نیرو های کرد «تل ابیض» را از دست داعش خارج کردند

شامگاه روز دوشنبه ۱۵ ژوئن / ۲۵ خردادماه نیروهای کُرد موفق شدند شهر استراتژیک «تل ابیض» را به‌طور کامل تصرف کنند. این ضربه بزرگی به «دولت اسلامی» (داعش) محسوب می‌شود.

tal_abyaz_suriye

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت: «مبارزان کُرد تقریباً تمام شهر «تل ابیض» را تحت کنترل خود در آوردند.»

این موفقیت چند ساعت پس از فتح یک پاسگاه مرزی در مرز ترکیه توسط یگان‌های مدافع خلق (YPG) در سوریه صورت گرفت.

در آغاز روز دوشنبه یگان‌های مدافع خلق با کمک حملات هوایی ائتلاف جهانی علیه داعش به رهبری آمریکا خط ارتباطی «تل ابیض» با رقه را قطع کردند. رقه در ۸۶ کیلومتری جنوب «تل ابیض» قرار دارد و پایگاه داعش در سوریه محسوب می‌شود.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه دست‌کم ۴۰ عضو داعش در حال فرار از «تل ابیض» که در محاصره کردها قرار داشت، کشته شده‌اند.

«تل ابیض» ژوئن یک سال پیش به دست داعش افتاده بود. این شهر دروازه ورود نیروهای جدید داعش است که از راه ترکیه به خاک سوریه وارد می‌شوند و به رقه می‌روند.

در پی درگیری یگان‌های کرد مدافع خلق و نیروهای داعش در اطراف شهر «تل ابیض» در خاک سوریه، تعداد زیادی از ساکنان این منطقه به سمت ترکیه فرار کردند.

بیشتر بخوانید: کُردها «تل ابیض» را محاصره کردند

در چند روز گذشته نزدیک به ۱۳ هزار تن از مردم تل ابیض از ترس حمله داعش به سمت ترکیه رفتند. دولت آنکارا ابتدا تلاش کرد مانع ورود موج پناهندگان شود اما در نهایت عصر روز یکشنبه مرزهای خود را به روی پناهجویان گشود.

رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *