سقوط پهپاد آمریکا: نامه ایران به سازمان ملل، ظریف: بقایای لاشه را پیدا کردیم

 

ایران در نامه‌ای اعتراضی به دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به آنچه نقض حریم هوایی این کشور از سوی پهپاد آمریکایی خوانده شده اعتراض کرده و همزمان محمدجواد ظریف مدعی شده بقایای این هواپیمای بدون سرنشین در آب‌های ایران پیدا شده است.

عصر پنجشنبه (۲۰ ژوئن – ۳۰ خرداد) در حالی که در واشنگتن کاخ‌سفید شاهد رفت و آمدهای متعددی در ارتباط با سقوط پهپاد این کشور در حوالی تنگه هرمز بود، نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به آنتونیو گوترش مراتب اعتراض خود از این واقعه را به دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد.

در این نامه مجید تخت‌راونچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد نوشته: “عالی مقام، پیرو دستوری که از دولت کشورم دریافت کردم، این نامه تقدیم می‌شود تا شما را از یک اقدام غیرقانونی و خطرناک دیگری که ارتش آمریکا علیه تمامیت ارضی ایران صورت داده مطلع کنم.”

بیشتر بخوانید

در این نامه، نماینده ایران نوشته: “در حدود ساعت ۱۴ دقیقه بامداد روز ۲۰ ژوئن یک هواپیمای جاسوسی آمریکا در حالی که کاملا در وضعیت استتار قرار داشت از پایگاهی در جنوب خلیج فارس به هوا برخاست و بر فراز تنگه هرمز به سوی بندر چابهار در حالی که همه تجهیزات شناسایی خود را خاموش کرده بود پرواز کرد؛ در حالتی که آشکارا مشغول به جاسوسی بود.”

آقای تخت راونچی در ادامه نوشته: “این هواپیما در حالی که مشغول بازگشت به سمت غربی تنگه هرمز بود با وجود اخطارهای مکرری که برایش ارسال شد وارد حریم هوایی ایران شد و متعاقبا پدافند دفاعی ایران مطابق ماده ۵۱ قمنشور سازمان ملل متحد آن را هدف قرار داد.”

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در این نامه مشخصات جغرافیایی ادعایی ایران از نقطه هدف قرار گرفتن این پهپاد هم خبر داده و نوشته: “در ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد (۲۰ ژوئن- ۳۰ خرداد) این هواپیما در نقطه جغرافیایی ای۵۷۰۲۲۵ و ان۲۵۵۹۴۳ و در حالی که در حوالی کوه مبارک از توابع بندر جاسک بود” هدف قرار گرفت.

در نامه ایران علاوه بر “محکومیت به شدیدترین نوع ممکن” ادعا شده که این اقدام آمریکا نقض قوانین بین‌المللی و مستقیما در تضاد با ماده ۲ (۴) منشور سازمان ملل است. نماینده ایران همچنین از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته این نامه را به عنوان سندی در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دهد و تاکید کرده که جامعه جهانی باید مانع تکرار چنین اقداماتی از سوی آمریکا شود. اقداماتی که آقای تخت‌روانچی نوشته پرسابقه است.

نامه ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی ارسال شده که امروز ساعاتی پس از تایید هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی شدید خواستار حداکثر خویشتن‌داری از سوی طرفین شد.

دیدار رهبران کنگره با ترامپ

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا خواهان کاهش تنش ها با ایران شده است.

خانم پلوسی که پنجشنبه پس دیدار اضطراری رهبران کنگره با دونالد ترامپ صحبت می کرد، تنش ها بین ایران و آمریکا را خطرناک توصیف کرد و خواستار موضع گیری هوشمندانه به انهدام پهپاد آمریکایی شد.

خانم پلوسی گفت: “ضروری است که با متحدانمان در تماس باشیم، متوجه باشیم که با یک حریف مسوولیت پذیر رو در رو نیستیم و باید هر آن چه در توانمان است را برای کاهش تنش ها به کار بگیریم.”

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا هم پس از دیدار با آقای ترامپ درباره بروز تصادفی جنگ با ایران هشدار داد.

سناتور شومر گفت آقای ترامپ در پی جنگ نیست ولی این نگرانی وجود دارد که او و دولت آمریکا به طور تصادفی درگیر جنگ شوند.

آقای شومر تاکید کرد هر گونه اقدام نظامی علیه ایران احتیاج به مجوز کنگره خواهد داشت.

همزمان، میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا واکنش آقای ترامپ به تحرکات ایران را حساب شده عنوان کرد.

از سوی دیگر، سناتور جمهوری خواه، لیندزی گراهام هم که از متحدان آقای ترامپ در سیاست خارجی است، خواهان پاسخ گزنده آمریکا به اقدام ایران شده است.

همزمان، جیم ریش، رییس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنا رویکرد ایران را نگران کننده خوانده است.

سناتور ریش به خبرنگاران گفت ایرانی ها دچار سوء محاسبه هستند و این می تواند منجر به بروز رفتاری شود که برایشان عواقب منفی خواهد داشت.

