واکنش منفی خامنه ای به رای مردم تهران: نبود مصباح و یزدی در خبرگان، خسارت است

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، “انتخاب رهبر آینده کشور” را از اساسی‌ترین مسئولیت‌های مجلس خبرگان جدید دانست. او هم‌چنین پذیرش شکست از سوی یزدی و مصباح را “رفتار نجیبانه”‌ی آنان خواند.

آیت‌الله خامنه‌ی روز پنجشنبه (۲۰ اسفند/ ۱۰ مارس) با هیات رئیسه و اعضای مجلس خبرگان دیدار کرد. در این دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی، دو تن از نامزدهای برنده انتخابات هفتم اسفند و نیز محمد یزدی، محمدتقی مصباح بازندگان این انتخابات حضور داشتند. احمد جنتی نیز که در ردیف آخر فهرست ۱۶ نفره تهران به مجلس راه یافته است، حضور داشت.
رهبر جمهوری اسلامی در باره حضور مردم در انتخابات گفت: «مردم در این انتخابات واقعاً خوش درخشیدند و مشارکت ۶۲ درصدی واجدان شرایط رأی دادن، در مقایسه با بسیاری از کشورها حتی امریکا، درصد بالایی است.»

او “انتخاب شدن و یا انتخاب نشدن برخی افراد در انتخابات” را طبیعی شمرد و افزود: «البته برخی بزرگان هم هستند که رأی آوردن و یا رأی نیاوردن، هیچ خللی در شخصیت آنها ایجاد نمی‌کند و آقایان یزدی و مصباح از جمله این افراد هستند که حضور آنان در خبرگان باعث افزایش وزانت این مجلس می‌شود و نبود آنها نیز برای مجلس خبرگان خسارت است.»

آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات هفتم اسفند را “رقابتی” توصیف کرد و گفت: «انتخابات هفتم اسفند یک انتخابات رقابتی کامل بود زیرا جناح‌ها و افراد مختلف با شعارها و عناوین گوناگون در انتخابات حضور پیدا کردند و صداوسیما نیز در اختیار کاندیداهای مجلس خبرگان بود و همه به معنی واقعی کلمه تلاش و رقابت کردند.»

انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی و دوره پنجم مجلس خبرگان به‌طور همزمان روز ۷ اسفند (۲۶ فرویه ۲۰۱۶) برگزار شد. از جریان “اصلاح‌طلب”، مجموعه‌ای وفادار به نظام جمهوری اسلامی اما منتقد برخی سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای و نزدیکان او، بیش از ۳ هزار نفر از سراسر کشور برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده بودند اما شورای نگهبان تنها ۳۰ نفر آنها را تایید کرد.

پس از چند هفته تلاش و رایزنی دولت روحانی، تعداد تاییدشدگان به ۷۰ نفر رسید. این در حالی است که “مخالفان نظام” هیچگونه نقشی در این انتخابات نداشتند و حق هر گونه فعالیت و ابراز وجود، پیشاپیش از آنها سلب شده بود.

“رفتار نجیبانه و نانجیبانه”

خامنه‌ای بر “سلامت و امانت‌داری” انتخابات هفتم اسفند تاکید کرد و گفت: «برخلاف تبلیغات دشمنان و همچنین ادعاهای برخی در داخل، انتخابات در نظام اسلامی همواره سالم بوده و هیچگاه حرکتی سازماندهی شده برای تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات وجود نداشته است.»

او افزود: «انتخابات هفتم اسفند بار دیگر نادرستی و بی‌اعتباری سخنان کسانی را که در سال ۸۸ مدعی نامعتبر بودن انتخابات بودند و آن فتنه مضر را برای کشور بوجود آوردند، نشان داد. همانگونه که انتخابات اخیر سالم بود، انتخابات دوره‌های قبل، از جمله انتخابات سال‌های ۸۸ و ۸۴ نیز سالم بودند.»

آیت‌الله خامنه‌ای پذیرش شکست از سوی کسانی که در انتخابات ۷ اسفند رای‌نیاورده بوند را “رفتار کاملاً نجیبانه” خواند و گفت:« برخلاف رفتار نانجیبانه کسانی که در سال ۸۸ رأی نیاوردند و با براه انداختن فتنه برای کشور هزینه بوجود آوردند و دشمن را به طمع انداختند، در این انتخابات کسانی که رأی نیاوردند، به پیروز انتخابات تبریک گفتند که این موضوع، بسیار با عظمت و با ارزش است.»

اشاره خامنه‌ای به نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ است که مورد پذیرش نامزدها و بسیاری از رای‌دهندگان به‌ویژه در تهران و شهرهای بزرگ قرار نگرفت و صدها هزار نفر با شعار “رای من کو؟” دست به تظاهرات زدند. در آن انتخابات در حالی که هنوز در برخی از حوزه‌ها رای‌گیری تمام نشده بود، صداوسیما اعلام نتایج انتخابات را آغاز کرد و ساعتی بعد محمود احمدی‌نژاد را با ۲۴ میلیون رای برنده آن اعلام کرد.

