واردات نفت ژاپن از ایران کاهش یافته است

واردات نفت خام ژاپن از ایران به نسبت سال گذشته حدود یک سوم کاهش یافته است. بر اساس یک گزارش خبرگزاری رویترز، واردات نفت ژاپن از ایران اکنون به حدود ۲۱۴ هزار بشکه در روز رسیده است.

 خبرگزاری رویترز روز جمعه (۹ فروردین/۲۹ مارس) به نقل از وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن (METI)  گزارش داد که واردات نفت خام این کشور از ایران در ماه فوریه سال جاری میلادی به نسبت ماه فوریه یک سال پیش ۳/ ۳۲ درصد و به نسبت ماه ژانویه سال جاری ۱/ ۱۹ درصد کاهش یافته است.

 در این گزارش آمده که واردات نفت خام ژاپن از ایران اکنون به ۲۱۴ هزار و ۲۶۸ بشکه در روز رسیده است. به این ترتیب ژاپن که سومین مصرف کننده بزرگ نفت خام ایران است می‌کوشد به تدریج به جمع تحریم‌کنندگان نفت این کشور بپیوندد.

 واردات نفت خام ژاپن از ایران در سال گذشته میلادی نیز تا ۵/ ۳۹ درصد کاهش یافته بود و به نظر می‌رسد که فرایند کاهش خرید نفت ایران از طرف ژاپن در آینده همچنان ادامه یابد.
 در گزارش رویترز آمده است که از آغاز تحریم‌های نفتی غرب تا کنون صادرات نفت ایران بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته و این کاهش ماهانه حدود پنج میلیارد دلار از درآمد ایران بابت فروش نفت کاسته است.

 تحریم‌ها علیه ایران به خاطر ایجاد فشار اقتصادی به این کشور برای خاتمه دادن به برنامه‌های اتمی است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون چهار قطعنامه علیه ایران تصویب کرده و خواستار تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در این کشور شده است. ایران با رد این قطعنامه‌ها فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را همواره گسترش می‌دهد و مدعی است که در پی دست‌یابی به بمب اتمی نیست.

در گزارش رویترز همچنین آمده که در دوماه نخست سال جاری میلادی (ژانویه و فوریه) واردات نفت ژاپن از ایران به طور متوسط روزانه ۲۲۷ هزار و ۳۰۸ بشکه بوده که به نسبت همین مدت زمانی در سال قبل کاهشی ۸/ ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

آمارهای متفاوت

 آمارهای وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن (METI) در باره کاهش میزان نفت صادراتی ایران به ژاپن در تضاد با آمارهایی است که روز پنج‌شنبه (۸ فروردین/۲۸ مارس) گمرک‌ ژاپن در این باره منتشر کرد.

 به گزارش خبرگزاری رویترز، بر این اساس واردات نفت خام از ایران به ژاپن نه تنها کاهشی نداشته، بلکه افزایشی ۹/ ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد و این واردات در ماه فوریه سال جاری به بالاترین حد خود در ۱۱ ماه اخیر رسیده است.

 البته گفته می‌شود که آمارهای وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن دقیق‌تر از آمار گمرک‌ این کشور است و به همین جهت مبنای آمارهای نفتی این کشور قرار می‌گیرند، زیرا آمار گمرک‌ژاپن تنها برمبنای نفتکش‌هایی تنظیم شده که به بندرهای این کشور وارد می‌شوند.

تاثیر محدود تحریم‌ها

 خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از آژانس جهانی انرژی در باره تاثیرات محدود تحریم‌ها علیه ایران اشاره می‌کند. آژانس جهانی انرژی که هماهنگ‌کننده سیاست انرژی بیشتر کشورهای خریدار نفت است، در گزارش ماه مارس خود اعلام کرد تحریم‌های نفتی جدید آمریکا علیه ایران که در ماه فوریه وضع شده‌اند، تاثیر چندانی بر کاهش صادرات نفت این کشور در ماه مارس نداشته‌اند.

 در این گزارش آمده که ایران توانسته است روزانه به‌رغم تحریم‌ها در ماه فوریه ۲۸/ ۱ میلیون بشکه و در ماه مارس  حتی ۴/ ۱ میلیون بشکه نفت صادر کند.

 این گزارش نتیجه می‌گیرد که تحریم‌های نفتی آمریکا که در سال ۲۰۱۲ وضع شده‌اند و هدف‌شان کاهش دائمی صادرات نفت ایران هستند نتیجه‌ چندانی نداشته‌اند.

 

معافیت ژاپن از تحریم‌های آمریکا

 ژاپن در آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا در ازای کاهش واردات نفت از ایران شش ماه معافیت از تحریم‌های وضع شده آمریکا علیه ایران را به دست آورد. این کشور موفق شد در ماه مارس سال جاری این معافیت را شش ماه دیگر تمدید کند.

 جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در اواسط ماه مارس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد معافیت ۱۰ کشور اروپایی و ژاپن از تحریم ‌نفت خام ایران به مدت ۶ ماه تمدید شده است.

 ایالات متحده آمریکا پس از اعلام رسمی تحریم نفت خام ایران کشورهای بلژیک، بریتانیا، جمهوری چک، فرانسه، آلمان‌، یونان‌، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و ژاپن را در ۲۰ مارس ۲۰۱۲ از این تحریم‌ها معاف کرده بود.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email