جان کری: حل سریع مسئله هسته‌ای ایران امکان پذیر است

 جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید رسیدن به توافق بر سر مسئله هسته ای ایران در مدت سه تا شش ماهی که حسن روحانی رییس جمهوری ایران خواستار آن شده امکان پذیر است اما تاکید کرد تا زمانی که ایران درهای تاسیسات هسته‌ایش را به روی بازرسان باز نکند تحریم‌ها لغو نخواهند شد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا با افزایش تلاشهای دیپلماتیک می توان “حتی زودتر از این زمان هم به توافق رسید و این بستگی دارد که ایران تا چه حد اماده صداقت و شفافیت است.”

جان کری که در برنامه تلویزیونی “۶۰ دقیقه” شبکه CBS حضور پیدا کرده بود گفت: ” اگر برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باشد همه ما متوجه خواهیم شد، تمام دنیا متوجه خواهد شد و روابط ایران و آمریکا بهبود قابل ملاحظه ای پیدا خواهد کرد و این تغییر می‌تواند به سرعت اتفاق بیفتد.”

صحبتهای جان کری در حالی مطرح می‌شد که دو روز پیش از آن باراک اوباما و حسن روحانی روسای جمهوری آمریکا و ایران تلفنی گفتگو کرده بودند.

این بالاترین سطح روابط سیاسی دو کشور در سه دهه گذشته است و امید زیادی را برای حل مسئله هسته‌ای ایران و تغییر سیاستهای دوکشور در قبال یکدیگر بوجود آورده است.

به گفته جان کری برای حل مسئله هسته‌ای، ایران باید با باز کردن فوری درهای تاسیسات اتمی خود به روی بازرسان آژانس انرژی اتمی و توقف غنی سازی با درجه بالا صداقت خود را نشان دهد.

ایران همواره بر حق خود برای استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید انرژی و مصارف پزشکی تاکید کرده و بارها اعلام کرده قصد تولید سلاح هسته‌ای ندارد اما آمریکا و متحدان غربی‌اش از ایران می‌خواهند غنی سازی را فقط در غلظت‌های کم انجام دهد تا اورانیوم تولید شده برای تولید بمب اتمی مناسب نباشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: “ایران باید قدمهای سریع، شفاف و متقاعدکننده‌ای بردارد تا خواسته‌های جامعه بین‌المللی را درباره برنامه هسته‌ایش برآورده کند.”

“حرف نمی تواند جای عمل را بگیرد، ما به اقداماتی نیاز داریم که به ما، متحدانمان و دوستانمان در منطقه ثابت کند نیازی نیست نگران برنامه هسته‌ای ایران باشیم.”

در همین حال محمد جواد ظریف در گفتگو با برنامه “این هفته” شبکه تلویزیونی ABC گفت حق ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای قابل مذاکره نیست و ایران هیچگاه اورانیوم را در حدی که برای تولید سلاح هسته‌ای مناسب باشد غنی نکرده است.

وزیر خارجه ایران گفت ایران آماده است درهای تاسیسات هسته‌ای خود را به روی بازرسان باز کند تا ثابت کند به دنبال سلاح هسته‌ای نیست؛ در صورتیکه آمریکا به تحریم‌های سنگین اقتصادی علیه این کشور پایان دهد.

“ما نیازی به اورانیوم برای مصارف نظامی نداریم. در این موضوع تردیدی نیست و ما در آن جهت حرکت نمی‌کنیم.”

“ایران بدون سلاح هسته ای فقط هدف شما نیست بلکه هدف و اولویت اصلی خود ماست.”

“اگر آمریکا حاضر باشد حق ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد در این صورت فرصت بسیار مناسبی [برای توافق] وجود خواهد داشت.”

“ما مایل به مذاکره هستیم. آمریکا هم باید بسرعت اقدام کند از جمله اینکه تحریم‌های غیر قانونی علیه ایران را لغو کند.”

اما جان کری در مصاحبه تلویزیونی خود تاکید کرد تحریم ها در صورتی لغو خواهند شد که در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران یقین حاصل شده باشد: “ما تا زمانی که رویه‌ای شفاف، قابل اثبات و پاسخگو در جریان نباشد که دقیقا بدانیم ایران با برنامه هسته‌ایش چه می‌کند، تحریم‌ها را لغو نخواهیم کرد.”

بی بی سی:
Print Friendly, PDF & Email