حکومت جمهوری اسلامی مسئول مرگ هدی صابر است

درگذشت ناگهانی هدی صابر بر اثر بی توجهی مسئولان زندان، همه را به اندوه عمیق فرو برد و برگ  دیگری  بر پرونده  جنایات حکومت جمهوری اسلامی افزود. هدی صابر از ۱۲ مرداد ماه ۱۳۸۹ بدون هیچ گونه اتهامی در زندان به سر می برد و  از ۱۲ خرداد ماه  در اعتراض به قتل هاله سحابی، همراه با «امیر خسرو دلیر ثانی» در اعتصاب  غذا به سر می برد. او بنا به شهادت هم بندانش صبح روز جمعه با احساس درد در قفسه سینه به بهداری زندان انتقال داده می شود، اما به شهادت ۶۴ زندانی سیاسی، به جای درمان، مورد بدرفتاری و ضرب و شتم قرارمی گیرد و دوباره به زندان بر می گردد. چند ساعت بعد به دلیل درد شدید به بیمارستان منتقل می شود که بنا به اظهار پزشکان به خانواده وی، به علت تأخیر در آغاز درمان، در آن جا جان می بازد.

هدی صابر از فعالان ملی مذهبی بود که با نشریه «ایران فردا»  همکاری می کرد. او نیز چون عزت الله سحابی بار ها بازداشت شده بود و سال های زیادی از زندگی خود را در زندان های جمهوری اسلامی گذارند.  تنها سلاح او برای مبارزه  قلم او بود، که با شجاعت تمام برای دفاع از آزادی و علیه استبداد به کار می بست. بی توجهی عمدی مسئولان زندان  به وضعیت هدی صابر که منجر به مرگ او شد، موجب نگرانی بیشتر در مورد رفتار حکومت ایران با دیگر زندانیان و عدم رعایت حقوق آنان بر اساس موازین بین المللی و قوانین موجود کشور است.

ما در گذشت هدی صابر را به  خانواده محترم او و تمامی مدافعان راه  آزادی تسلیت گفته و  خواهان  پیگیری و روشن شدن علت قتل او از سوی مجامع حقوق بشر هستیم. ما حکومت جمهوری اسلامی را مسئول بازداشت خودسرانه و مرگ او در زندان می دانیم.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
۲۳ خرداد ۱۳۹۰
۱۳ ژوين ۲۰۱۱

Print Friendly, PDF & Email