آقای ریش گفت: “هیچ وقت نباید گزینه دیپلماسی را کنار گذاشت ولی آنها نشان نداده اند که به راه حل دیپلماتیک علاقه دارند.”

جواد ظریف این نقشه نظامی را از مسبر پرواز و محل هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی در توییتر منتشر کرده است

جواد ظریف این نقشه نظامی را از مسبر پرواز و محل هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی در توییتر منتشر کرده است

نقشه پرواز پهپاد به روایت پنتاگون

نقشه مسیر پرواز پهپاد به روایت پنتاگون

اخبار مرتبط

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفته دو روز قبل در واشنگتن بوده و با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگو کرده است.

به گفته خانم موگرینی، او و پمپئو دغدغه‌های‌ مشترکی برای پرهیز از تشدید تخاصم داشتند و هر دو بر تأثیر منفی این موضوع بر امنیت منطقه تأکید کردند.

خانم موگرینی این اظهارات را پس از سرنگون کردن پهپاد آمریکایی بیان کرده است.

ظریف: بقایای پهپاد را در آب‌های خودمان پیدا کردیم

در همین حال، شامگاه پنجشنبه به وقت تهران محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران هم در توییتر نقشه و مختصاتی را منتشر کرد و مدعی شد که ایران توانسته بقایای پهپاد آمریکایی را در آبهای خود پیدا کند.

آقای ظریف در توییتر نوشت: “آمریکا علیه کشور ما به تروریسم اقتصادی روی آورده، و علیه ما دست به عملیات مخفی می‌زند و حالا به خاک ما تجاوز کرده. ما به دنبال جنگ نیستیم اما با تعصب از زمین و آسمان و دریایمان محافظت می‌کنیم.”

او نوشته که ایران در سازمان ملل نشان خواهد داد که آمریکا “دروغ” می‌گوید.

اخبار مرتبط

وزیر خارجه ایران همچنین تصاویری منتشر کرده که بر اساس گفته او، محل حمله به پهپاد آمریکایی است. او حتی مختصات جغرافیایی این محل را نیز در توییترش منتشر کرده است.

برخی رسانه‌های نزدیک به حاکمیت ویدئوهایی نیز منتشر کرده‌اند که ظاهرا نشان‌دهنده لحظه شلیک موشک توسط نظامیان سپاه پاسداران است.

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا هم که نزدیک به دموکرات‌ها توصیف می‌شود، عصر پنجشنبه ویدئویی را منتشر کرد که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از لحظه سقوط و آتش گرفتن پهپاد این کشور در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

پنتاگون قویا تاکید می‌کند که این هواپیمای جاسوسی بر فراز آب‌های بین المللی قرار داشته و وارد حریم هوایی ایران نشده بوده است.

برخی تحلیلگرانی که به رسانه‌های آمریکایی دعوت شده‌اند هم می‌گویند بنابر قوانین بین‌المللی حریم هوایی کشورهای از حدود ۲۰ کیلومتری سواحل آنها آغاز می‌شود. پنتاگون مدعی است که این پهپاد در لحظه هدف قرار گرفتن دست کم ۳۵ کیلومتر با سواحل ایران فاصله داشته است.

در ویدیوی منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی اطلاعاتی از مسیر پروازی پهپاد و نقطه جغرافیایی سقوط آن ارایه نمی‌شود.

در همین حال جیمز کلپر، رئیس سابق سازمان ملی اطلاعات آمریکا و از فرماندهان سابق نیروی هوایی این کشور در مصاحبه با سی‌ان‌ان گمانه زنی کرده که شاید پهپاد آمریکایی وارد آسمان ایران شده باشد اما زمانی که ایران واکنش نشان داده این شیی پرنده از حریم هوایی ایران خارج شده و زمانی که هدف قرار گرفته دیگر در آسمان ایران نبوده است.

ایران مدعی است که این پهپاد که بزرگی آن در حد یک هواپیمای مسافربری کوچک است وارد حریم هوایی این کشور شده بوده است.

حساب توییتری که “رسانه نیروهای مسلح ایران” نام‌گذاری شده است هم ویدئویی را روز پنجشنبه منتشر کرد که ادعا شده لحظه شلیک موشک زمین به هوای “سوم خرداد” را نشان می‌دهد و در لحظات پایانی آن صدای “الله اکبر… ماشالله” شنیده می‌شود و در آسمان دایره‌ای سرخ رنگ که ظاهرا لحظه برخورد این موشک با پهپاد آمریکایی است مشاهده می‌شود.

اعتراض ایران به آمریکا از طریق سفیر سوئیس در تهران

در تحولی دیگر، خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته عباس عراقچی، معاون وزیرخارجه ایران در تماسی تلفنی مراتب اعتراض کشورش را نسبت به آنچه “ورود غیرقانونی یک فروند پهپاد آمریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران” خوانده اعلام کرده است.

بنابر این گزارش، آقای عراقچی از سفیر سوئیس خواسته تا فردا به وزارت خارجه برود تا حضوری در این باره گفتگو شود و همزمان از آمریکا خواسته: “به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران” احترام بگذارد “مقررات بین المللی را به طور کامل رعایت” کند.

Print Friendly, PDF & Email