لغو سخنرانی فرمانده بسیج در مراسم ۹ دی به دلیل «تعداد حاضران»

میدان فلسطین تهران روز دوشنبه، ۹ دی، در حالی شاهد اجتماع مخالفان جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ بود که رسانه‌های داخلی از لغو سخنرانی محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج ایران، به دلیل تعداد اندک حاضران در این برنامه خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، سخنرانی آقای نقدی یکی از برنامه‌های از پیش اعلام شده این تجمع بود، اما او «پس از مشاهده جمعیت شرکت‌کنندگان در میدان فلسطین ترجیح داد که سخنرانی نکند و تجمع را ترک کرد».

این خبرگزاری تعداد حاضران در مراسم را حدود ۳۰۰ نفر تخمین زده است که به «سر دادن برخی شعارها در حمایت از ۹ دی و مداحی به مناسبت ایام عزاداری دهه سوم ماه صفر پرداختند».

روز ۹ دی ۱۳۸۸ جمعی از حامیان حکومت ایران در تقابل با حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش اعتراضی سبز، در میدان انقلاب تهران اجتماع کردند و خواستار محاکمه و حتی اعدام مخالفان شدند.

امسال نیز با نزدیک شدن به روز ۹ دی موج تازه‌ای از اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های چهره‌های نزدیک به حکومت ایران علیه معترضان سال ۱۳۸۸ شکل گرفت، چنان‌ چه رسانه‌ها از انتشار یک کتاب ۹ جلدی در این‌ باره خبر دادند که «دایره‌المعارف فتنه ۸۸» نام دارد.

در عین حال وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از وجوه دیگر تبلیغات حکومتی به مناسبت ۹ دی گزارش داده است که شامل چاپ بنرها و عکس‌ها می‌شود.

این وب‌سایت می‌نویسد که علی‌رغم همه این تبلیغات «هیچ نشان جدی از حضور مردم و دانشجویان در مراسم ۹ دی به چشم نیامد» و حتی «تعداد کثیری» از همان جمعیت اندک شرکت‌کنندگان نیز «از عوامل برگزارکننده مراسم و کادر رسمی نهادهای دولتی بودند».

حامیان حکومت ایران از روز ۹ دی ۱۳۸۸ با عناوینی مانند «حماسه»، «یوم‌الله» و «روز بصیرت» نام می‌برند و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز گفته است که «روز ۹ دی در تاریخ ماند».

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email