افزایش امیدها به رفع حصر ”رهبران جنبش سبز” در ایران

همزمان با افزایش امیدواری‌ها در مورد حل بحران هسته‌ای ایران، امیدها به گشایش بیشتر در سیاست داخلی این کشور نیز افزایش یافته است. در پی آزادی برخی از زندانیان سیاسی آزادی سایر زندانیان نیز به مطالبه روز بدل شده است.

نرمش در سیاست خارجی ایران در هفته‌های اخیر این گمانه‌زنی را تقویت کرده که امکان دستیابی به یک تفاهم میان غرب و ایران فراهم شده است.

البته سیاست داخلی حکومت ایران نیز از این تحولات بی‌بهره نبوده و همزمان با آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی، درخواست برای رفع حصر رهبران ”جنبش سبز” و سایر زندانیان سیاسی نیز افزایش یافته است.

وب‌سایت کلمه که دیدگاه‌های هواداران میرحسین موسوی را پوشش می‌دهد در گزارش‌های جداگانه‌ای به درخواست برخی روحانیون بلندپایه برای رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی و همچنین آزادی زندانیان سیاسی پرداخته است.

در یکی از این گزارش‌ها از آیت‌الله موسوی اردبیلی نقل شده که او با ابراز نگرانی از ”تداوم حصر رهبران جنبش سبز” گفته است: «استمرار حتی یک روز حصر خانگی ایشان و حبس زندانیان سیاسی خلاف شرع است.»

این مرجع تقلید شیعه که این سخنان را در دیدار با اعضای تشکل اصلاح‌طلب ”مجمع نیروهای خط امام” بیان کرده، همچنین به ملاقات‌اش با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران اشاره کرده است.

این روحانی بلندپایه تصریح می‌کند: «این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها را بیان کردم و از ایشان (حسن روحانی) خواستم رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی را به عنوان مطالبه مراجع تقلید از مقام معظم رهبری، به ایشان منتقل نمایند.»

سید هادی خامنه‌ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی و دبیرکل مجمع نیروهای خط امام به همراه علی اکبر محتشمی‌پور و اعضای سازمان جوانان این تشکل روز پنج‌شنبه چهارم مهر ماه با برخی روحانیون سرشناس قم از جمله آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله صانعی و آیت‌الله زنجانی دیدار کرده‌اند.

درخواست از روحانی برای کمک به آزادی زندانیان

وب‌سایت کلمه در بخشی دیگر از گزارش خود به نقل از آیت‌الله بیات می‌نویسد: «رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی تمام زندانیان سیاسی مطالبه بحق مردم و مراجع تقلید است و از آقای روحانی خواسته‌ام تا به قولی که در این زمینه به مردم پیش از انتخابات داده جامه عمل بپوشاند.»

آیت‌الله یونسی نیز در دیدار با اعضای ”مجمع نیروهای خط امام” گفته است: «حصر و حبس‌ها را خلاف شرع می‌دانم و آنگاه که وجدان عمومی جامعه خواستار رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی است یعنی عرف عامه با این اقدامات مخالف است و طبعا خلاف عرف، خلاف شرع هم هست.»

بنا به یک گزارش دیگر این روحانی بلندپایه در تماس تلفنی با برخی زندانیان سیاسی که به تازگی آزاد شده‌اند تصریح کرده است: «فضای بوجود آمده، حاصل رنج‌ها و صدماتی است که امثال شماها متحمل شده و می‌شوید و امیدوارم هرچه سریعتر رفع حصر آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی با افتخار و عزت فراهم گردد.»

همزمان با افزایش امیدواری به آزادی تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران، سایت ”مسجد قبا” نیز گزارش داده است که آیت‌الله دستغیب از اعضای مجلس خبرگان رهبری و روحانیون حامی میرحسین موسوی در انتخابات سال ۱۳۸۸، هفته گذشته در پایان یکی از کلاس‌های درس خود در مسجد قبای شیراز گفته است: «از برکت دعاهاى شما احتمال زیادى مى‌رود که به زودى آقاى موسوى و کروبى و خانم رهنورد و دیگر زندانیان سیاسى آزاد شوند.»

بیش از ۹۵۰ روز است که میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در حصر خانگی به سر می‌برند. هواداران و نزدیکان آن‌ها با ”غیرقانونی” خواندن حصرشان، از مسوولان خواسته‌اند که نسبت به محاکمه عادلانه و یا فراهم کردن شرایط آزادی‌شان اقدام کنند.

 دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email