در اعتراض‌های سال ۸۸ ده‌ها نفر کشته و بیش از دو هزار نفر بازداشت شدند که شماری از آنها همچنان در زندان به‌سر می‌برند. دو تن از نامزدهای معترض این انتخابات نیز از بهمن‌ماه ۱۳۸۹ تا کنون در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

دفاع از عملکرد شورای نگهبان

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار خود با اعضای مجلس خبرگان، که آخرین دیدار با دوره چهارم خبرگان نیز بود، از عملکرد شورای نگهبان و رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان در انتخابات دفاع کرد. او انتقاد از شورای نگبهبان را “تبیعت ناخواسته از دشمن” خواند و گفت: «شورای نگهبان کار خود را با جدیت انجام داد و اگر هم اشکالی وجود دارد مربوط به قانون است که باید اصلاح شود.»

برای انتخابات هفتم بیش از ۱۲ هزار نفر برای مجلس شورا و بیش از ۸۰۰ نفر برای مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده بودند، اما شورای نگهبان ۶۰ درصد داوطلبان مجلس و ۸۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان برای خبرگان را رد کرد.

خامنه‌ای در دیدار با اعضای خبرگان گفت: «بررسی صلاحیت ۱۲ هزار نفر در مدت بیست روز یک اشکالی قانونی است که باید برطرف شود و نباید بدلیل این اشکال قانونی، شورای نگهبان مورد حمله قرار گیرد.»

او افزود: «شورای نگهبان یکی از چند مرکز اصلی نظام جمهوری اسلامی است که از ابتدای انقلاب مورد هجمه و تخریب استکبار بوده است. هرگونه تخریب بر ضد شورای نگهبان، اقدامی غیراسلامی، غیرقانونی، غیرشرعی و غیرانقلابی است.»

انتخاب رهبر آینده، اساسی‌ترین مسئولیت خبرگان

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود “وظایف نمایندگان دوره جدید مجلس خبرگان” نیز تشریح کرد. او گفت: «وظیفه مجلس خبرگان عبارت است از: انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن.»

خامنه‌ای “انتخاب رهبر آینده کشور” را اساسی‌ترین مسئولیت مجلس خبرگان آینده نامید و گفت: «لازم است در انتخاب رهبر آینده ملاحظات، رودربایستی‌ها و مصلحت‌اندیشی‌ها کنار گذاشته شوند و فقط خدا و نیاز کشور و اصل حقیقت، در نظر گرفته شود.»

به گفته آقای خامنه‌ای “اگر در این وظیفه بزرگ کوتاهی انجام گیرد، قطعاً در اساس کار نظام و کشور مشکل بوجود خواهد آمد”.

سه وظیفه و الویت دولت

خامنه‌ای در ادامه سخنان خود به وظایف و الویت‌های دولت نیز اشاره کرد. به گفته او “اقتصاد مقاومتی”، “ادامه پرشتاب حرکت علمی کشور” و “مصون‌سازی فرهنگی کشور، ملت و جوانان” وظابف اصلی دولت هستند.

خامنه‌ای با اشاره به سفر هیات‌های خارجی به ایران گفت که رفت وآمدهای اخیر خارجی‌ها به ایران تاکنون نتیجه خاص و ملموسی نداشته است و باید نتایج آن عینا و نه فقط روی کاغذ برای کشور ملموس شود.

او بار دیگر به “خطر نفوذ دشمن” اشاره کرد و گفت: «بر اساس اطلاعات دقیق، برنامه جدی استکبار و آمریکا، نفوذ در کشور است، البته این نفوذ، از جنس کودتا نیست زیرا آنها می‌دانند که در ساخت نظام جمهوری اسلامی چنین چیزی امکان ندارد، بنابراین نفوذ را از دو مسیر دیگر دنبال می‌کنند.»

خامنه‌ای افزود: «هدف دشمن از طراحی نفوذ در مسئولان، تغییر دادن محاسبات مسئولان کشور است که نتیجه آن، قرار گرفتن فکر و اراده مسئولین در مشت دشمن است و در این حالت، دیگر نیازی به دخالت مستقیم دشمن نیست و فرد مسئول بدون آنکه حتی خود بداند، همان تصمیمی را می‌گیرد که دشمن می‌خواهد.»

او با اشاره به سخنان برخی مسئولان مبنی بر اینکه “باید با همه دنیا تعامل داشته باشیم”، گفت: «باید با همه دنیا البته به‌جز آمریکا و رژیم صهیونیستی ارتباط داشته باشیم اما باید بدانیم که دنیا منحصرِ در غرب و اروپا نیست.»

تئوری “نفوذ” پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شد و او در ماه‌های گذشته به‌طور مرتب بر آن تاکید داشت. ناظران می‌گویند این تئوری در واقع “اسم رمز” مجموعه‌ای از تلاش‌های آیت‌الله خامنه‌ای و نزدیکان او برای جلوگیری عادی‌سازی مناسبات ایران با جهان خارج و بهره‌گیری دولت روحانی و اصلاح‌طلبان از نتایج توافق هسته‌ای است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email