اعلام جرم دادستانی تهران علیه علی مطهری

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از “یک منبع آگاه” خبر داده، دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی به دلیل اظهارات اخیرش درباره محاکمه متهمان حوادث ۸۸ اعلام جرم کرده است.

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) در خبر کوتاه خود درباره اعلام جرم دادستانی تهران علیه نماینده تهران نوشته است: «پرونده اعلام جرم دادستانی تهران علیه آقای مطهری به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است.»

“اظهارات اخیر علی مطهری” که در خبر “ایرنا” دلیل اعلام جرم دادستانی تهران علیه او عنوان شده، اشاره‌ به سخنرانی میان‌دستور این نماینده مجلس در روز یکشنبه (۸ دی‌ماه/۲۹ دسامبر) است.

مطهری در این سخنرانی با انتقاد از حصر خانگی میر حسین موسوی، مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد و نیز صدور احکام سختگیرانه علیه زندانیان سیاسی سال ۱۳۸۸، خواهان محاکمه همزمان محمود احمدی‌نژاد، موسوی و کروبی شد.

مطهری حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی را “غیرقانونی و غیرشرعی” خواند و گفت: «تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود را نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می خواهد اتهام بزند و تحلیل کند، این بحران حل نخواهد شد.»

انتقاد مطهری به قوه قضاییه

این نماینده اصول‌گرای مجلس افزود: «رئیس قوه قضائیه بهتر است به جای شعار دادن در باره فتنه، به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است، نه قوه ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تأثیر بپذیرد.»

سه چهره معترض انتخابات پر مناقشه ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بیش از سه سال است که بدون اعلام اتهام و محاکمه، در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند. علاوه براین، صدها نفر دیگر از زندانیان سیاسی مرتبط با انتخابات همان سال هم‌چنان در زندان‌اند. شماری زیادی از آنها مانند مصطفی تاج‌زاده و بهزاد نبوی، افرادی هستند که در شامگاه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ یعنی پیش از اعلام نتایج انتخابات و شروع اعتراض‌ها، بازداشت شده‌اند.

علی مطهری در سخنرانی دیگری در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز که یک روز پیش از سخنرانی‌اش در مجلس بود، گفت: «به نظر من احکامی که برای تاج‌زاده و نبوی ارائه شد سختگیرانه بود در حالی که باید تخلفات آنها به صراحت و شفاف توضیح داده شود.»

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email