آیت‌الله دستغیب: سکوت مراجع تقلید شگفت‌آور است

آیت‌الله دستغیب، روحانی منتقد، از مراجع تقلید شیعه در ایران به علت سکوت در برابر آنچه که وی آن را رفتار غیرشرعی و غیرقانونی حکومت جمهوری اسلامی در قبال معترضان به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ می‌خواند، انتقاد کرد.بیش از سه سال از اعتراضات به نتیجه‌ی دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران می‌گذرد، اما همچنان سرنوشت دو نامزد این انتخابات و زندانیان سیاسی پس از این حوادث همچنان مورد انتقاد فعالان مدنی و برخی چهره‌های مذهبی است.

آیت‌الله سید علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید شیعه در ایران و عضو مجلس خبرگان رهبری، یکی از معدود روحانیون بلند پایه‌ای است که ضمن اعلام حمایت از رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به ‪”‬جنبش سبز” از رفتار حکومت در سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات و شیوه‌ی رهبری آیت‌الله علی خامنه‌ای انتقاد کرده است.

میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد، و مهدی کروبی از اسفند سال ۱۳۸۹ تاکنون در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد، و مهدی کروبی از اسفند سال ۱۳۸۹ تاکنون در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.

به گزارش سایت کلمه، این مرجع تقلید ساکن شیراز در پاسخ به سوالی در مورد حصر خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی و اتهام ارتداد و یا محاربه به آنها میگوید: «متهم کردن این بزرگواران به این عنوان بدون ارائه دلیل شرعی همانند نسبت فسق دادن به اشخاص مبرا است و سزاوار تعزیر متهم کنندگان است.»

وی با اشاره عدم محاکمه عادلانه و علنی منتقدان حکومت می افزاید: ‪«‬شگفتی اینجانب از این جهت است که در مملکتی که ادعای پیاده شدن احکام اسلام و رهبری عالم اسلام را دارد و می‌خواهد به مردم دنیا که از ظلم ظالمین فریادشان بلند است، الگوی عدالت اسلامی را بدهد»‬ چنین رفتاری با زندانی‌های سیاسی و رهبران معترضان می‌شود.

به گفته‌ی این روحانی منتقد ‪”‬سکوت علمای اعلام و آیات عظام و مراجع تقلید ‪و نگفتن‬ حکم شرعی و تذکر ندادن به حکومت‪”‬ جای شگفتی دارد.

وی از حکومت ایران خواست، بر اساس خواست رهبران معترضان ‪دادگاه‬ عادلانه تشکیل شود تا آنها بتوانند از حق خود دفاع کنند و به ‪”‬حقوق از دست رفته‌شان‪”‬ برسند.

ادامه فشارها به رهبران معترضان

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از اسفند سال ۱۳۸۹ تاکنون در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.

در مدت نزدیک به دو سال اخیر نهادهای حقوق بشری و بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نسبت به این رفتار حکومت ایران اعتراض کرده‌اند.

آیت‌الله دستغیب در بخش دیگری از پاسخ خود تصریح می‌کند: «باعث تاسف است که ادامه‌ی این روند خدای ناکرده موجب سقوط جمهوری اسلامی شود. امیدوارم که خداوند مسوولین را از خواب غفلت بیدار کند و به فکر اسلام واقعی و حفظ نظام باشند».

میرحسین موسوی (راست) در کنار آیت‌الله سید علی محمد دستغیبمیرحسین موسوی (راست) در کنار آیت‌الله سید علی محمد دستغیب

پیشتر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با خانواده میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با اشاره به اینکه نسبت به وضعیت سلامت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نگران است، گفت: «تداوم حصر میرحسین و رهنورد و کروبی نه شایسته‌ی کشور و آبروی انقلاب است و نه به نفع نظام.»

در رخدادی دیگر صادق کاظمی پدر زهرا رهنورد، روز شنبه (۹ دی) ماه به علت کهولت سن و بیماری درگذشت. به گزارش وبسایت کلمه، ماموران امنیتی به خانم رهنورد تنها ۱۵ دقیقه اجازه دادند که در کنار جسد پدرش حضور یابد. وی آخرین بار توانسته بود در تاریخ ۲۲ آذر ماه در حضور ماموران امنیتی با پدر و مادر خود دیدار کند.

این وبسایت همچنین گزارش داد، روز یکشنبه (۱۰ دی) مراسم تدفین آقای کاظمی، بدون حضور زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در بهشت زهرای تهران با حضور نیروهای امنیتی انجام شد.

دویچه وله      دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ – ۳۱ دسامبر ۲۰۱۲

Print Friendly, PDF & Email