خیر، حکما جنابعالی بی‌اطلاعید!

‏آقاى خامنه‌ای:
 مگر چنین چیزی ممکن است که من بی‌اطلاع باشم؟!

‏میرحسین:
 بی‌اطلاعید که بهزاد نبوی، رضا خاتمى، صفایی فراهانى، عبدالله مومنى، سعید حجاریان و ده‌ها تن از جوان‌ترهاى ستاد ما را شبانه برده‌اند اوین. به چه جرمی به چه اتهامی؟ اگر من ادعایی کرده‌ام به دیگران چه ارتباط دارد بیایند خود مرا ببرند.

آقاى خامنه‌ای:
 بی‌جا کرده‌اند. امکان ندارد. من جویا می‌شوم، ‏آقای حجازى! دادستان تهران را بگیرید، هیچ کس از فعالان نباید در زندان باشند، فورا همه را رها کنند.

میرحسین: 
خوب پس ممکن است شما از بقیه اقدام‌ها هم بی‌اطلاع مانده باشید.

آقاى خامنه‌ای:
 نخیر، انتخابات با صحت و اتقان پایان یافته. شما بروید هر چه مستند دارید جمع کنید و بیاورید.

‏میرحسین: ما در حد امکان در این دو روز اطلاعات گسترده‌ای از تخلفات به دستمان رسیده، با همین میزان هم اگر گروهی منصف بررسی و داوری کنند باید انتخابات ابطال شود و متخلفین مجازات شوند.

آقاى خامنه‌ای: این حرف غلطی است آقای موسوی، ۴۰ میلیون رای را که نمی‌شود باطل کرد. تو دهنی به مردم است!

‏میرحسین:
 بخش زیادی از مردم از بنده جلوتر و مدعی رأیشان هستند. الان دارند می‌گویند «موسوى‌ کوتاه بیای خائنی»، «موسوى، رأی ما رو پس بگیر»

آقاى خامنه‌ای:
 اینها که همه مردم نیستند. یک عده تحریک شده توسط رسانه‌ها و عوامل داخلی دشمنان نظام‌اند. از جنس من و شما نیستند. جنس شما با این حرف‌ها و شعارها متفاوت است.

‏میرحسین: 
آقا نفرمایید این حرف را، اینها همان مردمی هستند که جمعه با امید به حرف و سخن ما به پای صندوق آمدند. شما هم‌ در پیام دیروز فرقی نگذاشتید میان یک عده که حالا به قول شما تحریک شده‌اند و کسانی که خالصا مخلصا رأی دادند. همانطور که به آقای ح. ع عرض کردم باید انتخابات تجدید شود.

‏آقاى خامنه‌ای:
 بنده تعمیم نمی‌دهم، عرضم این است که این شعار‌ها کار قلیلی است که معلوم نیست با شما باشند. حالا قانون اساسی به همه حق داده که بیایند اعتراض کنند ولی شما نباید محرک باشید، به گونه‌ای موضع بگیرید که مردم را به نافرمانی فرا بخوانید. بالاخره قانون فصل‌الخطاب انتخابات را معلوم کرده.

‏میرحسین:
 بله فرمایش شما درست است، اما بنده دو اشکال دارم، اول اینکه فصل‌الخطابی که حداقل ۷ نفرشان در تبلیغات علنا و با اسم و‌ رسم از یک طرف جانبداری کرده‌اند، اصلا رقیب ما را فرستاده‌ی امام زمان می‌دانند و برای خود تکلیف شرعی ساخته‌اند، سخنگویش سخنران تجمعات رقیب ماست، چه داوری‌ای دارند؟
‏دوم اشکال و مهمتر از اولی این است که حضرتعالی وقتی هنوز مراحل رسیدگی تمام نشده صحبت از احراز صحت و اتقان می‌کنید و پیام تبریک صادر می‌فرمایید بدون اینکه دلایل و مدارک ادعای ما عرضه شده باشد، کار را تمام شده می‌دانید، چه کسی از آقایان بالای حرف شما حرف خواهد زد؟

‏آقاى خامنه‌ای:
 هر چه که هست این آقایان از جهت ما به عدل و صائنا لنفسهم تصمیم می‌گیرند، مگر از آقایان جنتی و مومن مورد اعتمادتر داریم؟ شما نگران این معنا نباشید. همان که عرض کردم صحت و اتقان انتخابات برای بنده که محرز است، ولی شما هم بروید هر چه هست از یک صندوق تا ده‌هزار تا بدهید به آقایان.

‏آقاى خامنه‌ای:
 ‏آقای حجازى تماس با دادستان گرفتید؟

اصغر حجازی:
 بله حاج آقا، خبر آقای موسوی درست است، عده‌ای از سران حزب مشاركت را در محل دفتر سیاسی‌شان و سایر افراد را از منازل‌شان بازداشت کرده‌اند و همان دیشب به اوین منتقل کرده‌اند و عمده‌شان در انفرادی بوده‌اند. اما هنوز تفهیم اتهام و تحقیقات آغاز نشده.

آقاى خامنه‌ای: 
بگویید همه افراد با حفظ احترام تا پیش از وقت اداری امروز رها شوند و سابقه‌ای هم برایشان درست نکنند.

‏آقاى موسوى نگذارید دعوا و اختلاف بالا بگیرد که شروعش با شماست و نهایتش معلوم نیست چه شود.

ميرحسين: 
ولی دشمنی و اختلاف را این آقا که بزرگواران او را نظر کرده‌ی حضرت ولی امر می‌دانند آغاز کرد و بی‌محابا هرچه خواست به بنده و خانواده و بزرگان نظام و یاران امام و انقلاب نسبت داد و هیچ عتابی نشنید و تازه صدا و سیما هم وقت اضافه مشبعی در اختیارش گذاشت که یک‌طرفه هر چه می‌خواهد بگوید.

‏آقاى خامنه‌ای:
 ایشان هم کار بسیار اشتباهی کرد و در وقت مقتضی به ایشان عارض خواهم شد و تذکر و انتباه خواهم داد اما باقی اطراف هم رعایت شئون رقابت سالم را کنار گذاشتند. ‏حال دیگر بس است و باید مهیای نماز شویم. شما هم نگران نباشید و سعی در آرام کردن فضا داشته باشید.

‏ميرحسين:
 بله بنده هم فکر می‌کنم که بیش از این فعلا مصدع وقت شریف نباشم، شما به فریضه برسید، بنده هم مرخص شوم تا فرائض فوت نشود ولی عرض آخرم اینکه منصفانه نیست این مردم معترض را بدون اینکه اقناع شوند تنها رها کنیم. زخمی می‌ماند که محل عفونت می‌شود و درمان آن سخت‌تر از پیشگیری است.

آقاى خامنه‌ای:
 شما از طریق شورای نگهبان پيگيرى كنيد انشاله ختم به خير ميشود، اما به فكر ابطال انتخابات نباشيد كه خط قرمز من است.

ميرحسين:
 انشاله عاقبت همه‌ی ما ختم بخیر شود اما خط قرمز بنده حق مردم است که ضایع شده!

پايان مذاكرات

به نقل از توییت سعيد شريعتى، منقول از مهندس موسوى

Print Friendly, PDF & Email