آلودگی هوا بار دیگر تهران را در آستانه شرایط اضطرار قرار داد

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید بیشتر مناطق تهران امروز دوشنبه، ۱۱ دی‌ماه در شرایط ناسالم و اضطراری هوایی قرار دارند و با توجه به پیش‌بینی هواشناسی برای شرایط جوی پایدار ممکن است این وضعیت تا شش روز دیگر ادامه پیدا کند.یوسف رشیدی توضیح داده است که میزان آلاینده‌ها در هوای تهران افزایش پیدا کرده و در حالی که متوسط شاخص آلودگی هوا در ذرات، کمتر از ۲.۵ میکرون است این رقم در تهران به ۱۲۹ میکرون رسیده است.

به گفته مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در حال حاضر شاخص آلودگی هوا در ایستگاه دروس ۱۶۱، ایستگاه اقدسیه ۱۵۵ و شاخص ذرات معلق در شهر ری هم ۱۷۵ و نزدیک به اضطرار است.

آقای رشیدی با هشدار نسبت به پیش‌بینی پایداری وضعیت آب و هوایی اداره کل هواشناسی گفت این مساله می‌تواند سبب تشدید میزان آلاینده‌ها در هوای پایتخت شود.

به همین دلیل او از کودکان، افراد سالمند، بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار خواست تا جایی که امکان دارد از منازل خود خارج نشوند.

در همین حال، عبدالرضا امیدوار شهری، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به خبرگزاری ایسنا گفت که هر چند از بعدازظهر دوشنبه در کلانشهرهای تهران، قم و کرج از مقدار آلاینده‌های جوی کاسته می‌شود اما از روز سه‌شنبه تا یکشنبه جوی پایدار بر کشور حاکم می‌شود.

او توضیح داد جو پایدار در چنین شرایط آب و هوایی باعث سکون نسبی هوا و وارونگی دما در لایه‌های پایین جو در بیشتر نقاط کشور می‌شود.

براساس این پیش‌بینی از روز سه‌شنبه تا پایان هفته در کلانشهرهای واقع در نیمه شمالی به‌ویژه اصفهان، تهران، کرج، اراک، مشهد و تبریز به سبب افزایش چگالی آلاینده‌های جوی، شهروندان با کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در این مناطق مواجه می‌شوند.

رسول‌علی اشرفی‌پور، مدیر کل محیط زیست استان تهران و دبیر کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای این شهر هم برگزاری جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران را منوط به تحقق یا عدم تحقق پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر وزش باد در روز دوشنبه اعلام کرد.

به گفته آقای اشرفی‌پور اگر پیش‌بینی هواشناسی درباره وزش باد در تهران محقق شود روز سه‌شنبه جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تشکیل می‌شود تا درباره احتمال اضطراری شدن وضعیت هوایی تا یکشنبه، ۱۷ دی ماه تصمیم‌‌گیری شود.

محیط زیست در خواب زمستانی به سر می‌برد

اظهارات مدیر کل محیط زیست استان تهران در حالی است که وحید نوروزی، مشاور زیست محیطی معاون شهردار تهران، برنامه‌های این سازمان برای کاهش آلودگی هوا را انتقاد‌آمیز دانست و گفت: محیط زیست در خواب زمستانی به سر می‌برد و مسئولان آن در حال استراحت زمستانه هستند.

وحید نوروزی که در جلسه ستاد روز هوای پاک در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران سخن می‌گفت، تاکید کرد در حالی که شهرداری تلاش زیادی برای بهبود وضعیت هوا با استفاده از افزایش خطوط مترو بی.آر.تی انجام داده اما از سوی سازمان محیط زیست کمک زیادی انجام نمی‌شود.

او تاکید کرد که آلودگی هوا فرزند وکیل و وزیر و کارگر و کارمند نمی‌شناسد و نهادهای فعال در شهرداری تهران نگران تاثیرات منفی آلودگی هوا بر تمام شهروندان هستند.

در این جلسه شهرام جباری زادگان، معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم از حذف ۲۹ دی که در تقویم‌ها با عنوان روز هوای پاک نامگذاری شده بود انتقاد کرد.

به گفته او مناسبت روز هوای پاک در حالی از تقویم رسمی کشور حذف شده که مردم هم هرروز فقدان هوای پاک در زندگی روزمره خود را با تمام وجود احساس می‌کنند.

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، ساکنان این شهر در ۹ ماه گذشته تنها یک روز شانس تنفس در شرایط «پاک» را داشته‌اند. هوای پایتخت طی ۱۰۶ روز «ناسالم» و یک روز «بسیار ناسالم» بوده است. هوای ۱۷۸ روز باقیمانده هم سالم اعلام شده است.

هوای تهران از حدود ۱۵ سال پیش بارها به خاطر آلودگی به مرز هشدار و اضطرار گرفته و دولت ناچار شده است برای کنترل وضعیت و جلوگیری از اثرات نامطلوب انواع بیماری چند روز شهر را تعطیل کند.

آخرین تصمیم از این دست مربوط به ۱۴ و ۱۵ آذر ماه است که به دلیل آلودگی بیش از حد دولت، اداره‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس پایتخت را تعطیل کرد.

همچنین وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود به خاطر تشدید آلودگی هوا میزان مراجعه ساکنان تهران به بیمارستان‌های قلب ۳۰ درصد و بیمارستان‌های عمومی ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است. مرضیه وحید دستجردی به همین دلیل از تهرانی‌ها خواسته بود در صورت امکان پایتخت را در این مدت ترک کنند.

یک روز بعد از تعطیلات دو روزه تهران فتح‌الله امی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرسگفت که نتیجه یک تحقیقات نشان می‌دهد سوخت غیر استاندارد عامل اصلی آلودگی هوای تهران است به طوری که گازوئیل فروخته‌شده در ایران، ۵۰ برابر حد مجاز گوگرد دارد.

دو روز بعد هم معصومه ابتکار، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران با انتقاد از اجرا نشدن بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های طرح جامع کاهش آلودگی هوا گفت طرح‌های جامع با مدیریتی قوی در حال انجام بود که همزمان با آغاز به کار دولت محمود احمدی‌نژاد کنار گذاشته شد.

طی آخرین آماری که رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اعلام کرده، سالانه ۴۵ هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا می‌میرند و ۷۰ درصد سرطان‌ها هم به نوعی با محیط زیست و مسایل انسانی مرتبط است.

مردمک     دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ – ۳۱ دسامبر ۲۰۱۲

Print Friendly, PDF & Email